• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

MONDO na izvorima Sane (Foto)

Autori mondo.ba Autori Dušan Volaš

Nekoliko stotina ljubitelja prirode okupilo se na izvorima rijeke Sane kako bi bojkotovali izgradnju male hidroelektrane "Medna". Protestni izlet već petu godinu zaredom organizuje Koalicija za zaštitu Sane.

 MONDO na izvorima Sane (Foto) Izvor: Mondo/Dušan Volaš

Kao i prethodnih godina, uz druženje, učesnici protestnog izleta mogli su uživati u ljepotama netaknute prirode, fotografisati se, a nakon duge povratne šetnje za sve posjetioce ovog skupa organizovan je ručak.

U nastavku pogledajte prirodne ljepote ovog kraja i kako je izgledao nedjeljni izlet kroz objektiv MONDO fotoreportera.


MHE "Medna"

Iz Koalicije za zaštitu Sane u podsjećaju da investitor "LSB Elektrane" iz Banjaluke, pod okriljem "Interenergo" iz Ljubljane vlasništva "KI-Kelag international GmbH (Austrija), pokušava da izgradi malu hidroelektranu "Medna" na samim izvorima rijeke Sane.

"Izgradnja je počela uprkos činjenici da je Prostornim planom Republike Srpske predviđeno da gornji tok rijeke Sane bude proglašen parkom prirode, a izvori Sane da budu pod strogim režimom zaštite zbog prirodnih i ambijentalnih vrijednosti", stoji u saopštenju.

Vlada RS je, podsjećaju, usvojila i Uredbu o klasifikaciji voda i kategorizaciji vodotoka, kojom je Sana svrstana u prvu kategoriju u RS.

"Korist koju će eventualno ostvariti Republika Srpska ukoliko se izgradi MHE Medna, nije ni približna šteti koja će se prouzrokovati. Prema Odluci o visini garantovanih otkupnih cijena i premija za električnu energiju proizvedenu iz obnovljivih izvora ili efikasnoj kongeneraciji, tržišna cijena u garantovanoj otkupunoj cijeni čini 62%, a premija čini 38%. Koncesionar plaća Republici Srpskoj koncesionu naknadu 7%, a Republika Srpska plaća investitoru samo kroz premiju 5,5 puta više nego što je koncesiona naknada. To znači da za petnaest godina, koliko se investitoru garantuje subvencija, koncesionar plaća Republici Srpskoj oko 3.000.000 KM, a od Republike Srpske, odnosno njenih građana, po osnovu subvencije (razlike garantovane i tržišne cijene) će dobiti oko 15.500.000 KM. Pored toga što će uništiti rijeku Sanu na njenom najčistijem dijelu investitoru ćemo morati platiti 12.500.000 KM", navodi se u saopštenju Koalicije za Sanu.

Nataša Crnković iz Centra za životnu sredinu kaže da izgradnja malih hidroelektrana predstavlja ogroman biznis, u kom svi građani učestvuju plaćanjem mjesečnih računa i odvajanjem sredstava za subvencije.

"Korist od takvih projekata ima isključivo investitor, a neupitno je koliko velik uticaj one prave na životnu sredinu i stanovništvo. Još uvijek ne vidimo spremnost vlasti da se odupre pritisku pojedinaca i da stane na stranu svojih građana", istakla je Crnkovićeva.

Prema njenim riječima, u slučaju hidroelektrane Medna je već sada jasno da od najavljenih radnih mjesta za lokalno stanovništvo neće biti ništa.

"Štaviše, to isto stanovništvo već sada ima probleme sa pitkom vodom i sa urušavanjem objekata zbog bušenja tunela. Ne smijemo dozvoliti da Sanu unište kao što su uništili Ugar!", izjavila je Crnkovićeva i istakla da broj učesnika protestnog izleta pokazuje koliko ljudi uviđa značaj i stvarne vrijednosti ovog područja.

Koalicija za zaštitu Sane, koju čine dvadesetak udruženja ljubitelja prirode i sporta, uz opštinu Ribnik već šest godina pokušavaju da spriječe izgradnju MHE "Medna". Ova organizacija sa opštinom Ribnik na sudu u Banjaluci ima pet tužbi protiv izgradnje navedene MHE koje čekaju presudu.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE