Košarkašice Srbije bez krune i Svetskog prvenstva!

Reprezentacija Srbije u borbi za četvrtfinale Eurobasketa poražena od Letonije - 70:75.

Košarkašice Srbije bez krune i Svetskog prvenstva! Izvor: MN PRESS

Aktuelne šampionke Evrope krajnjim naporom su izbegle eliminaciju u grupnoj fazi Eurobasketa u Češkoj, ali su onda stale na početku "nokaut" borbi, u osmini finala.

Srbija - Letonija 70:75 (12:24, 20:10, 19:19, 19:22)!

Nagrada Letonkama biće okršaj sa Španijom, jednim od favorita za zlatnu medalju. Čak i ako izgube, boriće se za peto mesto i plasman na Svetsko prvenstvo 2018, dok će naše košarkašice definitivno izostati sa narednog velikog takmičenja.

Tako se prva akcija nacionalnog tima posle nestvarno uspešne ere pod vođstvom Marine Maljković, završila neuspehom. U prilično ujednačenoj konkurenciji, izabranice Stevana Karadžića izgubile su tri, a dobile samo jednu utakmicu.

ASISTENCIJE

Samo devet asistencija za 40 minuta, naspram 18 asistencija Letonki, govori da u napadu nismo imali željenu kolektivnu igru.

Imali smo tu nesreću da se naša najbolja igračica Sonja Petrović potpuno potroši u duelu sa Slovenijom, tako da dan kasnije nije imala energije da ponovo povuče ekipu ka trijumfu.

Sonja je u prve tri četvrtine postigla samo četiri poena, a završila meč sa 10, dok je Ana Dabović, koja je takođe "rovita" doputovala na EP, ubacila devet poena.

Tamara Radočaj predvodila je Srbiju sa 14 poena, Jelena Milovanović dala je 13, a na drugoj strani Vitola 19, Steinberga 18 i Melnbarde 13.

Maja Škorić, jedna od junakinja pobede nad Slovenijom, u utorak se za 20 minuta nije upisala u listu strelaca, mada je za vreme koje je ona provela na parketu, Srbija bila bolja od Letonije za 13 poena. Ostaje pitanje zašto je Saša Čađo, jedan od oslonaca reprezentacije prethodnih godina, igrala samo sedam minuta (uz učinak od tri poena, šut 1/1)?

Letonke su već u prvom minutu ostale bez svoje ponajbolje igračice, plejmejkera Eline Babkine, ali i bez nje je imao ko da "potegne". Naše rivalke su prilično loše izvodile slobodna bacanja (16/25), međutim, "ubile" su nas sa devet trojki iz 22 pokušaja.

Naše su drugi meč zaredom dozvolile protivniku da se razigra i raspuca. U prvoj četvrtini smo gubili sa 14 (8:22), a početkom druge sa čak 15 poena razlike - 12:27 (12. minut).

SRBLAT

Usledilo je "buđenje", priključak je na vreme uhvaćen, ali Srpkinje u rezultatskoj "klackalici" nisu uspele da materijalizuju svoj kvalitet. Sigurno je da su na to uticale i povrede i generalno loše fizičko stanje nekoliko igračica.

Vodile su naše 37:34 u 23, pa 51:49 u 29. minutu, međutim, sve je to bilo kratkog daha. Centar KLetonije Kristina Vitola razigrala se u poslednjem kvartalu, "napunila" nas iz reketa, pa sve to začinila trojkom za 55:65 u 34. minutu.

Crvendakić je trojkom smanjila na 60:65, serija je išla do 8:0 i 63:65 (37. minut), ali u finišu je srpskim košarkašicama nedostajalo preciznosti i koncentracije. Mora se priznati i da su neki napadi odigrani prilično nerezonski!

Odluka je pala u 39. minutu, kada Ana Dabović nije uspela da postigne drugu trojku zaredom, dok je Krastina pogotkom izvan linije 6,75 metara povećala prednost Letonije na (pre)velikih 66:72.

IZ MINUTA U MINUT

40' Steinberga 1/2 - 68:73 (0:26 do kraja). Petrović 70:73 (0:16 do kraja). Moramo u penal završnicu... Krastina 2/2 - 70:75 (0:15 do kraja). Promašaj Milovanović, gotovo je - 70:75!

40' Dva bacanja Milovanović - 68:72 (0:52 do kraja). Naše su se odbranile, ali onda se nisu snašle na presing Letonki, Maji Škorić je ispala lopta i nismo prešli polovinu terena za propisanih osam sekundi...

39' Vitola promašuje ceo koš, Nevena Jovanović hvata loptu... Dabović je opet probala za tri, ništa. Krastina pogađa trojku sa "45 stepeni" - 66:72. Blizu smo poraza... Još samo 63 sekunde.

38' Steinberga 2/2 - 63:67. Milovanović neprecizna sa niskog posta. Novi koš Letonki (63:69), sada nam pojas za spasavanje daje Ana Dabović trojkom - 66:69!

37' Nevena Jovanović je iznudila dva bacanja. Pogodila je samo jedno - 61:65. Melnbarde promašuje zicer, a na drugoj strani, "kad je teško - Sonja". Naše krilo poentira iz dvokoraka za 63:65! Serija 8:0.

36' Dabović i Tina Jovanović ne uspevaju da uspešno završe dva napada. Drži nas odbrana...

35' Odlična odbrana Škorić, koja je zamenila umornu Petrović. Trojka Crvendakić - 60:65!!! Kako je ovo bilo važno! Ima dovoljno vremena za preokret, još pet i po minuta.

34' I ta ista Vitola, najviša košarkašica na parketu, sada postiže i trojku - 55:65!

33' Centar Letonije Vitola polako je postala nerešiva enigma za našu odbranu. Postigla je četiri poena zaredom, ukupno 16 - 53:62!

32' Trojka Lakse sa preko sedam metara - 53:58. Milovanović promašuje, Karadžić mora da uzme tajm-aut.

- Najbolji strelci Srbije su Radočaj sa 12 i Milovanović sa 11 poena. Sonja Petrović i dalje na četiri poena iz prvog poluvremena.

- Novi preokret na kraju treće četvrtine, gubimo 51:53.

29' Još jedna trojka Radočaj - 51:49!

29' Radočaj pogađa trojku, pa poentira šutom od tablu - 48:48!

28' Mini-serija Letonije za 43:48.

27' Oprostile su sudije pogrešno vođenje lopte Tamari Radočaj. U nastavku napada dobar prodor Nevene Jovanović - 43:44.

26' I Melnbarde pogađa trojku, uprkos vrlo čudnom izbačaju - 41:44.

25' Trojka Krastine (39:41), pa bravura Dabović - 41:41.

23' Tina Jovanović za izjednačenje, a onda i za prvo vođstvo - 35:34! Jelena Milovanović za "plus tri" - 37:34!

- Ogromna razlika u procentu šuta iz igre nakon prve četvrtine, svedena je na 38:44 odsto. Letonke su promašile pet slobodnih bacanja, naše šutiraju 6/6. Za pohvalu je i samo pet izgubljenih lopti.

- Strelci: Milovanović 9, N. Jovanović 6, Petrović 4, Radočaj 4, Dabović 4, Čađo 3, T. Jovanović 2 - Steinberga 11, Melnbarde 8.

20' Promašili smo šut za izjednačenje, pa uz zvuk sirene i trojku za vođstvo. Na poluvreme idemo sa 32:34 (12:24, 20:10), ali bilo je i "minus 15" u 12. minutu.

19' Nema trojke Sonje Petrović, Škorić beleži skok u napadu, a Dabović pogađa na isteku napada, iz teške pozicije - 32:34!

18' Smanjili smo na 30:34, mogli i više od toga, ali Ana Dabović je izgubila loptu.

16' Šut Letonki je konačno stao, Ana Dabović pogađa - 26:31! Serija 14:4 nas je potpuno vratila u meč.

15' Trojka, pa dva slobodna bacanja Milovanović - 24:31, nakon što je Srbija ponovo zapala u dvocifren zaostatak.

13' Seriju od 7:0 prave Radočaj i Čađo - 19:27! Za minut su naše igračice skoro pa prepolovile zaostatak od 15 poena.

12' Letonke skoro da ne promašuju - 4/6 za tri poena, gubimo 12:27.

- Šut iz igre: Srbija 27 odsto (4/15), Letonija 57 (8/14). Nemamo nijednu asistenciju.

- Prva četvrtina završena je rezultatom 12:24.

8' Letonija šutira trojke 3/4 i vodi čak 8:22. Slično jučerašnjem meču protiv Slovenki, pa i malo gore po nas.

7' Trojka Melnbarde za novu maksimalnu prednost Letonije - 6:17!

6' Nevena Jovanović promašuje otvorenu trojku, ali u sledećem napadu poentira. Bila je to kontra posle osvojene lopte Ane Dabović - 6:14.

5' Gubimo 4:14, ne ide ni poslovično sigurni šut Sonje Petrović sa poludistance.

4' Faul Nevene Jovanović pri šutu za tri poena... Na našu sreću, Laksa precizna samo jednom - 2:9.

3' Rezultat 2:8, promašuju Krnjić, pa Dabović.

2' Letonke su bolje počele meč - 2:6.