Šalke gazi, Kolašinac kao špic

Šalke preokretom stigao do pobjede 3:1 protiv Darmštata. Kolašinac se našao u ulozi špica i pogodio za svoj prvenac ove sezone.

Fudbaleri Šalkea nastavili su seriju pobjeda u Bundesligi, ali i ostalim takmičenjima, pobjedom 3:1 nad Darmštatom u 12. kolu Bundeslige.

Ekipa Darmštata nije imala šta da traži na Veltins Areni protiv zahuktalog Šalkea koji je prije ovog meča imao seriju od tri vezana poraza, odnosno šest utakmica bez poraza u Bundesligi, ukupno deset računajući sva takmičenja.

Darmštat jeste poveo na samom startu meča, ali je Šalke preokrenuo golovima Kolašinca Čupe Motinga i Šopa i stigao do pete pobjede u sezoni.

Gosti su stigli u Gelzenkirhen sa ciljem da prekinu seriju poraza i već u šestom minutu napravili su korak ka tome.

Sirigu je uputio dobar okomit pas iza obrane Šalkea, a Heler je rutinski završio akciju za vođstvo gostiju 1:0.

Šalke je izjednačio u 26. minuta iz akcije u kojoj su domaći fudbaleri malo promiješali uloge. Čupo Moting je probio po lijevoj strani i centrirao u sredinu za Kolašinca koji se našao u ulozi centarfora i zabio.

Dok pažnju bh. medija uglavnom okupira napadač Edin Džeko kojem sjajno ide u Romi u životnoj formi igra i Sead Kolašinac.

Lijevi bek Šalkea iz utakmice u utakmicu igra odlično, o čemu govore i četiri asistencije u posljednjih pet mečeva, pa je trenutno i najbolji asistent u svojoj ekipi.

Kolašinac je međutim u nedjelju pokazao da zna i da postigne gol.

Odlično je ispratio akciju Čupo Motinga, a potom se “naklonio” za svoj prvi gol ove sezone.

Asistent kod ovog pogotka samo dvije minute kasnije mogao se upisati i u strijece, ali šut Čupe Motinga sa bijele tačke nogom je odbranio Eser i sačuvao svoju mrežu.

Ekipa Darmštata u kojoj je od prve minute bio bh. reprezentativac Mario Vrančić ipak nije izdržala pritisak Šalkea u drugom poluvremenu i domaći su u 60. minutu stigli do preokreta.

Čupo Moting odlično se ubacio na centaršut Majera i spretnom reakcijom poslao loptu u mrežu iskupivši se tako za neiskorišteni jedanaesterac.

Na drugoj strani, Eser koji je taj jedanaesterac odbranio, u sudijskoj nadoknadi meča koštao je Darmštat novog primljenog pogotka.

Konopljanka je poslao loptu iza leđa odbrane Darmštata, golman Darmštata je oklijevao, kao i lijevi bek Guvaram, a Šop je iskoristio poklon šansu i poslao loptu u mrežu za konačnih 3:1.

Šalke se ovom pobjedom popeo na osmo mjesto, a ko zna gdje bi bili da u prvih pet kola nisu upisali isto toliko poraza.

Darmštat je tik iznad zone ispadanja sa osam osvojenih bodova, ali toliko ima i Verder koji je ispod crte. Ukoliko želi i sljedeće godine da igra Bundesligu Darmštat mora mnogo toga da popravi, a posebno svoj učinak u gostima gdje ove sezone nije uzeo niti jedan bod.