• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

20 godina od kada su studenti "oslobađali" Bihać

Autori mondo.ba Autori Siniša Stanić

U Banjaluci je ovih dana objavljena knjiga Gorana Drakulića "Sjećanja na Studentsku brigadu", u kojoj autor opisuje svoja sjećanja na protekli rat i učešće u jedinstvenoj formaciji tadašnje Vojske RS - "Studenskoj brigadi".

Studentska brigada Vojske Republike Srpske, koja je bila stacionirana na bihaćkom ratištu, oformljena je početkom novembra 1994, a rasformirana nakon samo 72 dana. U svom sastavu imala je isključivo studente i profesore Banjalučkog univerzitata.

U Studentsku brigadu bili su raspoređeni 'pravi' studenati, kao i oni koji su studirali samo da bi se sklonili od rata koji je bijesnio u BiH.

Goran Drakulić, tada student Elektrotehničkog fakulteta, a sada diplomirani inženjer elektrotehnike i cijenjeni kompjuterski stručnjak, bio je pripadnik brigade od početka do kraja.

U razgovoru za MONDO Drakulić otkriva šta ga je motivisalo da napiše knjigu.

"Ja sam to obećao sebi i drugima, još onda kada smo bili na ratištu. Mi studenti smo tada između sebe pričali da će o ovome jednoga dana sigurno biti objavljena neka monografija, poput onih brojnih iz NOB-a. Tada sam vodio i neke bilješke. Međutim, koliko ja znam, niko ništa do sada nije napisao o tome.

Svoja sjećanja smatrao sam dovoljno dragocjenim da ih na neki način objavim. Kako bih se malo okušao i saznao da li je to uopšte interesantno ljudima, na 10. godišnjicu formiranja Studentske brigade na tadašnjem internet forumu Blica otvorio sam temu i počeo pisati.

Izvor: MONDO/Siniša Stanić Tema je bila izuzetno dobro prihvaćena, a naročito je interesantno što su se na forumu pojavili i ljudi koji su za vrijeme rata bili 'sa druge strane'. Oni su počeli da dodaju svoje  detalje i svjedočenja o događajima koje sam opisivao, što sam kasnije i uvrstio u knjigu.

S obzirom da je ova tema tada bila tako dobro prihvaćena, dobio sam ohrabrenje da jednoga dana napišem knjigu", priča Drakulić.

U Republici Srpskoj napisano je i izdato veoma malo knjiga i pisanih svjedočanstava o posljednjem ratu, tako da knjiga "Sjećanja na Studentsku brigadu" predstavlja svojevrstan pionirski rad u ovoj oblasti.

"Borci koji su prošli malo žešće stvari ne vole da pričaju o zadnjem ratu, oni su se nagledali svega, njima nije do toga.

Eto, na primjer na tom internet forumu javio mi se momak koji kaže da mu je Studentska brigada bila najlakša, to je za njega bila šala. Znači - ono što je za mene bilo najžešće borbeno iskustvo, za njega je bilo šala".

Trinaest poginulih i preko 20 ranjenih

Komandant Studentske brigade bio je pukovnik Borislav Kojić, a brigada je bila sastavljena od četiri bataljona. Većinu svog djelovanja brigada je bila smještena na bihaćkom ratištu, a postojala je od 4. 11. 1994. do 13. 1. 1995. godine. Prema podacima autora knjige, Studentska brigada imala je 13 poginulih boraca i preko 20 ranjenih.

Mobilizacija, kratka obuka na Rakovačkim barama i Manjači, učešće u operacijama u okolini Bihaća, kratkotrajno čuvanje linije u Otoci i povratak u Banjaluku - okvir je u koji je autor smjestio mnoštvo doživljaja i događaja, anegdota i razmišljanja opisanih u ovoj knjizi.  

Pitali smo ga kakva su sada sjećanja na te ratne godine - ružna ili ipak ima i svijetlih momenata?

"U knjizi sam nastojao da preslikam svoju svijest kakva je bila tada, za vrijeme rata, a ne kako ja sada to vidim. Mnoge stvari koje su se tada dešavale sada vidim sasvim drugačije.

Na primjer, slučaj sa generalom Mladićem koji je opisan u knjizi (kada se Mladić iznenada pojavio i studente 'potjerao' u napad, nakon čega je nekoliko boraca VRS poginulo, a Mladić bio ranjen), svoj tadašnji odbojan, negativan stav koji sam tada imao prema njemu, zabilježio sam u knjizi kao takav. A danas čovjeka ne doživljavam tako, i njegov tadašnji potez za mene je sada logičan i normalan.

Studentska briga je za mene i druge studente tada bila muka za koju smo čekali da što prije prestane. A danas, 20 godina nakon toga, ja o tome pričam kao o dragocjenom iskustvu i to doživljavam najmanje kao nešto što je neprijatno.

Jer, sve što je bilo ružno transformisalo se u vrijedno iskustvo koje je ostalo. Tako da mi je lijepo pričati o tome i volim tu temu."

Knjigu Gorana Drakulića "Sjećanja na Studentsku brigadu" u julu ove godine izdao je Art print, a prodavaće se u cijeloj Republici Srpskoj (Distribucije d.o.o. - kiosci Minutica), kao i u Federaciji BiH - u Bihaću i Sarajevu.

Izvor: MONDO/Siniša Stanić

Najnovije i najzanimljivije vijesti pratite na našoj Facebook stranici - MONDOBIH, kao i na Twitteru @MondoBH.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE