Zvezda čuvala snagu i rutinski pobedila

Crveno-beli bez problema savladali Olimpiju. Odmarao i Gudurić, a samo najefikasniji Rakićević odigrao više od 22 i po minuta.

Zvezda čuvala snagu i rutinski pobedila Izvor: MN PRESS

I odmor od napora i šansa za oporavak povređenih i ubedljiva pobeda.

Crvena zvezda mts ostvarila je i 23. "jadranski" trijumf , savladavši kod kuće Olimpiju u utakmici bez neizvesnosti.

Bez neoporavljenog Nemanje Dangubića, povređenog Stefana Jovića, kao i Marka Gudurića, koji je takođe u trenerci presedeo meč, trener branioca titule Dejan Radonjić rasporedio je minutažu svim igračima, a oni su navijačima priredili mirno i opušteno veče.

ZVEZDA - OLIMPIJA 88:67 (36:22, 16:12, 25:15, 11:18)

Najviše vremena na parketu među domaćima proveo je plejmejker Petar Rakićević, koji je sa 14 poena ujedno bio i najefikasniji.

Uz njega, 22 minuta u igri bio je i Ognjen Dobrić, strelac šest poena, a poenterski su se istakli i raspoloženi Nejt Volters (12 poena, 8 asistencija), Milko Bjelica (11) i Boriša Simanić, koji je za 19 minuta na terenu postigao 11 poena, uz šut za tri 3/6.

Najefikasniji među gostima bio je nekadašnji junior Zvezde i prvotimac Mege Nikola Janković sa 16, kao i bivši centar crveno-belih Stevan Milošević, sa 14 poena.

Crnogorski veteran nosio je dres Zvezde 2008. godine i između ostalog igrao za crveno-bele i u Evrokupu protiv Bamberga, narednog evroligaškog protivnika srpskog i regionalnog prvaka (četvrtak).

Sa mislima usmerenim i ka tom važnom duelu, Radonjić je u večerašnjem meču pružio šansu za odmor i Ognjenu Kuzmiću i Dionu Tompsonu, koji su igrali samo po 13 minuta. I bez njih, crveno-beli su lako sačuvali prednost stečenu već u prva tri minuta (12:0).

Vođstvo lidera na tabeli nijednom nije dovođeno u pitanje, a Nejt Volters ga je krajem treće četvrtine povisio i na maksimalnih "plus 30" (77:47).

Radonjićev tim imaće do kraja ligaškog dela još dve šanse da popravi svoj skor 23-1, u utakmicama protiv FMP-a (6. marta) i Budućnosti, u poslednjem kolu, zakazanom za 13. mart. Sa druge strane, Olimpija će u sledećem kolu igrati protiv Cedevite kod kuće i takođe će moći da utiče na aktivnu trku za drugo mesto. U poslednjoj rundi, Ljubljančani će gostovati Zadru.

ZVEZDA: Volters 12 (8 as), Tompson 6, Mitrović 2, Lazić 8, Simanić 11, Dobrić 6, Simonović 6, Rakićević 14 (5 sk), Dženkins 8, Gudurić, Kuzmić 4 (6 sk), Bjelica 11.

CEDEVITA: Barbarič 6 (2/4 za tri, 5 sk), Strmčnik, Bubnič 7, Pelko, Milošević 14, Janković 16, Džeferson 12 (2/7 za tri), Jurček, Hrovat 12 (6 sk, 5 as), Janezić.

Cedevita - Karpoš 81:77

Tabela: Zvezda 23-1, Cedevita 18-6, Budućnost 17-7, Partizan 17-6, Cibona 11-12, FMP 10-14, Igokea 11-12, Olimpija 10-14, Karpoš Sokoli 9-15, Mornar 8-16, Mega Leks 9-14, MZT 8-15, Krka 7-17, Zadar 7-16.

IZ MINUTA U MINUT:

- kraj utakmice, pobeda Zvezde 88:67 -

39' 86:65 Ponovo Rakićević iznuđuje faul i pogađa slobodna bacanja za novih "plus 21".

39' 84:64 Milošević poentira za goste, a Okorn traži još jedan tajm-aut.

37' 84:62 Rakićević "razmrdava" Zvezdu, košem posle prodora i realizovanim bacanjem nakon nesportskog faula Dražena Bubniča.

36' 81:60 Dok se bliži kraj meča, crveno-beli ulaze u seriju promašaja sa distance. Poslednjih šest šuteva za tri nisu realizovali. Otud i samo četiri njihova poena u ovoj deonici, postignuta za više od pet minuta košarke. Bubnič koristi slobodna bacanja za seriju gostiju 6:0.

33' 81:54 Voltersov košem posle prodora prekida seriju Olimpije 7:0. U sledećem napadu, Bjelica završava kontru zakucavanjem.

31' 77:52 Za početak poslednjeg kvartala - druga trojka Džefersona.

- kraj treće četvrtine -

30' 77:49 Volters je košem uz faul povećao razliku na 30 poena (77:47). U poslednjem napadu Olimpije, poentirao je Bubnič, dve sekunde pre zvuka sirene.

29' 74:47 Nove uzastopne trojke Zvezde - Simonović, pa Simanić, dok na drugoj strani jednu ubacuje Barbarič.

27' 68:42 Lepa akcija Zvezde - Mitrović i Rakićević za Lazića, koji pogađa devetu timsku trojku domaćih.

25' 65:40 Zvezda je ubacila u višu brzinu, a Tompson svojim trećim uzastopnim pogotkom (zakucavanjem) primorava Okorna na još jedan tajm-aut.

24' 60:40 Poeni visokih igrača gostiju (Janković, pa Milošević), za mini seriju Olimpije koju trojkom prekida Rakićević. U narednom napadu, brza akcija Mitrovića, Lazića i Tompsona, koju Amerikanac završava polaganjem.

21' 56:36 Mitrović, pa Dženkins pogocima uvode meč u nastavak. Na drugoj strani, za goste je pogodio Janković

ZVEZDA: Volters 7 (6 as), Lazić 5 (4 ukr), Simanić 6 (2/3 za tri), Dobrić 6, Simonović 3, Rakićević 6, Dženkins 6, Kuzmić 4, Bjelica 9.

OLIMPIJA: Barbarić 3, Bubnič 3, Milošević 4, Janković 7, Džeferson 7, Hrovat 10.

- poluvreme -

- Dženkins promašuje poslednji šut domaćih, za kraj prvog dela koji je trajao 34 minuta.

20' 52:34 Simanić pogađa svoju drugu trojku (iz tri pokušaja), pa pravi grešku u koracima. Crveno-beli će imati poslednji napad u ovom kvartalu, zahvaljujući prejako bačenoj lopti Miloševića.

19' 49:34 Nekadašnji centar Zvezde Stevan Milošević "vezuje" četiri poena, pa se sudara sa Voltersom. Srećom, bez posledica.

- Marko Gudurić je zvanično u sastavu, ali sedi kraj saigrača u trenerci, pa neće izlaziti na parket.

16' 47:28 "Paljba" Zvezde se nastavlja. Boriša Simanić pogodio je šestu timsku trojku (iz deset pokušaja), a Hrovat odgovorio svojim desetim poenom.

15' 44:25 Gosti ostavljaju Rakićeviću prostor na distanci, a on to drugi put kažnjava. Gašper Okorn traži tajm-aut.

14' 42:25 Za razliku od prve deonice, ova počinje mirnije na obe strane. Kuzmić je pogodio na "drugi" obruč, a Barbarič pogodio trojku za goste. Na terenu je i Boriša Simanić, umesto Milka Bjelice.

- kraj prve četvrtine -

10' 36:22 Razmenjene trojke (Simonović, pa Bubnić) i pogodak Rakićevića posle ofanzivnog skoka, za kraj prve deonice.

9' 31:16 Radonjić menja postavu, a Rakićević i Dobrić kombinuju za već šesti poen borbenog beka. Na drugoj strani, Janković pogađa posle svog drugog ofanzivnog skoka.

7' 27:10 Zvezda je otvorila meč šutem tri 4/4! Njen prvi promašaj van 6,75 (Lazić) "popravio" je Ognjen Dobrić, poenima posle ofanzivnog skoka.

5' 20:8 Dženkins, pa Volters "vezuju" trojke crveno-belih, koji ulaze u meč sa šutem 3/3 za tri poena.

4' 12:3 Ljubljančane "upisuje" Nikola Janković, pogođenom trojkom.

3' 10:0 Serija crveno-belih traje. Dženkins pogađa uz faul, a Lazić posle kontre.

2' 5:0 Prve poene za Zvezdu postižu Bjelica, pa Lazić, koji pogađa trojku (svoju šestu uzastopnu, ako računamo i meč protiv Galatasaraja)

Startne petorke:

ZVEZDA: Volters, Dženkins, Lazić, Mitrović, Bjelica

OLIMPIJA: Džeferson, Pelko, Hrovat, Janković, Milošević

Crvena zvezda mts (22-1) - Olimpija (10-13).

U hali "Aleksandar Nikolić" u 18.00 časova počinje utakmica bez takmičarskog značaja za oba tima, jer je domaćin odavno "overio" prvo mesto pred plej-of, dok gost ne može značajno "gore", a nije mu ugrožen status.

Crveno-beli će nastupiti bez nedovoljno oporavljenog Nemanje Dangubića i bez ponovo povređenog Stefana Jovića, koji je u četvrtak zadobio udarac (protiv Galatasaraja) i od tada nije ni trenirao.

Sa druge strane, među Ljubljančanima definitivno neće biti Devin Oliver.