• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

U BiH se godišnje ''opere'' pola milijarde evra

Autor SRNA

U BiH se godišnje "opere" i iz legalnih finansijskih tokova nestane oko pola milijarde evra.

 U BiH se godišnje ''opere'' pola milijarde evra Izvor: MONDO/Samir Cacan
Izvor: MONDO/Samir Cacan

Ovo se navodi u analizi tokova međunarodnog pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti, koju je objavila specijalizovana finansijska agencija SAD Global fajnenšl integriti (GFI).

Iz BiH je, prema podacima GFI, samo od 2001. do 2010. godine nepoznatim tokovima nestalo najmanje 850 miliona američkih dolara.

Brojne nevladine organizacije iz arapskog svijeta koje se dovode u vezi sa islamskim terorizmom uredno su prijavljene na adresama u gradovima Federacije BiH, piše "Euroblic".

Prema zvaničnim podacima Savjeta bezbjednosti UN, koji su nedavno objavljeni na konsolidovanoj crnoj listi pojedinaca i organizacija čije bi djelovanje, prema preporuci tog tijela, trebalo da bude zabranjeno zbog sumnje da se bave pranjem novca i finansiranjem međunarodnog terorizma, nalaze se i pojedine nevladine organizacije registrovane u Sarajevu, Zenici, Zavidovićima, Travniku i Visokom.

Na toj crnoj listi, između ostalog, nalaze se nevladine organizacije Al Furkan i Taibah internacional, kao i dobrotvorne islamske fondacije Al Masdžid al Aksa i El Haramein, koje imaju prijavljene adrese u FBiH, piše list. 

Podaci Službe za poslove sa strancima BiH pokazuju da je u BiH prethodnih godina firmu registrovalo 110 stranih državljana koji se nijednom nisu pojavili u BiH, kažu dobro obaviješteni izvori lista.

Registracija sumnjivih NVO i arapskih fondacija koje se dovode u vezu sa pranjem novca i finansiranjem terorizma, između ostalog, glavni je razlog zbog kojeg se BiH već godinama nalazi na crnoj listi međunarodne finansijske grupe za pranje novca.

Zamjenik ministra bezbjednosti BiH Mijo Krešić ocijenio je da "postoje neke stvari koje ukazuju da nešto nije u redu".

Direktor Službe za poslove sa strancima Slobodan Ujić rekao je da je "zabrinjavajuće prisustvo fiktivnih kompanija u BiH".

"Istina je da da od 691 kontrolisanog pravnog lica, njih 499 nismo našli na adresama, odnosno, utvrđeno je da se radi o fiktivnim firmama", rekao je Ujić i dodao da te firme posjeduju nekretnine i da je više od 1.700 zemljišno-knjižnih izvadaka zavedeno na tim firmama.

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 2

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

xy

Sve se zna....a nista se ne preduzima??? Kakva je to politika?

hdp

Sitna je to para za nas narod.Ko im dozvoli da dodu i da se zemlja prodaje njima.Imali ikakav zakon o zabrani prodaje strancima.

MONDO REPORTAŽE