• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

BiH: U ovoj godini 24 nova slučaja HIV-a

Autori mondo.ba Autori SRNA

Stigma i diskriminacija i dalje su veliki problem lica koja žive sa HIV/AIDS-om u BiH, a činjenica da još niko od njih nije objavio svoj zdravstveni status u javnosti govori o tome u kakvom socijalnom okruženju živimo.

To je rekao Srni predsjednik banjalučkog Udruženja građana "Akcija protiv side" Srđan Kukolj.

Kukolj je dodao da lica koja žive sa HIV/AIDS-om ne otkrivaju svoj status iz straha da bi mogli ostati bez posla, biti isključeni iz porodice ili drugog socijalnog okruženja i slično.

"Svjesni činjenice u kakvom okruženju žive, lica koja žive sa HIV-om, pored straha od napretka bolesti strahuju da će naići na osudu društva. Često su tema osude, odbacivanja, mržnje i izolacije", rekao je Kukolj.

On je istakao da građani BiH nisu dovoljno informisani o načinima prenosa HIV-a, te zbog straha nastalog usljed neznanja odbacuju lica koja žive sa HIV/AIDS-om, odnosno nisu spremni ta lica prihvatiti i podržati.

"Često, tokom prvih godina života sa HIV-om svoj status ne otkrivaju članovima porodice ili prijateljima dok se ne stvore svi uslovi za organizovanje grupnog savjetovanja. Podrška okoline je najbitniji element u osnaživanju lica koja žive sa HIV-om, te unapređenju njihovog kvaliteta života", naglasio je Kukolj.

Akcija

Iz Udruženja građana "Akcija protiv side" (AAA) pozivali su građane da na socijalnim mrežama podijele izreke, fotografije ili pjesme iz ’80-tih i ’90-tih označavajući svaku objavu sa heštegom #StigmanijeSeksi #SvjetskiDanAIDSa. "Na taj način ćete pomoći u smanjenju stigme i diskriminacije prema licima koja žive sa HIV-om. Stavite na vašu košulju ili majicu, podržite ljude koji žive sa HIV-om. Stavite na vašu košulju ili majicu, podržite ljude koji žive sa HIV-om", kažu iz AAA.

On je ukazao da građani BiH zbog nedovoljne informisanosti često ne razmišljaju o posljedicama rizičnog ponašanja.

"Da bi smanjili rizike, potrebno je kontinurano raditi na podizanju svijesti o postojanju HIV-a, o posljedicama rizičnog ponašanja i mogućnostima liječenja", rekao je Kukolj.

On je naveo da su ove godine u BiH registrovana 24 nova slučaja inficiranosti HIV-om, od kojih 13 u Federaciji BiH, a 11 u Republici Srpskoj.

"Obilježavanje Svjetskog dana borbe protiv HIV/AIDS-a pomaže da stigmu i diskrimnaciju prema licima koja žive sa HIV/AIDS-om vratimo u prošlo vrijeme gdje i pripadaju", poručio je Kukolj.

U Klinici Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske za infektivne bolesti danas je organizovano besplatno, dobrovoljno, povjerljivo testiranje i savjetovanje na HIV/AIDS i virusni hepatitis.

Zainteresovani građani besplatno testiranje i savjetovanje mogu obaviti od devet do 20 časova.

U Klinici od 1. juna 2007. godine radi Savjetovalište za hepatitise B i C, te HIV. Dostupni su brzi testovi, psihosocijalna podrška osobama koje žive sa hroničnim hepatitisom B i/ili C, te osobama koje žive sa HIV/AIDS-om, kao i osobama iz njihovog okruženja.

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE