LŠ (kval): Zrinjski sačuvao nadu za Varšavu

Prvak Bosne i Hercegovine Zrinjski iz Mostara remizirao je protiv Legije iz Varšave (1:1) u prvoj utakmici drugog kola kvalifikacija za Ligu šampiona.

Poljski osvajač "duple krune" nesporno je bio favorit, ali su "plemići" pokazali zube i uspjeli da osiguraju aktivan rezultat pred revanš 19. jula u Varšavi

Zrinjski je ostao jedini predstavnik BiH u UEFA nadmetanjima jer su Radnik, Sloboda i Široki Brijeg već na prvim preprekama završili takmičenje u kvalifikacijama za Ligu Evrope.

Poslije izuzetno tvrdog prvog poluvremena koje je odigrano u gotovo nemogućim uslovima zbog visoke temperature, u nastavku je za nekoliko stepeni ona pala, pa je u drugih 45 minuta meča na stadionu "Pod Bijelim brijegom" oko 8.000 ljudi vidjelo kvalitetno poluvrijeme.

Gosti iz Poljske su prvi stigli do prednosti zahvaljujući reprezentativcu Mađarske Nemanji Nikoliću, koji je poslije asistencije Francuza Tiboa Molana sjajno pogodio suprotni ugao gola Dalibora Kozića u 49. minutu.

...

Zrinjski je ekspresno reagovao i stigao do izjednačenja samo sedam minuta kasnije.

Najprije se u prilici našao kapiten Pero Stojkić, ali je golman Poljaka Arkadiuž Malaž krajnjim naporom izborio loptu u korner.

Nakon udarca iz ugla, najviše je skočio Matija Katanac i zakucvao loptu u mrežu Legije za kako se ispostavilo na kraju konačnih - 1:1.

...

Imali su gosti više od igre, veći posjed lopte i opasnije prilike, ali je Zrinjski dobro postavljenom taktikom trenera Vinka Marinovića, koji je u pojedinim momentima bio otvoren, a opet vrlo čvrst u odbrani, što je rezulitralo ovim neriješenim ishodom.

Ovaj egal sačuvao je nadu hercegovačkog tima da u 19. jula u Varšavi (20.45) mogu do trećeg kola kvalifikacija za Ligu šampiona iako su Poljaci i dalje veliki favoriti za prolaz.

Utakmicu na stadionu "Pod Bijelim brijegom" pred oko osam hiljada gledalaca, među kojima je bilo i oko 250 pristalica Legija, dobro je sudio Karlos Gomez iz Španije sa pomoćnicima Havijerom Rodrigezom i Horheom Buenom Mateom.

ZRINJSKI: Kozić, Peko (od 81. Žeravica), Tomić, Barić, Stojkić, Todorović (od 69. Filipović), Mešanović, Petrak, Jakovljević, Katanec, Bilbija (od 81. Arežina). Trener: Vinko Marinović.

LEGIJA: Malarž (od 46. Kjeržnijak), Jodłovec, Levčuk, GIljerme, Duda (od 60. Aleksandrov), Nikolić (od 76. Prijović), Hlošek, Kuharčik, Ržežniak, Brož, Mulin. Trener: Besnik Haši.

TOK UTAKMICE

1 - Počela je utakmica na stadionu "Pod Bijelim brijegom", dok je revanš 19. jula u Varšavi s početkom u 20.45 časova. Srećno "plemići".

5 - U početku inicijativa je na strani Mostaraca, koji su pokušali iz prekida da ugroze poljskog golmana, ali je Bilbija iz slobodnog udarca pogodio samo živi zid.

7 - Duda je dobro prošao po desnoj strani, Mulin je šutirao, ali je Kozić dobro intervenisao.

8 - Ponovo je Kozić spasio Zrinjski odbranivši udarac Jodloveca nakon gužve u kaznenom prostoru.

15 - Poljaci su nametnuli svoj ritam i preuzeli inicijativu u Mostaru, dok se tim Vinka Marinovića zasad uspješno rani i čeka šansu da iz eventualne kontre ili prekida stigne do mreže gostiju.

17 - Bilbija je odlično prošao i uposlio Peka, ali se igrač Zrinjskog nije snašao u izglednoj situaciji, oklijevao je pa je izblokiran.

25 - Legija je bolji rival na terenu iako je vrućina nesnosna. Poljaci imaju posjed lopte 64% i pet puta su uputili udaraca ka golu Kozića u odnosu na samo jedan mostarske ekipe.

27 - Neko od Mostaraca je oboren u kaznenom prostoru, ali je sudija iz Španije samo odmahnuo rukom.

28. Dobra prilika za Legiju - Hloušek se izborio za šansu za udarac iskosa sa lijeve strane, ali je lopta završila visoko iznad prečke.

32 - Žuti karton za kapitena Zrinjskog Peru Stojkića zbog prekršaja nad Giljeremeom.

35 - Najbolja šansa za Legiju - Giljerme je prevario dvojicu igrača Zrinjskog i uputio povratnu loptu, ali na sreću po navijače Mostaraca niko nije stigao da je ubaci u mrežu.

37 - "Požutio" je i Ognjen Todorović, takođe zbog oštrog prekršaja.

40 - Treći žuti karton za Zrinjski ponovo zbog žestokog faula. Ovog puta opomenu je dobio Nemanja Bilbija.

43 - Prvi žuti karton za Legiju - Jodlovec zbog prigovora.

45 - Slobodan udarac na ivici šesnaesterca za poljski tim. Centrirao je Brazilac Giljerme, ali je Kozić boksovao loptu.

Igraće se tri minuta sudijske nadoknade.

- poluvrijeme -

46 - Nastavljen je susret u Mostaru.

48 - Prvi su zaprijetili gosti, napadač Legije Nemanja Nikolić je šutirao iznad prečke.

49 - GOOOL! Legija vodi! Strijelac je Nikolić! Mađarski reprezentativac rodom iz Srbije je dobio  odličnu loptu i majstorski pogodio suprotan ugao gola Mostaraca - 0:1.

...

56 - Najbolja prilika za Zrinjski - iz drugog plana je šutirao Stojkić, ali je poljski golman izbacio loptu u korner.

57 - GOOOL! Izjednačenje! Nakon dobrog centaršuta iz kornera najviši u skoku bio je Matija Katanec i glavom pogodio mrežu - 1:1.

...

61 - Žuti karton za Kataneca.

69 - Kozić je spasio čist "zicer" Legije! Ponovo je šutirao Nemanja Nikolić. Bravo Dalibore!

72 - Kratki prekid da se igrači oba tima malo osvježe zbog nesnosne vrućine.

77 - Polušansa za goste iz Poljske poslije gužve u kaznenom prostoru nakon kornera, međutim, nisu se snašli ni napadači Legije. Umjesto strijelca Nikolića u igri je Aleksandar Prijović.

85 - Zrinjski stoji dobro na terenu i vreba šansu da stigne do trijumfa.

90 - Korner za Zrinjski, posljednja prilika za pobjedu!