• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Hrvatsku DB brinu navijači i mladi "ćetnici"

Autori mondo.rs Autori Agencije

Hrvatska Sigurnosno-obaveštajna agencija (SOA) objavila je danas javni dokument s podacima o svom delovanju, u kojem je, kao jedan od problema, istaknut ekstremizam, i po prvi put - navijački (huliganski).

To je treća godina uzastopno da SOA objavljuje izveštaj o radu, a iz ovogodišnjeg, na 40-tak strana, vidljivo je da se tajna služba bavila i političkim ekstremizmom.

U izveštaju se ocenjuje da zbog malobrojnosti i slabe organizovanosti ekstremistička scena, ipak, nema značajniji potencijal ugrožavanja sigurnosti.

Neonacisti nisu velika briga

Na području desnog ekstremizma SOA je zabeležila i "kontinuirano delovanje pripadnika hrvatskih ogranaka neonacističkih i drugih sličnih organizacija"“, ali je zbog malobrojnosti neonacističke scene u Hrvatskoj, i njihov potencijal za ugrožavanje sigurnosti "vrlo malen".

"Plodno tlo za jačanje ekstremizma mogu biti posledice ratnih trauma i nerešenih međunacionalnih odnosa. Iskazivanje velikosrpskog i četničkog ekstremizma na području Hrvatske primećeno je među mlađom populacijom što posebno zabrinjava", objavila je SOA i dodaje da su i dalje aktivne organizacije i pristalice četničkog pokreta u državama u regionu.

U izveštaju se, međutim, navodi da je "pretnja od njega ograničena, jer nema organizacijsku niti brojčanu snagu u Hrvatskoj".

SOA, međutim, posebno ukazuje na dobro organizovane ekstremističke frakcije unutar glavnih navijačkih grupa, pa posebnu pažnju izaziva njihovo sve češće nasilno delovanje van okvira sportskih događaja.

"Nasilje, ekstremistička retorika i simbolika delova pojedinih navijačkih grupa, prisutni su godinama, a narušavaju stanje bezbednopsti u Hrvatskoj i njen međunarodni ugled", piše u dokumentu.

Problem i tuđi džihadisti

Radikalizacija u Hrvatskoj, dodaje se, nije poprimila šire razmere i zbog vrlo dobrog položaja i integrisanosti Islamske zajednice u hrvatskom društvu. Zabrinjava, međutim, postojanje radikalnih islamističkih enklava u susednim državama, a, prema podacima SOA, od 2012. godine oko 900 osoba s područja Jugoistočne Evrope, uglavnom iz BiH, Kosova, Srbije (Sandžaka), Makedonije i Albanije, otišlo je na područje sukoba u Siriji i Iraku.

Što se tiče terorizma, SOA navodi da ne postoje direktne terorističke pretnje iz zemlje, ali postoji rizik zbog povećanja terorističkih pretnji za celu Evropu.

Broj pristalica radikalnog tumačenja islama u Hrvatskoj je mali, svega nekoliko desetina osoba, a većina nisu pobornici terorističkih metoda delovanja, navodi SOA.

Na područje jugoistočnog susedstva Hrvatske vratilo se oko 300 džihadista, a sada je na području pod kontrolom "Islamske države" nalazi šest osoba s državljanstvom Hrvatske, ali su se svi oni pre radikalizacije odselili iz Hrvatske i imaju i druga državljanstva.

Kao neke od problema, SOA je navela organizovani kriminal, posebno zbog toga što je Hrvatska na jednom od krakova tzv. "balkanske krijumčarske rute".

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE