• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

POŠAST NA JADRANU: Najezda rebraša! VIDEO

Autor mondo.rs

Stvorenja slična meduzama preplavila su poslednjih dana u velikim količinama zapadnu obalu Istre, od Umaga pa sve do Pule, pišu danas hrvatski mediji. Ima ih u velikoj količini, a najezda se širi od severnog dela Jadrana ka jugu.

Iako su ta stvorenja bezopasna za ljude (nemaju žarulje, ne peku), kupanje u moru baš i nije prijatno u društvu tih morskih stvorenja koja su se lani prvi put pojavila na istarskoj obali.

Reč je, kako piše "Jutarnji" o rebrašima - Mnemiopsis leidy, providnim životinjama koje u velikim grupama plutaju uz obalu.

Gradonačelnici Rovinja i Poreča smatraju da se rebraši moraju staviti pod nadzor zato što se zbog njihove najezde ova istarska letovališta boje negativnih uticaja na turizam, ali i ribolov.

Rebraš je životinja koja se hrani zooplanktonom, hranom inćuna i sardela, pa njihovo naglo razmnožavanje može uticati na sitnu plavu ribu i njeno mreštenje.

Dovoljno o tome govori činjenica da je ova životinja "uništila" sitnu plavu ribu u akvatoriju Rumunije, Bugarske i Turske kada je balastnim vodama tankera stigla u Crno more.

Tako je došla i u Jadransko more gde sada stvara velike probleme, posebno u poslednje dve nedelje kada je primećena njihova puno veća koncentracija nego inače.

Rebraši u Jadranu
Izvor: YouTube

"Prekjuče smo obavili uzorkovanje od Savudrije do Muzila na jednoj nautičkoj milji od obale, i na svakoj postaji ima rebraša, od jedne do 15 jedinki po kubinom metru na površinskom sloju mora. Mogu uticati na ceo sistem jer konzumiraju zooplankton, ličinke ribe, školjkaša i slično. Problem je zadesio čitav severni Jadran", objasnio je stručnjak za okeanografija rovinjskog Instuta "Ruđer Bošković" Paolo Paliaga.

Njegov kolega iz Dubrovnika, Davor Lučić, kaže da je nemoguće ograničiti njihovo razmnožavanje i da će se posledice tek videti.

"Te životinje se masovno šire na primer i u Baltičkom moru. U Jadranu nemaju prirodnog neprijatelja pa je njihovo širenje nemoguće sprečiti", smatra Lučić s dubrovačkog Instituta za more i priobalje.

On se zajedno s Paliagom, kao i mnogobrojnim stručnjacima iz Trsta i Pirana, bavi ovom problematikom, a stvarni obim posledica i kakav uticaj rebraši mogu imati na Jadran biće poznato nakon obimnih istraživanja koja se trenutno rade.

Lučić je istakao da je to ipak zabrinjavajuća pojava, a pre svega zato što je počela da se širi sa severnog Jadrana prema jugu.

"Primećeno je nedavno da su rebraši stigli u većim masama i do Cresa, što znači da je ta životinja ušla u Kvarner i da se počela širiti dalje", zaključio je Lučić.

Istarski ribari već su primetili štete, doduše ne još na mrežama, ali zato da u ulovu, dok su rebraši italijanskim ribarima svojom sluzi uništili mreže.

"To je vrsta koja ugrožava stokove ribe i gde god se pojave dolazi do opadanja količine ribe na tom području. One se spajaju jedne s drugima kao kompozicija voza. Mi smo već primetili prošle godine štetu u obliku manjeg ulova, a to se nastavilo i ove godine. Manje smo imali ulova određenih vrsta ribe za 70 do 80 odsto", rekao je za "Jutarnji" profesionalni ribolovac Danilo Latin iz Umaga.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE