• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Mondo kuvar predstavlja kraljicu jeseni - bundevu

Autor mondo.ba

Dragi prijatelji, jesen je, volite da je jedete, ali malo ko zna priču o njoj, tek rijetki prepoznaju vrste, a trebaju nam i recepti. Donosimo vam priču o BUNDEVI. Uživajte.

Bundeva ili tikva (lat.Cucurbita pepo) je jednogodišnja biljka puzavica iz familije bundeva (Cucurbitaceae), čiji se krupni plodovi koriste u ljudskoj ishrani a sjemena i u fitoterapiji. Bundeva je jednogodišnja biljka, poleglog, uglastog stabla sa rašljikama, pokrivenog oštrim dlakama. Stablo može biti dugačko i 10 m, debljine u prosjeku 10 mm. Listovi su sa dugačkim drškama, veliki, petorežnjeviti i obrasli oštrim dlakama.

Kod nas se bundeva toliko odmaćila da je nazivamo čak i “našom bananom”. Ono što je sigurno jeste da je bundeva jedan od najatraktivnijih plodova jeseni-što zbog divne boje, što zbog ukusa. Na žalost bundevu nedovoljno koristimo u ishrani i nismo upoznati sa raznovrsnošću sorti koje možemo da nabavimo. Zato ćemoupoznati vas sa nekoliko vrsta ove savršene jesenje namirnice.

Prinčeva kruna
Kora je tanka i siva, a meso debelo i sočno – tamno narandžasto, slatko i dobre konzistencije. Može da služi u dekorativne svrhe jer je bogato obrasla lišćem i dugačkim drškama. Sadrži velike količine dijetalnog vlakna pektina pa se smatra da ima ljekovit uticaj. Može se jesti pečena, kuvana, pohovana, na roštilju, u obliku pudinga, kolača, pita, kompota, kaša i pirea, čiji ukus malo podsjeća na kesten.

Hokaido
Atraktivna, mala bundeva koja raste do 1-2kg, ima debelu jarkonarandžastu ili crvenu boju kore. Porijeklom je iz Japana i odlikuje se vrlo aromatičnim, slatkim, ukusnim i zdravim mesom. Jedna je od najboljih i najcenjeniih jestivih bundeva koja se koristi podjednako i u slanim i u slatkim jelima, međutim najpopularniji je recept za kremastu supu. Postoji i veća verzija ove vrste – Big Hokaido – ako vam se krem supa dopadne toliko da poželite da je spremate češće.

ButterNut
Ova izdužena kruškolika muškatna bundeva koja naraste do oko 2kg, ima tamno narandžastu mesnatu unutrašnjost slatkog i kremastog ukusa. Može da se peče, griluje, jede živa, koristi se u kremastim supama, kolačima, slatkim pitama,mafinima, kašicama za bebe, pekmezima, marmeladama, džemovima… Slobodno je uskladištite dok je sezona jer ima veoma dugačak vek trajanja – može da traje i do 2 godine. Kora ove bundeve je jestiva, a pošto je tanka po potrebi se veoma lako ljušti. Bundeva slična po obliku ButterNut bundevi je Tamburica, samo je još izduženija i ima jarko narandžastu boju.

Ibica
Okrugli, blago rebrasti plodovi dostižu težinu od 2.5-3.5 kg. Meso je suvo, žuto-narandžaste boje i izutetnog kvaliteta a uzgaja se i zbog semenki koje imaju neuporedivo veću hranjivu vrednost od mesnatog dela. Znatno su bogatije vitaminima i mineralima. Pošto je veoma slatka ona je i najčešće koriščćana bundeva kod nas, koju obično spremamo pečenjem u rerni.Kod ovog načina pripreme bitno je da se dobro očisti i prosuši pre nego što se stavi u pleh namazan malo putera, a onda se peče na 200 stepeni 45-60 minuta. Kada je gotova, po ukusu se prelije medom ili cimetom. Može da bude i prilog uz slana jela, pa nije rijetka priprema i sa bjelim lukom, pinjolama i sjemenkama bundeve.

Anđelika
Anđelika je mala muskatna bundeva poreklom iz Francuske. Ona je i dekorativna i jestiva – ima okrugao plod težine od 1-2kg, rebrastu koru izbledelo narandžaste boje. Mesnata unutrašnjost je tamno narandžasta, izrazito sočna i slatka zbog čega se najviše koristi u slatkim jelima. Dobro se skladišti pa može da stoji i po nekoliko meseci.

Kaboča
Naziv Kaboča je od imena grada Kambodže, odakle potiče ova bundeva. Ima suvo ali vrlo ukusno meso, a tanka zelena kora je takođe jestiva. Bojom kore, ali i samim mirisom podseća na lubenicu. Ova vrsta bundeve pokazala se najboljom jer nema načina na koji se ne bi mogla pripremiti ili iskoristiti. Kad je imate u kući, izbor jela od bundeve je bukvalno neograničen.

Musquee de Provence
Ova bundeva izuzetno neobičnog izgleda je Francuskinja, poput Anđelike. Uglavnom se koristi u pekarskim proizvodima jer se dobro slaže sa tjestima i pogodna je za pečenje. Popularna je za Halloween zbog oblika i boje, a kaže se da i oni koji inače ne vole bundeve ne mogu da ne zavole „Musquee de Provence“.

Turban tikva
Turban tikva je u isto vreme i dekorativna i jestiva. Može narasti do 5kg, kora je šarena a meso žuto-narandžasto i vrlo aromatično pa je idealna za pečenje. Veoma je popularna za pripremu krem-supica jer njena kora može da posluži kao dekorativna posuda za serviranje iste

Klasična banatska bela
Koristi se za pite i pečenje, a ima je u raznim veličinama. Uglavnom su to bundeve većeg tipa. U Banatu je najpopularniji recept pita bundevara ili “ludajnica” . Ovde je bundeva toliko popularna da se u Kikindi održavaju Dani Ludaje.

Kao što ste već primjetili pregršt je načina na koji možete iskoristiti bundevu u pripremi slanih i slatkih jela, ali i napitaka. Vaše je da se poigrate sa maštom i ovom prekrasnom namirnicom i da uživate u veoma zdravim i ukusnim obrocima. Preporučujemo vam ova dva ukusna recepta:

PEČENA BUNDEVA

- bundeva kg 1
- sjemenke od bundeve
- ulje maslinovo
- korijander
- so, biber
- začinsko bilje
Bundevu ogulimo, očistimo od sjemenki i isječemo na kriške.
Po želji bundevu začinimo sa sjemenkama korijandera ili za listićima začinskog bilja.Prelijemo bundevu sa maslinovim uljem i začinimo sa malo soli i bibera. Bundevu pečemo na 180*C oko 40 minuta ili dok ne bude mekana. Možemo je služiti kao samostalno jelo ili kao prilog. Po želji ovako pripremljenu bundevo možemo izgnječiti i napraviti savršeni pire kao prilog uz mesna ili jela od ribe.

PEČENO POVRĆE

- bundeva kg 0,300
- mrkva kg 0,100
- celer kg 0,100
- cvekla kg 0,100
- maslinovo ulje
- začinsko bilje
- začini
Povrće operemo, ogulimo(osim bijelog luka koji ostavljamo u opnama) i isječemo na kriške.Začinimo sa malo soli, biberom, majčinom dušicom i malo maslinovog ulja. Dobro promješamo i stavimo da se peče u plehu u rerni na 180*C oko 40 minuta. Pečeno povrće serviramo na tanjir i pospemo sopstvenim saftom. Po želji možete posuti sa sokom od limuna ili malo aćeto balzamika.

Predrag Tošić

(Preuzeto sa stranice ZAkuvaj)

Tagovi

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

NAJNOVIJE

Dnevni horoskop