• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Plavi telefon: Spriječiti vršnjačko nasilje

Autor mondo.ba

Savjetodavna linija za djecu "Plavi telefon" je danas na svoj treći rođendan objavila video o problemu vršnjačkog nasilja.

Povodom same trogodišnjice rada, a u sklopu projekta “Odgovoran/na sam i ja!” finansiranom od strane Ministarstva porodice, omladine i sporta, snimljen je kratki film koji govori o problemu vršnjačkog nasilja.

Ovim filmom željeli su skrenuti pažnju da je i vrijeđanje oblik vršnjačkog nasilja koje često preraste u dugotrajno maltretiranje, a u nekim situacijama i u fizičko zlostavljanje. Želja Plavog telefona je da se prikaže da je važno reagovati i na ove oblike nasilja jasno i nenasilno te spriječiti dalje razvijanje nasilja.

“Smatramo da se situacije koje su u videu prikazane, ali i brutalnije situacije nasilja, često zanemaruju i da velika većina javnosti okreće glavu u pomisli kako su to 'dječija posla'. Često javnost ima priliku da reaguje ali to ne čini. Zaboravlja se da okretanjem glave od nasilja nas čini saučesnicima u tom nasilju, bilo da se radi o vršnjačkom, porodičnom ili drugom obliku nasilja nad djecom. Zato u videu postavljamo pitanje 'Ko će zaustaviti vršnjačko nasilje' i odgovaramo sa 'SVI MI!' “, rekla je Snežana Jondža, koordinatorica rada Plavog telefona.

Ukoliko se ne razvije osjetljivost na to da su omalovažavanje, vrijeđanje i zadirkivanje oblici nasilja koji ostavljaju tragove na djetetu koje je izloženo ovim porukama, dopuštamo da se nasilje razvija i da poprima teže oblike. A kada je vrijeme da se reaguje?

Da li je to psovanje djeteta, da li je to udarac, da li je to seksualno zlostavljanje? Koja je to granica kada se smatra da to više nisu „dječija posla“.

Svaki oblik nasilja kojem je dijete izloženo ostavlja duboke tragove u samom djetetu, a posljedice mogu biti veoma tragične, kao što je samoubistvo djeteta, ali mogu biti manje vidljive, a veoma snažne kao što je bol, tuga, potištenost djeteta, povlačenje u sebe, depresija, anksioznost, povrjeđivanje sebe, loše mišljenje o sebi, gubitak povjerenja prema drugima, postizanje slabijih rezultata u školi, stoji u saopštenju Plavog telefona.

"Želimo da podstaknemo javnost da reaguje, da ne okreće glavu već da se aktivno uključi od samih početnih oblika nasilja nad djecom i zaštiti svako dijete koje je žrtva nasilja, na način na koji može da ga zaštiti. Video pokazuje neke od načina reagovanja kada je u pitanju vršnjačko nasilje. Ukoliko je neko svjedok da je neko dijete žrtva nekog oblika nasilja može i da pozove Plavi telefon i da anonimno prijavi nasilje, te da na taj način pomogne djetetu koje je u problemu. Broj Plavog telefona je 080 05 03 05".

Pogledajte video!

Ko će zaustaviti vršnjačko nasilje?

Ko će zaustaviti vršnjačko nasilje?Plavi telefon, savjetodavna, anonimna i besplatna linija za djecu, 18.02.2016. godine, obeležava tri godine rada linije. Tim povodom snimljen je ovaj video koji govori o problemu vršnjačkog nasilja. Ovim filmom želimo skrenuti pažnju da je i vrijeđanje oblik vršnjačkog nasilja koje često preraste u dugotrajno maltretiranje, a u nekim situacijama i u fizičko zlostavljanje. Takođe, želimo da prikažemo da je važno reagovati i na ove oblike nasilja jasno i nenasilno te spriječiti dalje razvijanje nasilja.Smatramo da se situacije koje su u videu prikazane, ali i brutalnije situacije nasilja, često zanemaruju i da velika većina javnosti okreće glavu u pomisli kako su to 'dječija posla'. Često javnost ima priliku da reaguje ali to ne čini. Zaboravlja se da okretanjem glave od nasilja nas čini saučesnicima u tom nasilju, bilo da se radi o vršnjačkom, porodičnom ili drugom obliku nasilja nad djecom.Svi mi smo pozvani da reagujemo i da zaštitimo svako dijete koje možemo. Svaki oblik nasilja kojem je dijete izloženo ostavlja duboke tragove u samom djetetu, a posljedice mogu biti veoma tragične, kao što je samoubistvo djeteta, ali mogu biti manje vidljive, a veoma snažne kao što je bol, tuga, potištenost djeteta, povlačenje u sebe, depresija, anksioznost, povrjeđivanje sebe, loše mišljenje o sebi, gubitak povjerenja prema drugima, postizanje slabijih rezultata u školi. Ne okrećite glavu, već se aktivno uključite i zaštite svako dijete koje je žrtva nasilja, na način na koji možete da ga zaštite. Video pokazuje neke od načina reagovanja kada je u pitanju vršnjačko nasilje. Ukoliko ste svjedok da je neko dijete žrtva nasilja možete i da pozove Plavi telefon i da anonimno prijavite nasilje, te da na taj način pomognete djetetu koje je u problemu. Broj Plavog telefona je 080 05 03 05.Video je snimljen u sklopu projekta “Odgovoran/na sam i ja!” finansiran od strane Ministarstva Porodice, omladine i sporta a omogućen od strane Udruženja „Nova generacija“.

Posted by Plavi telefon BiH on Thursday, February 18, 2016

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE