• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ivanić: Odnosi Hrvata i Bošnjaka opterećuju BiH

Autor SRNA

Ivanić smatra da kriza između HDZ-a i SDA dominira više nego "sukobi na relaciji Banjaluka - Sarajevo". On smatra da će biti veoma teško postići dogovor o Izbornom zakonu, jer su ključni akteri "zacementirali pozicije".

 Ivanić: Odnosi Hrvata i Bošnjaka opterećuju BiH Izvor: Vedran Ševčuk/Mondo.ba
Izvor: Vedran Ševčuk/Mondo.ba

Član Predsjedništva BiH iz Republike Srpske Mladen Ivanić smatra da će kriza nastala velikim razlikama između HDZ-a i SDA, odnosno političkog liderstva Bošnjaka i Hrvata opteretiti stanje u BiH do kraja mandata i da ona dominira više nego "sukobi na relaciji Banjaluka - Sarajevo".

Ivanić je pojasnio da nije riješeno pitanje Mostara, niti ima šanse da se riješi Izborni zakon, da su ogromni problemi u funkcionisanju Vlade FBiH, da nema dogovora oko puteva, te da je ogromno nepovjerenje u svim institucijama što će, kako kaže, potrajati do kraja mandata.

"S vremena na vrijeme će se spojiti interesi i postizati dogovori o nekim stvarima, ali suštinskog napretka do kraja ovog mandata, nažalost, neće biti. Najveću odgovornost za to snose partije sa sjedištem u Sarajevu koje nisu pokazale spremnost za kompromise ni kada je riječ o Republici Srpskoj, a ni kada je riječ o jednom dijelu opravdanih zahtjeva predstavnika hrvatskog naroda", rekao je Ivanić za mostarski "Dnevni list".

On smatra da će biti veoma teško postići dogovor o Izbornom zakonu, jer su ključni akteri "zacementirali pozicije".

"Ko god bi sada napravio iskorak ispalo bi da je slaba strana, a niko ne želi biti slaba strana, jer se izgubio osjećaj racionalnog pristupa u postizanju dogovora. Vrlo sam pesimističan", kaže Ivanić.

Srpski član Predsjedništva BiH ponovio je raniji stav da je BiH ušla u stanje krize nakon preglasavanja oko popisa stanovništva.

"To je bio ključni momenat kada je srušen princip da nema odluka bez dogovora. Nakon toga više niko nikom ništa ne vjeruje. Nakon toga se izgubilo se povjerenje", rekao je on.

Ivanić je konstatovao da odgovornost za to snose partije iz Federacije BiH koje ništa nisu postigle tim preglasavanjem, a stvorile su ogromno nepovjerenje.

"To se nastavilo pokušajem ukidanja Dana Republike, pokušajem pokretanja revizije presude u slučaju BiH protiv Srbije što je stvorilo ogromno nepovjerenje. Ja imam nepovjerenje, a mogu misliti kako tek neki drugi imaju", naveo je on.

Govoreći o predstojećoj posjeti predsjednika Srbije Aleksandra Vučića BiH, Ivanić je rekao da je ključna tema "istinsko popravljanje istinskih odnosa".

"Ovo što je do sad bilo su lijepe riječi, a malo suštine. Nadam se da ćemo se nakon ove posjete početi baviti suštinskim stvarima i da ćemo pokazati da postoji potreba međusobne saradnje i posebno popravljanje odnosa srpskog i bošnjačkog naroda", rekao je on.

Kada je riječ o članstvu BiH u NATO, Ivanić je ponovio da je ovih dana ta priča nepotrebno otvorena, jer je eventualno odlučivanje o članstvu još godinama daleko.

"SNSD je nepotrebno otvorio temu o NATO-u, bez pravog razloga. Što se tiče knjiženja imovine, sudski spor je nastao greškama koje su napravile institucije Republike Srpske koje su pokušale da Veliki Žep preknjiže s Ministarstva odbrane, odnosno 'Šuma Republike Srpske' i tu napravili grešku proceduralne prirode pozivajući se na takozvani Javni uvid, a to je poziv svim strankama koje imaju motiv da iznesu svoju primjedbu", rekao je Ivanić, dodavši da su su tako u ovu priču uključili institucije BiH.

On je istakao da se slučaj "Veliki Žep" ne može primjenjivati za ostale lokacije, o kojima će odlučivati pravosuđe Republike Srpske, jer je ono jedino teritorijalno nadležno.

"Sporovi će trajati godinama. Postoji Talinski uslov za aktivaciju MAP-a, a to je knjiženje vojne imovine i, ako se ostane pri tom uslovu, to je još sedam ili osam godina zbog sudskih sporova", mišljenja je Ivanić.

On je napomenuo da o članstvu u NATO-u još niko ne govori i da će članstvo BiH zavisti od stava Srbije.

"Ne vidim koji srpski političar će glasati za NATO dok Srbija nije u NATO-u. Stoga ne vidim razlog za referendum. Zato je ovo jedna nepotrebna tema", smatra Ivanić.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE