"Rat", kartonijada, Želji sarajevski derbi! (FOTO)

Veliki sarajevski derbi, 112. po redu, donio je mnogo uzbuđenja, grubu igru u prvom poluvremenu, dva crvena kartona i dva penala, a nakon iscrpljujuće borbe "deset na deset", slavio je Željezničar golom Zajka Zebe.

Sarajevo Željezničar 0:! 112. sarajevski derbi peto kolo Premijer lige BiH Izvor: MONDO/Samir Cacan

Fudbaleri Željezničara savladali su kao gosti Sarajevo minimalnim rezultatom 1:0, a gol odluke na "Koševu" postigao je kapiten "plavih" Zajko Zeba u petom minutu iz jedanaesterca.

Duel ljutih rivala donio je mnogo uzbuđenja, brojne varnice na terenu u prvom poluvremenu, ali se u nastavku sve stišalo.

SARAJEVO - ŽELJEZNIČAR 0:1 (0:1)

Trenutak odluke viđen je već na početku susreta.

Defanzivac Sarajeva Perica Ivetić skrivio je jedanaesterac, tako što je kao posljednji igrač odbrane srušio Gorana Zakarića, a sudija Tomislav Čuić pokazao mu je direktan crveni karton.

Odgovornost je preuzeo kapiten Željezničara Zajko Zeba i pogodio za 0:1.

Malo ko na "Koševu" mogao je pomisliti da će ovo biti konačan rezultat velikog sarajevskog derbija, ali se do kraja mreže nisu tresle.

Ali, uzbuđenja nije nedostajalo.

Obje ekipe u meč su ušle poprilično ratoborno, pa je arbitar iz Tomislavgrada kartonima smirivao strasti. Gosti nisu dugo imali igrački suficit, s obzirom da je u 37. minutu zbog dva žuta kartona "pod tuš" ranije morao i Sinan Ramović.

Sarajevo je pokušavalo doći do izjednačenja, a najbliže tome bilo je u 56. minutu.

Izvor: MONDO/Samir Cacan

Golman Željezničara Vedran Kjosevski bio je neoprezan, faulirao Nedima Hadžića, ali je uspio da se iskupi za grešku tako što je odbranio šut sa 11 metara Amaru Rahmanoviću.

Već u narednom napadu, Željezničar je mogao riješiti meč, ali Zakarić je pogodio stativu.

Do kraja susreta bilježimo još jednu odličnu priliku za Sarajevo, koju u gol nije uspio da pretvori iskusni Mersudin Ahmetović, pa je ostalo 0:1.

Velika pobjeda Željezničaru je donijela vrh tabele, dok "bordo" tim nikako da dođe do igre i rezultata. Nakon pet odigranih kola, Sarajevo ima svega četiri boda i nalazi se pri dnu premijerligaške tabele.

SARAJEVO
: Pavlović, Ivetić, Hodžić, Novaković, Mihojević, Stanojević, Sarić, Rahmanović (71. Velkoski), Hebibović (52. Hadžić), Kuzmanović, Ahmetović. Trener: Senad Repuh.

ŽELJEZNIČAR: Kjosevski, Stevanović, Kajkut, Ramović, Blagojević, Bogičević, Stanić, Zakarić (62. Zec), Zajmović, Zeba (78. Šabanadžović), Osmanković (31. Graovac). Trener: Admir Adžem.

TOK UTAKMICE:

- kraj utakmice -

90' Šest minuta sudijske nadoknade vremena.

89' Sam finiš utakmice, i dalje bez prilika. Skoro ništa se ne dešava na terenu stadiona "Koševo".

83' Desetak minuta do kraja utakmice. Umor polako stiže i jedne i druge, koji, podsjetimo, igraju sa po deset igrača. Nešto mirniji period igre, bez prilika.

78' Izlazi strijelac jedinog gola na utakmici, Zeba. U igri je još jedan mladi fudbaler Željezničara, Anel Šabanadžović.

74' Mnogo bolja utakmica u drugom poluvremenu. Nema više onih pogibeljnih startova, sve je koncentrisano na fudbal. Sarajevo vrši pritisak i pokušava doći do izjednačenja. Petnaestak minuta do kraja meča.

71' Izvršena je još po jedna izmjena na obje strane. Umjesto Rahmanovića u redovima Sarajeva ušao je Krste Velkoski, dok je Asim Zec zamijenio Zakarića u Željezničaru.

66' Velika šansa za Mersudina Ahmetovića, ali iskusni napadač nije uspio da donese Sarajevu izjednačenje. Graovac je izblokirao šut.

59'Zakarić na drugoj strani pogađa stativu! Mnogo uzbuđenja u drugom poluvremenu.

58'NEMA GOLA, OSTAJE 0:1!

Kjosevski je pročitao gdje će šutirati Amar Rahmanović i odbranio njegov udarac. Mogao je Makedonac biti tragičar, ali sada je blizu toga da postane junak derbija.

FK Sarajevo - FK Željezničar / Kjosevski brani...by watch-it-now

56' PENAL ZA SARAJEVO!

Neoprezni golman Željezničara istrčao je van šesnaesterca, a onda u povratku srušio Hadžića. Sarajevo ima šansu da izjednači sa "bijele tačke".

52' Prva izmjena u domaćoj ekipi. Mladi Nedim Hadžić zamijenio je Anela Hebibovića.

51' Pritisak Sarajeva u nastavku, ali i dalje bez ozbiljnijih prilika pred golom Kjosevskog.

46' Počelo je drugo poluvrijeme.

Kraj veoma uzbudljivih 45 minuta na "Koševu". Izuzetno nervozna igra u prvom poluvremenu s obje strane, koju je obilježio uglavnom sudija Tomislav Čuić iz Tomislavgrada. Željezničar na pauzu odlazi s golom prednosti, koji je postigao Zajko Zeba još u petom minutu iz penala.

- kraj prvog poluvremena -

45' Po jedna poluprilika na obje strane u finišu prvog dijela igre, ali promjene rezultata nema.

37' Za samo pet minuta Ramović je zaradio dva žuta kartona, pa su snage na terenu sada poravnate. Obje ekipe igraju sa desetoricom na terenu.

FK Sarajevo - FK Željezničar / Ramović crveni...by watch-it-now

31' Problem za Željezničar. Mladi Kemal Osmanković nakon pola sata igre zbog povrede napušta teren. U igri je Daniel Graovac.

30' Domaći igrači često imaju primjedbe na suđenje arbitra iz Tomislavgrada. S razlogom? Prosudite sami...

FK Sarajevo - FK Željezničar / Sporna situacijaby watch-it-now

Čuić je, osim crvenog kartona Ivetiću, do sada pokazao još tri opomene igrčaima u bordo opremi. "Požutjeli" su Advan Kadušić, Marko Mihojević i Stanojević. S druge strane, žute kartone dobili su Goran Zakarić i Sinan Ramović. Izuzetno gruba igra igrača oba tima, a tek je odigrnaa trećina susreta.

FK Sarajevo - FK Željezničar / Brutalan start...by watch-it-now

23' Sredina prvog poluvremena. Željezničar ima prednost, ali polako se budi i Sarajevo. Miloš Stanojević je šutirao pravo u dobro postavljenog golmana "plavih" Vedrana Kjosevskog.

15' Sarajevo, uprkos igračkom deficitu, nešto konkretnije nakon vodećeg gola Željezničara.

5' "Plavi" vode 1:0 golom Zajka Zebe! Furiozan start gostiju.

FK Sarajevo - FK Željezničar / 0:1 Zeba (p)by watch-it-now

3' PENAL ZA ŽELJEZNIČAR! PERICA IVETIĆ JE ISKLJUČEN!

1' Počinje derbi. Na početku minut ćutanja za žrtve terorističkog napada u Barseloni.

- Meč na "Koševu" sudiće Tomislav Čuić iz Tomislavgrada.

- Prije početka susreta, prisjetite se šta su u najavi meča rekli akteri 112. sarajevskog vječitog derbija.