• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

POTRESNE SCENE: Bitka za kitove! (VIDEO, FOTO)

Autor mondo.rs

Više od 400 pilot kitova uginulo je na jednoj plaži na Novom Zelandu nakon što su se nasukali. Volonteri sprečavaju dalju katastrofu.

 Grupa od oko 100 volontera spojila je danas ruke i napravili ljudski lanac u dubokoj vodi kako bi sprečili oko 200 kitova da se ponovo nasukaju na obalu, na severozapadu novozelandskog Južnog ostrva, gde je ove nedelje 300 kitova uginulo.

Ovo je najveći incident sa nasukavanjem kitova u Novom Zelandu od 1985. godine kada se na obale Oklanda nasukalo 450 kitova.

Gupa od oko 100 volontera uz podršku tri broda uspešno je odvratila kitove od obale blokirajući im put, preneo je Rojters.

Do popodneva kitovi su se sklonili od obale, a brodovi su ih pratili dok je plima opadala.

"Emotivno, ovo je jako stresno, jer možete da čujete dozivanje kitova", izjavio je jedan od volontera za televiziju TVNZ.

Oko 100 kitova, koji su se nasukali preko noći, plima je vratila u vodu u zoru, međutim odsek za očuvanje saopštio je da će kitovi biti usmrćeni kako bi im okončali patnju, jer njihovo stanje nije dobro.

Pošto je radnik odseka za očuvanje spazio kitove nasukane na plaži u četvrtak veče, spasioci od tada neprestano polivaju kitove vodom kako bi ih ohladili dok ne naiđe veća plima.

Đaci su čak i pevali kitovima u nadi da će ih opustiti.

I za državu sa najviše incidenata nasukavanja kitova, ovo je šok, rekao je pripadnik morske ekološke grupe "Projekat DŽona" Daren Grover.

Uzrok nije poznat, ali nasukani kitovi nisu retka pojava u Zlatnom zalivu, jer plitke i mutne vode mogu da ometaju sonar koji kitovi koriste za kretanje, saopštavaju iz grupe "Projekat DŽona"

Pilot-kitovi ne nalaze se na listi ugroženih vrsta, ali ne zna se mnogo o njihovoj populaciji u vodama Novog Zelanda.

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE