• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

PREOKRET: Ipak će biti Južnog toka?

Autor mondo.rs

Austrijska naftna kompanija OMV I ruski Gasprom oživljavaju projekat gasovoda Južni tok, koji zaobilazeći Ukrajinu treba da dovede gas iz Rusije do Beča.

 PREOKRET: Ipak će biti Južnog toka? Izvor: MONDO/Predrag Vujić

Naftovod od kojih je veliko očekivanje imao ceo Zapadni Balkan, a koji je ugašen intervencijom EU zbog sukoba s pravilima o vlasništvu sa Gaspromom, možda ipak nije "pokojni", javlja bečka štampa.

Najveću korist ovih "reanimiranih" planova imali bi OMV I Austrija kao gasno čvorište, piše bečki dnevnik "Standard"podseća da se radi o gasovodu koji preko Crnog mora treba da ruski gas dopremi ne samo u jugoistočnu Evropu, već centralnu Evropu.

Pre desetak dana je austrijski kancelar Kristijan Kern sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom u Petrogradu, povodom učešća na tamošnjem Međunarodnom ekonomskom forumu (SPIEF), razgovarao na mnoge teme, ali o velikom "poslu" ni šef austrijske vlade, a ni direktor OMV Rajner Zele ne žele da govore.

Pritisak iz Beča

"Trenutno postoje naznake da OMV može da se nametne. Planovi još nisu progurani, ali već sada pojedine tranzitne zemlje podržavaju ovaj projekat", ističe list dodajući da Gasprom i OMV ne žele da komentarišu ove navode već samo ističu da se razmišlja o mogućoj saradnji u cilju razvoja infrastrukture za gas koja bi bila neophodna za isporuke ka centralnoj i jugoistočnoj Evropi.

"To i ne čudi, jer bi realizacija bila ne samo ekonomski dalekosežna, već bi imala i geopolitičke implikacije. Sve dok nije sve potpuno dogovoreno važi najviši stepen tajnosti", tvrdi list.

"Standard" podseća da se radi o povratku gasovoda Južni tok u malo umanjenom obliku, koji je od strane Bugarske na pritisak EU bio okončan.

List ukazuje da su i SAD snažno insistirale na okončanju tog projekta, nakon što je Rusija anektirala Krim.

Gasovod je trebalo preko Crnog mora iz Anape u Rusiji da vodi do Varne u Bugarskoj i da u Evropu godišnje "pumpa" 63 milijardi kubnih metara gasa godišnje.

"Standard" navodi da je taj projekat "zakopan" i da sada gasovod Turski tok ide u pravcu Kijipkija u evropkom delu Turske, te da od 2019. treba da dostavlja oko 16 milijardi kubnih metara do čvorišta Lileburgaz.

Dok je prvi tok usmeren ka snabdevanju Turske, prema zamisli Austrijanaca, dalji gasovod treba da snabdeva Evropu.

U drugom koraku planirano je udvostručenje kapacitera Turskog toga, i tu želi OMV da bude aktivan, te gas, putem izgradnje kapaciteta gasovoda u Bugarskoj; Srbiji i Mađarskoj, u pravcu Austrije, dovede ruski gas do skaldišta Baumgarten u Beč.

Gasprom, prema pisanju "Standarda", navodno je spreman da gas proda OMV, koja bi posle preko čvorišta Baumgarten isporučivala veće količine dalje, a jedno od mogućih trzišta bila Italija.

Austrijanci preko gasovoda Trans Austrija žele da za sebe obezbede troškove tranzita, a ti prihodi bi otpali ako bi Italija ostvarila sa Rusijom Trans Adria gasovod.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE