Zvezda vodi 1:0, žestok otpor Mege!

Mega Leks i u desetkovanom sastavu pretila "brejkom", Simonović i Gudurić sprečili iznenađenje na startu finala ABA plej-ofa.

Zvezda vodi 1:0, žestok otpor Mege! Izvor: MN PRESS

Tri trojke Marka Simonovića u četvrtoj četvrtini, a onda i sedam uzastopnih poena Marka Gudurića - uz jednu važnu blokadu u istom "cugu" - doneli su Crvenoj zvezdi vođstvo od 1:0 u finalnoj seriji protiv Mega Leksa.

Zvezda - Mega 95:88 (27:25, 21:20, 20:25, 27:18)!

Iako drastično oslabljeni (Jaramaz, Aranitović, Kaba, Luvavu), gosti su u otvorenoj borbi parirali favoritu tokom cele utakmice.

POVREDA DANGUBIĆA

Crvena zvezda je već u drugom minutu ostala bez Nemanje Dangubića, koji se samo uhvatio za stopalo i zatražio izmenu. Nakon toga se u poslednje vreme odlični Pančevac nije vraćao na parket.

U prvom poluvremenu su uspeli da preokrenu vođstvo Zvezde od 21:13, a nakon treće četvrtine su vodili 68:70, iako je početkom te deonice bilo 57:48.

Uprkos očiglednom umoru zbog skraćene rotacije (samo šestorica igrača upisala su se u strelce), momci u zeleno-roze dresovima nisu se pomirili sa porazom ni kada su crveno-beli pet minuta pre kraja došli do rekordnih 88:75.

Serijom od 7:0, Mega je prišla na 88:82, još neko vreme odolevala na "minus šest", ali Gudurićeva "rampa" Stefanu Simiću i odmah posle toga pogodak za tri poena, definitivno su "prelomili" ovu neočekivano neizvesnu i uzbudljivu utakmicu.

Drugi meč igra se 30. aprila, takođe u dvorani "Aleksandar Nikolić", a treći u Sremskoj Mitrovici 2. maja.

Izabranici Dejana Radonjića popravili su ovosezonski skor protiv Milojevićevog sastava na 3:0. U regularnom delu sezone odigrali su dve takođe "tesne" utakmice, u kojima je rezultat bio 76:70 (Pionir) i 79:78 posle produžetka (Mitrovica).

Zvezda je na 36 pogodaka iz igre imala čak 28 asistencija, dominirala je u ofanzivnom skoku (10:1), a u poslednjih 10 minuta uspela je da "ispegla" i do tada očajan šut van linije 6,75 metara. Na kraju su oba tima pogodila po osam trojki, s tim da su crveno-beli uputili osam šuteva više.

ZVEZDA: Cirbes 17 (12sk), Miler 17 (3sk, 6as, 2ukr, 2blk), Simonović 15, Lazić 12, Jović 11 (9as), Gudurić 9 (3as), Kinzi 7 (7sk, 4as), Mitrović 3, Štimac 2, Dangubić 2, Micić, Rebić.

MEGA: Ivanović 25 (6as), Simeunović 20 (4sk, 4ukr), Nikolić 18 (6sk, 5izg), Zagorac 13 (4sk, 5as, 5izg), Simić 8 (4as), Janković 4 (5sk), Veljković, Đoković.

IZ MINUTA U MINUT

40' Utakmica je definitivno rešena posle promašene trojke Nikolića.

39' Greška Nikolića u koracima i Zvezda 1:39 minuta pre kraja ima pobedu "u džepu".

38' Gudurić blokira Simića pod tablom i odmah trojka mladog beka - 95:86!

38' Prodor duž čeone linije i "flouter" Gudurića u važnom momentu - 90:84. Ivanović 90:86, Gudurić 92:86.

37' Greši Gudurić, Simonović faulira Ivanovića. Dva bacanja - 88:84!

37' Cirbes se zbunio i bacio loptu protivniku u ruke, ali i Ivanović je "prekombinovao" i napravio korake. Mega je imala šansu da priđe na četiri, ili samo tri poena razlike.

36' Mega je mnogo puta pokazala da joj ne treba mnogo da odgovori na protivnikovu seriju. Nikolić trojkom iz levog ćoška smanjuje na 88:82. Serija 0:7!

35' "Izlazi" trojka Simonovića za "plus 13", Jović faulom seče kontru. Ivanović promašuje trojku, Gudurić posle žestoke borbe na podu osvaja loptu, a u brzoj akciji Simonović postiže svoju treću trojku (sve u ovoj četvrtini) - 88:75!

34' Posle tajm-auta i ljutnje Milojevića, seriju prekida Simeunović - 83:74. Ofanzivni skok Cirbesa i prodor Jovića - 85:74.

34' Trojka Milera, na dodavanje Gudurića! Kako se raspucala Zvezda... 83:72! Serija 11:0.

33' Nova trojka Simonovića - 80:72! Ovog puta iz levog ćoška. Simeunović ne uspeva da uzvrati.

33' Trojka Simonovića - 77:72! Zagorcu četvrti faul, u borbi za poziciju posle promašaja Nikolića.

32' Simeunović 72:72, Miler 74:72. Zvezda je podigla agresivnost u odbrani, probudila se i ne tako brojna publika... Nema trojke Ivanovića.

31' Zvezda je preko Simonovića i Jovića (ofanzivni skok, posle promašenog bacanja) lako preokrenula na 72:70. Imala je šansu da produži seriju na 6:0, ali Mileru je suđen faul u napadu. Postavio se Janković.

- Šut za tri poena: Zvezda 3/16, Mega 7/11! Samo jedan skok u napadu crveno-belih u trećoj četvrtini, Mega posle 10 grešaka u prvom poluvremenu, izgubila svega dve lopte.

30' Trojka Zagorca - 68:70! To je i konačan rezultat nakon tri odigrane četvrtine... Ko bi rekao da će se Mega ovako dobro držati?

30' Promašaji Jankovića i Simeunovića u reketu. Njihov nekadašnji saigrač Micić pruža im "utehu" promašivši oba bacanja!

29' Zagorac je prošao Simonovića, ali nije pogodio. Na drugoj strani koš Milera, sudije gledaju snimak - da li je nagazio liniju tri poena? Jeste - 68:67.

28' Vodi Mega, "flouter" Ivanovića - 65:67! Mitrović je promašio pod faulom i moraće da "zaradi" poene na liniji bacanja... Bio je polovično uspešan - 66:67.

27' Mega ne pušta Zvezdu da se ponovo "odlepi", Nikolić za 63:63, asistencija Ivanovića. Mini-serija Simonovića, 65:63, ali Simić donosi četvrto uzastopno izjednačenje - 65:65.

26' Ivanović za izjednačenje - 59:59, 61:61.

25' Miler jedva uspeva da izvede loptu... Kinzi pogađa iz teške pozicije, Zagorac polaže - 59:57.

24' Greška Lazića, odličan prodor Simeunovića pored mnogo sporijeg Cirbesa i Mega je "sa kamatom" vratila Zvezdi za malopređašnjih 6:0 - 57:55.

23' Trojka Nikolića posle tajm-auta, pa promašaj Lazića i koš Ivanovića iz solo prodora - 57:53.

23' Vidno umorni Zagorac gubi loptu, ne prolazi kontra Zvezde, ali Miler završava postavljeni napad košem sa poludistance. Serija 6:0, za maksimalno vođstvo od 57:48.

22' Laki poeni Cirbesa i Milera - 55:48.

21' Trojka Kinzija, uzvraća odmah Simeunović - 51:48.

- Crveno-beli dominiraju u ofanzivnom skoku (7:1) i imaju četiri izgubljene lopte manje (6:10).

- Šut za dva poena gotovo identičan (Zvezda 16/24, Mega 15/24), trojke Zvezda 2/12, Mega 4/8, a slobodna bacanja Zvezda 10/13, Mega samo 3/5.

- Strelci: Cirbes 15, Lazić 12, Jović 7, Miler 4 ... Nikolić 10, Ivanović 9, Simeunović 9, Zagorac 8, Simić 5, Janković 4.

20' Kinzi se spetljao, istekao je napad i Mega će imati 12 sekundi da nešto uradi... Ivanović je šutnuo sa osam metara i promašio. Na poluvremenu, Zvezda - Mega 48:45 (27:25, 21:20)!

20' Cirbes je bacanjima povećao na 48:41, a onda je Simeunović ubacio trojku, uz istovremeni faul Lazića nad Simićem pod košem! Mladi bek iskoristio je jedno slobodno bacanje - 48:45.

19' Još dve "neiznuđene" greške igrača Mege i kao kazna četiri laka poena (Mitrović, Cirbes) - 46:41.

18' Zagorac je presekao dodavanje Jovića, a onda izgubio loptu u driblingu i "otvorio" Zvezdi kontru - 42:39. Megu opet vraća Simeunović - 42:41.

17' Posle dugog "posta", trojka i za Zvezdu, strelac Lazić, iz desnog ćoška - 38:37. Nikolić pravi faul u napadu, ukupno treći. Veliki problem za Megu. Gudurić "penalima" povećava na 40:37, Simeunović je uzvratio poluhorogom - 40:39.

16' Trojka Ivanovića - 33:34! Pa trojka Nikolića - 35:37!

15' Jović u kontri - 31:31, tajm-aut uzima Milojević... Ali, opet dobra odbrana Zvezde i poeni Milera iz nove kontre - 33:31.

15' Štimac je izborio "zicer" situaciju i promašio. Na igračima Mege je vidljiv umor od visokog ritma u kome se igra utakmica, ali rezultatski se odlično drže.

14' Mega je promašila dva napada za prelazak u vođstvo, Simić je iskoristio treću priliku - 29:31. Zvezda nastavlja da promašuje, šut za tri poena trenutno 1/8. Lazić je pokušao da poentira iz reketa, dobio je blokadu...

11' Zagorac je odigrao leđima protiv Rebića i pogodio za izjednačenje - 27:27!

- Delovalo je na momente da Zvezda dominira, ali timovi imaju identičan šut za dva poena (10/15) i po jednu postignutu trojku. Crveno-beli su ostvarili prednost pogocima sa linije slobodnih bacanja.

10' Agresivna odbrana Mege, promašaji Zvezde spolja i uzastopni pogoci Nikole Ivanovića dovode goste na samo 27:25 posle prve četvrtine!

9' Ista meta, isto odstojanje - 27:21.

7' Lep ulaz Zagorca (22:17), pa još efektnije zakucavanje Milera - 24:17.

6' Koš i dodatno bacanje Cirbesa - 21:13. Nemac i u sledećem napadu u centru zbivanja. Fauliran je, pogađa jedno bacanje - 22:15.

5' Raspoloženi Nikolić (7 poena, šut 3/3) trojkom smanjuje na 13:11, ali odmah uzvraća Jović - 16:11. Reprezentativni "plej" beleži nove poene iz brze akcije posle promašaja Nikolića, Zvezda vodi 18:11.

4' Kinzi efektno blokira Jankovića u kontri, Lazić postiže lake poene iz kontre - 13:8.

3' Koš i dodatno bacanje Lazića - 11:8. Za sada se veliki broj poena na obe strane.

2' Zvezda vodi 6:4 (Cirbes 4, Dangubić 2), ali važnija vest je povreda Nemanje Dangubića. Krilni igrač Crvene zvezde uhvatio se za stopalo i zatražio izmenu.

- Početne petorke: Jović, Kinzi, Dangubić, Mitrović, Cirbes - Ivanović, Simić, Zagorac, Nikolić, Janković.

- Pre početka utakmice minutom ćutanja je odata pošta ubijenom navijaču Crvene zvezde Aleksandru Jaćimoviću, u noći između petka i subote u Čačku.