• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Donja Gradina: Komemoracija žrtvama Jasenovca

Autor Agencije

U Spomen-području Donja Gradina danas će biti održana komemoracija povodom Dana sjećanja na žrtve ustaškog zločina-genocida u logoru Jasenovac i njegovom najvećem stratištu Donja Gradina, koju organizuju vlade Srpske i Srbije.

Komemoracija u Spomen-području Donja Gradina počeće u 11.15 časova polaganjem vijenaca na grobnom polju "Topole", a u 12.00 časova biće služeni pomen i parastos na grobnom polju "Hrastovi". Obraćanje zvaničnika planirano je za 13.00 časova.

Ceremoniji će, između ostalih, prisustvovati predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, predsjednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić, predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nedeljko Čubrilović, ministri u Vladi Srbije, te ambasador Izraela za BiH, sa sjedištem u Tirani, Boaz Rodkin.

Parastosu i pomenu u Donjoj Gradini prisustvovaće i učenici Prve i Druge kragujevačke gimnazije i učenici gimnazije u Srednjoškolskom centru "Nikola Tesla" iz Kozarske Dubice. Opštine Kozarska Dubica i Novi Grad obezbijedile su za građane besplatan prevoz u Donju Gradinu.


Istovremeno, komemoracija jasenovačkim žrtvama biće održana u Spomen-području Jasenovac, pod pokroviteljstvom Hrvatskog sabora. Iz Spomen-područja Jasenovac najavljeno je da će u 11.00 časova biti položeno cvijeće ispred spomenika "Cvijet".

Sistem koncentracionih logora Jasenovac predstavlja najveće stratište u Drugom svjetskom ratu na teritoriji nekadašnje Jugoslavije jer je u njemu stradalo 700.000 žrtava ustaškog zločina. Među ubijenim je 500.000 Srba, 40.000 Roma, 33.000 Jevreja, 127.000 antifašista. U Jasenovcu je stradalo i 20.000 djece.

Logor Donja Gradina formiran je 1942. godine u sistemu ustaškog logora Jasenovac, a bio je aktivan sve do završetka Drugog svjetskog rata 1945. godine i sloma Nezavisne Države Hrvatske. Donja Gradina je bila jedno od najvećih stratišta jasenovačkog logora gdje su ubijani mahom Srbi, Jevreji i Romi.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE