Uspavanka na "Grbavici", AIK zatvorio Želju (FOTO)

Najbolja odbrana švedske lige nije dozvolila ofanzivcima Željezničara previše prostora, pa je prvi duel drugog kola kvalifikacija za Ligu Evrope između sarajevskih "plavih" i AIK-a iz Stokholma završen bez pogodaka.

Željezničar AIK Liga Evrope 2017/18 prva utakmica Izvor: MONDO/Samir Cacan

Odlazak Ivana Lendrića ozbiljno je poremetio napadačku liniju Željezničara, koji u prvom zvaničnom meču od prelaska najboljeg golgetera u redove francuskog drugoligaša Lensa nije uspio ozbiljnije da zaprijeti golu rivala.

Željezničar je tako, u prvom duelu drugog kola kvalifikacija za Ligu Evrope, odigrao 0:0 protiv AIK-a na svojoj "Grbavici", pa će revanš na "Frends Areni" u Solni, predgrađu Stokholma, za sedam dana dati odgovor na pitanje ko će u treće kolo kvalifikacija.

ŽELJEZNIČAR - AIK 0:0

Nakon poprilično nezanimljivih 45 minuta, očekivalo se da će nastavak donijeti više uzbuđenja.

Ipak, gledaoci na veoma dobro popunjenim tribinama sarajevskog zdanja ostali su uskraćeni za pogotke. Osim par poluprilika na obje strane, skoro da se ništa nije moglo izdvojiti sa ovog meča.

Takav pristup igri i rezultat očigledno su više odgovarali gostima iz Švedske, koji su, stekao se utisak, odigrali meč "pod ručnom", smatrajući da prolaz dalje mogu obezbijediti pred svojim navijačima.

S druge strane, izabranici Slavka Petrovića nisu imali rješenje za trenutno najbolju odbranu švedske lige. Napadi "plavih" većinom su se završavali na 20-30 metara od čuvara mreže AIK-a Oskara Linena, koji večeras nije bio pretjerano zauzet.

Ostalo je 0:0. Rezultat sa "Grbavice" daje nadu bh. predstavniku da može u treće kolo kvalifikacija.

ŽELJEZNIČAR: Kjosevski, Stevanović, Graovac, Zec (68. Projić), Blagojević, Bogičević, Stanić, Zakarić, Zeba, Nikolić (76. Beganović), Radinović (85' Marković). Trener: Slavko Petrović.

AIK: Liner, Karlson, Niholm, Tern (82. Išizaki), Olson, Blomberg, Avdić (74. Gojtom), Markanen, Vaisanen, Sundgren, Saletros. Trener: Rikard Norling.

TOK UTAKMICE:

90+2' Još jedan žuti karton za fudbalere Željezničara. Ovaj put za Zakarića. U toku je posljednji minut nadoknade.

88' Baš kao Projić, i Marković je "požutio" samo što je ušao u igru.

87' Ulazimo u finiš utakmice. I dalje na semaforu stoji 0:0.

85' Posljednja izmjena za domaće. Uglješa Radinović napustio je teren, a umjesto njega u igri je Darko Marković.

76' Slavko Petrović pokušava izmjenama da razdrma svoju ekipu. Dženis Beganović zamijenio je neprimjetnog Stevu Nikolića.

74' Nakon samo šest minuta u igru, Projić je postao prvi igrač u bilježnici švajcarskog sudije.

68' Prva izmjena u redovima domaćih. Zec ustupa svoje mjesto debitantu Josipu Projiću, najnovijem pojačanju Željezničara, koji je nedavno stigao iz kruševačkog Napretka.

61' Najbolja šansa na utakmici, i to za AIK. Nakon kornera sa desne strane, lopta je preletjela Vedrana Kjosevskog, Jesper Niholm bio je sam na liniji peterca, ali je glavom šutirao pored gola.

59' Prilika za Želju, ali od svega će biti samo treći korner za "plave". Blokiran je udarac Gorana Zakarića.

50' Zatresla se mreža Željezničara, ali gol je opravdano poništen. Ero Markanen bio je u ofsajdu.

z-a_ofsajd1by clipsbh

46' Počelo je drugo poluvrijeme. Obje ekipe sa istim sastavima ulaze u drugih 45 minuta.

- kraj prvog poluvremena -

43' Pokušao je i Zajko Zeba udarcem iz daljine, ali nema opasnosti za gostujućeg čuvara mreže. Željo za nijansu konkretniji, ali nedovoljno da dođe do vođstva.

37' Asim Zec dobro je šutirao, ali golman AIK-a Oscar Liner brani. Konačno opasnost pred golom gostiju.

30' I gosti iz Švedske imaju podršku sa tribina stadiona "Grbavica".

27' Nezanimljiv prvi dio prvog poluvremena, bez ijednog udarca u okvir gola.

20' Mreže i dalje miruju, nema ni prilika.

11' Prva kakva-takva šansa, i to za goste. Johan Blomberg prošao je po desnoj strani, uputio centaršut, ali mu je lopta "prešla preko noge" i okrznula gornji dio prečke.

7' Bez većih uzbuđenja na otvaranju susreta.

1' Počinje duel na "Grbavici".

- Trener "plavih" Slavko Petrović nije mnogo mijenjao sastav u odnosu na revanš meč sa Zetom. Jedina promjena je u vrhu napada, gdje je Stevo Nikolić zamijenio Ivana Lendrića, koji je nedavno prešao u francuski Lens. Na klupi su ostali: Fejzić, Marković, Hasanović, Beganović, Osmanković, Projić i Žerić.

Izvor: MONDO/Samir Cacan

NAJAVA MEČA:

- Duel na "Grbavici" sudiće švajcarski arbitar Adrijen Žakote.
- AIK je u prvom kolu kvalifikacija eliminisao Ki Klaksvik sa Farskih Ostrva (0:0, 5:0).
- Revanš meč na "Frends Areni" igra se 20. jula od 19 časova.

ZANIMLJIVOSTI:

- Željezničar je do sada u Evropi odigrao 64 utakmice, te ostvario učinak od 23 pobjede, 14 remija i 27 poraza, uz negativnu gol razliku 76:87.
- Šveđani su u sezoni 2012/13. izborili plasman u grupnu fazu Lige Evrope.
- Ukupno je AIK šampion Švedske bio 11 puta, te osvojio osam nacionalnih kupova.
- Prvi put kada se AIK plasirao na međunarodnu scenu, u sezoni 1964/65. u Internacionalnom kupu (kasnije Intertoto kup), rival u grupi bilo mu je FK Sarajevo. Obje ekipe zabilježile su po pobjedu rezultatom 2:0.