Zvezda u Podgorici: 3 pobede za 13 godina

U okviru regionalne lige, Podgoričani i crveno-beli odigrali su u "Morači" 13 utakmica, a domaćin je ostvario čak 10 trijumfa. Pročitajte kako su izgledali ti mečevi.

Najavljena "bombom" iz Podgorice - da Markus Vilijams više član Budućnosti - jako važna druga utakmica srpskog i crnogorskog prvaka dobila je dodatnu pažnju.

Ekipe Ilijasa Zurosa i Dejana Radonjića počeće drugu rundu polufinalne serije u utorak od 20 časova (prenos na TV Arena sport), kada će crveno-beli pokušati da iskoriste prvu "meč loptu" za plasman u finale, dok se domaći truditi da zakažu "majstoricu" u Beogradu za 4. april.

Istorija okršaja ovih timova u ABA ligi donosila je uzbudljive utakmice u "Morači" i drastično veći broj pobeda domaćina. Na "jadranskoj" sceni, ove ekipe odigrale su u Podgorici 13 mečeva, u kojima je Budućnost slavila 10 puta! Beogradskim crveno-belima pripao je prvi meč u toj seriji, kao i poslednji i u međuvremenu onaj rešen košem Nikole Kalinića "iz odbojke", u sezoni 2014/15.

U svim ostalim mečevima slavio je crnogorski tim, a kuriozitet je i da se ovi rivali do sada nisu sastajali u eliminacionim utakmicama ABA lige ili u plej-ofu.

Ovako su izgledale utakmice ovih timova u "Morači":

2003/04, Budućnost - Zvezda 84:88
/Milojević 19, Pajović i Šekularac po 18 - Rakočević 19, Jeretin 15/

S obzirom na to da je Budućnost igrala ABA ligu prve godine (2001/02), a Zvezda druge (2002/03), na "jadranskoj" sceni prvi susret u Podgorici odigrali su tek treće godine postojanja regionalne lige. Domaćin je na početku poslednjeg minuta poveo košem Dejana Milojevića (84:83), ali su potom Čedomir Vitkovac i Luka Bogdanović "vezali" pet poena za crveno-bele i doneli pobedu srpskom timu.

2004/05, Budućnost - Zvezda 81:76
/Stevović 15, Marjanović 13 - Subotić 14, Viznevski 13/

Drugi meč prošao je sa manje drame, a Beograđani su, interesantno, te večeri doživeli prvi poraz posle tri uspešna gostovanja u Podgorici (uključujući i mečeve u okviru domaće lige). Budućnost je krajem prvog poluvremena vodila i 14 poena prednosti, a Zvezda se u nastavku trgla i u poslednjem minutu imala i šut za "minus 2", koji Vujadin Subotić nije realizovao. Bio je to početak serije trijumfa crnogorskog tima, koji je trajao sve do sezone 2014/15.

Crveno-beli su poslednja tri trijumfa u "Morači" ostvarili sa 77 postignutih poena, s tim da je Zvezda 2005. slavila u Podgorici 77:74 u domaćem prvenstvu.

2006/07, Budućnost - Zvezda 89:88
/Jeretin 24, Mijatović 18 - Gurović 39/

S obzirom na to da se Podgoričani u sezoni 2005/06 nisu kvalifikovali za ABA ligu, Zvezda je na sledeće gostovanje u "Moraču" otišla tek u januaru 2007. Na toj utakmici presudio joj je njen bivši kapiten Goran Jeretin, postigavši odlučujuće poene tri sekunde pre kraja. Prethodno je Mirko Kovač promašio dva penala i propustio šansu da svom timu obezbedi bar produžetak, pa Zvezdi nije pomoglo ni sjajno šutersko veče Milana Gurovića.

2007/08, Budućnost - Zvezda 79:74
/Dragojlović 15, Rakočević 11 - Mišanović 18, Dragičević 15/

Crveno-beli stigli su 2007. u Crnu Goru posle tri uzastopne pobede, ali su u "Morači" ponovo morali da pruže ruku i da čestitaju uspeh domaćinu. Na čelu sa još jednim bivšim igračem Zvezde - Vladislavom Dragojlovićem, Budućnost je, pod vođstvom sadašnjeg trenera Zvezde Dejana Radonjića, sredinom poslednje deonice povela 11 poena razlike i osigurala nastavak serije trijumfa u ovoj seriji.

2008/09, Budućnost - Zvezda 64:62
/Šehović 16, Gordić i Micov 15 - Bakić 16, Kikanović 13/

Godinu i po kasnije, u poslednjem kolu ABA lige, Podgoričani su pobedili crveno-bele mnogo dramatičnije - trojkom Nemanje Gordića u finišu. Neposredno pre toga, Marko Marinović doneo je Zvezdi prednost pogodivši oba penala, ali je sada iskusni plejmejker imao spreman odgovor. Zanimljivo je da će Gordić i u utorak komandovati napadima crnogorskog prvaka.

2009/10, Budućnost - Zvezda 71:63
/Jeretin 15, Savović i Dragičević po 12 - Radivojević 13, Videnov 12/

Nova runda i nova pobeda crnogorskih plavo-belih -  peta u nizu. Među domaćima se ponovo istakao nekadašnji plej Zvezde sa 15 poena, a crveno-belima za prekid loše serije u "Morači" nije bila dovoljna ni odlična druga četvrtina, koju su rešili u svoju korist, rezultatom 25:9.

2010/11, Budućnost - Zvezda 89:75
/Simonović 15, Dragičević 13, Mihailović 12 - Katnić 17, Nedović 14/

Na čelu sa sadašnjim krilom crveno-belih Markom Simonovićem, Budućnost je slavila i sledeće sezone, u utakmici lišenoj neizvesnosti. Radonjićev tim vodio je u većem delu utakmice od 15 do 18 prednosti i u svakom trenutku kontrolisao dešavanja na terenu, na koja nisu previše uticale ni dobre partije tadašnjih "poletaraca" Zvezde Dušana Katnića i Nemanje Nedovića.

Zvezda i Budućnost odigrali su ukupno 27 mečeva u ABA ligi. Crveno-beli su slavili 16 puta, a Podgoričani 11, od čega jednom u "Pioniru".

2011/12, Budućnost - Zvezda 79:64
/Vučević 16 (18 sk), Dubljević 14 - Subotić 15, Radetić 12/

Pobeda Podgoričana sa NBA šmekom. S obzirom na lokaut u najjačoj ligi na svetu, Radonjić je mogao da računa na Nikolu Vučevića, koji je u tandemu sa sadašnjim centrom Valensije Bojanom Dubljevićem izgledao sjajno. Crveno-beli su nastupili pod vođstvom Svetislava Pešića, ali su sa definitivnim porazom počeli da se mire već sredinom drugog dela meča, kada je domaćin kreirao seriju 16:0.

2012/13, Budućnost - Zvezda 72:63
/Li 22, Popović 14 - Rakočević 18, Savović 12/

Crveno-beli su u Podgoricu otišli sa serijom od 11 pobeda za sobom, ali u "Morači" ponovo nisu imali šansu. U jednom trenutku bilo je i 22 razlike za domaćina, koji je u svojim redovima imao veoma inspirisanog Džeralda Lija - strelca 22 poena za 21 minut u igri.

2013/14, Budućnost - Zvezda 62:60
/Šehović 16, Ćapin i Akindele po 12 - Marjanović 13, Šilb 10/

Dejan Radonjić je prvi put stigao u "Moraču" kao gostujući trener, njegov tim imao je i prednost od 15 poena razlike, ali je na prvi trijumf u "Morači" ipak morao da još sačeka. Meč je odlučen u penal završnici, u kojoj je Suad Šehović promašio dva važna penala, posle kojih je uhvatio bitan ofanzivni skok i iznudio faul za konačnih 62:60.

2014/15, Budućnost - Zvezda 76:77
/Rejnolds 18, Subotić 13 - Vilijams 19, Cirbes 18/

Posmatrajući regionalnu ligu, od februara 2004. do januara 2015. trajao je niz Zvezdinih poraza u "Morači" - sve do odlučujućeg koša Nikole Kalinića posle ofanzivnog skoka, za 19. uzastopni trijumf Radonjićevog tima i konačni prekid serije Budućnosti u ovim mečevima.
Uoči poslednjeg minuta, domaći su imali četiri poena prednosti i loptu, ali su crveno-beli našli način da se vrate u meč i da pobede.

...
Izvor: YouTube/ABA liga

2015/16, Budućnost - Zvezda 68:54
/Dragićević 20, Marić 16 - Gudurić 20, Štimac 13/

"Okrugli", deseti jadranski poraz u "Morači" nije dugo boleo crveno-bele, iako je i ovaj meč imao značajan ulog. Radonjićev tim otputovao je u Crnu Goru sa tek izborenom kartom za Top 16 fazu Evrolige i u "Morači" nije imao odgovor za furiozan start domaćina, koji je u prvoj četvrtini ispisao rezultat 28:11. Bivši krilni centar Zvezde Tadija Dragićević i nekadašnja "petica" Partizana Aleks Marić predvodili su Budućnost u utakmici u kojoj je učvrstila svoju lidersku poziciju na tabeli.

...
Izvor: YouTube/ABA liga j.t.d.

2016/17, Budućnost - Zvezda 54:77
/Rejnolds 11 Kuzmić 13, Dženkins 11, Simonović i Volters po 10/

Treći i najubedljiviji trijumf u Podgorici crveno-beli ostvarili su u prvom delu aktuelne sezone, u utakmici koju je srpski tim kontrolisao od prvog do poslednjeg minuta. Bila je to jedna od najboljih igara Radonjićevog tima ove takmičarske godine, usled koje je Budućnost završila meč sa više izgubljenih lopti (15) od pogodaka za dva poena (12).