• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Oni su i dalje "nevidljivi i obespravljeni"

Autori mondo.ba Autori Dragana Božić

Širom svijeta, pa tako i u Bosni i Hercegovini, 3. decembra se obilježava Međunarodni dan osoba sa invaliditetom. Nažalost, to je često i jedini dan u godini kada se društvo prisjeti potreba ove populacije.

 Oni su i dalje "nevidljivi i obespravljeni" Izvor: MONDO/ Dragana Božić

Helsinški parlament građana je tim povodom u Banjaluci održao uličnu akciju “Nevidljivi_e” kojom žele pokazati da su osobe sa invaliditetom još uvijek “nevidljive” u našem društvu, odnosno da se njihovim potrebama i pravima ne posvećuje dovoljno pažnje.

 “Ovom uličnom akcijom želimo pokazati da su osobe sa invaliditetom nevidljivi članovi društva, kojima se ne posvećuje dovoljno pažnje u skladu sa njihovim potrebama i prije svega ljudskim pravima. Želimo javnosti pokazati ko su osobe sa invaliditetom i apelovati na javnost kao i na nadležne institucije da treba da obrate više pažnje za ovu populaciju stanovništva, i to ne samo na 3. decembar koji je za njih samo još jedan dan u godini” rekao je za MONDO Mladen Protić, koordinator projekta IN- Implementacija Konvencije o pravima osoba sa invaliditetom u Bosni i Hercegovini.

“Oni proživljavaju teške okolnosti svaki dan, susreću se sa različitim problemima, od pristupa kako javnim ustanovama tako i ostalim objektima, objektima kulture, zdravstva, sportskim objektima, a postoje i drugi problemi u ostvarivanju ljudskih prava kao što je npr. pravo na zdravstvenu zaštitu itd.“ dodao je Protić.

Bosna i Hercegovina ratifikovala je UN Konvenciju o pravima osoba sa invaliditetom 2010. godine, ali ljudska prava zagarantovana Ustavom Bosne i Hercegovine kao i međunarodnim i domaćim dokumentima i dalje ostaju nedostupna osobama sa invaliditetom koji su i dalje nevidljivi članovi društva u BiH.

„Konvencija se primjenjuje od 2010. godine i mogu reći da neke stvari jesu poboljšane, ali primjena tih zakona i dalje je jako loša. Helsinški parlament građana je radio analizu usklađenosti bh. zakonodavstva sa UN konvencijom gdje je pokazano da je čak 95 odsto zakona na nivou BiH neusklađeno sa ovom konvencijom. Možemo reći da imamo solidno zakonodavstvo ali je primjena tih zakona loša, gdje npr. nema sankcionisanja ako je neki objekat izgrađen bez pristupa osobama u kolicima, ukoliko se ne zapošljavaju osobe sa invaliditetom takođe izostaju sankcije. Znači primjena tih zakona bi morala biti bolja“ rekao je Protić.

Broj stanovnika s invaliditetom nije poznat, jer za cijelu BiH još ne postoje pouzdani demografski podaci. Preliminarni podaci popisa stanovništva pokazuju da je ukupan broj stanovnika 3.791.6225. Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, u prosjeku 15 odsto stanovnika jedne zemlje čine osobe s invaliditetom. U skladu s tim, pretpostavlja se da u BiH ima oko 568.743 osobe s invaliditetom. Prema podacima različitih analiza urađenih u nekoliko proteklih godina oko 70 % osoba sa invaliditetom živi blizu ili ispod zvanične linije siromaštva, a samo stanje invaliditeta povećava mogućnost za nastanak siromaštva za 18 odsto prema podacima Svjetske banke.

Generalna skupština Ujedinjenih nacija (UN) u oktobru 1992. god., na posebnoj, zajedničkoj sjednici, održanoj radi obilježavanja završetka Decenije osoba s invaliditetom (1983. – 1992.), usvojila je rezoluciju da se 3. decembra svake godine obilježava kao Međunarodni dan osoba s invaliditetom.

Nakon donošenja rezolucije, UN-ova Komisija za ljudska prava, u svojoj rezoluciji 1993/29, od 5. marta 1993. god., pozvala je zemlje članice da ističu obilježavanje 3. decembra s ciljem postizanja punog i jednakog uživanja ljudskih prava i sudjelovanja osoba s invaliditetom u društvu.

Helsinški parlament građana Banja Luka počeo je u julu 2013. godine realizovati projekat „IN – Implementacija Konvencije o pravima osoba sa invaliditetom u Bosni i Hercegovini“ čiji cilj je ravnopravna integracija osoba sa invaliditetom (OSI) u društvene procese i obezbjeđivanje jedinstvenog uživanja prava i sloboda OSI na cijeloj teritoriji BiH.

Projekat se realizuje u partnerstvu sa Organizacijom amputiraca UDAS, Savezom paraplegičara i osoba oboljelih od dječije paralize Federacije BiH, Udruženjem slijepih Kantona Sarajevo i Savezom udruženja za pomoć mentalno nedovoljno razvijenim licima Republike Srpske.

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 1

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

dscz

Bas sam juce bio u meku u Banja Luci na spratu i vidio sam wc za invalide, al samo ne znam kako da ti ljudi dodju do sprata?????

MONDO REPORTAŽE