Danas je taj dan: "Orlovi" ili "zmajčeki"? ANKETA

Večeras od 20.30 časova Srbija i Slovenija će se u Istanbulu boriti za zlatnu evropsku medalju. Šta Vi očekujete u finalu? Glasajte u MONDO anketi

Eurobasket finale Srbija - Slovenija Izvor: MN PRESS

U finalu Eurobasketa, večeras od 20.30 časova u dvorani "Sinan Erdem" u Istanbulu za trofej će se boriti košarkaške reprezentacije Srbije i Slovenije.

To će biti prvi put da se dvije zemlje bivše SFRJ sastaju u finalu velikog takmičenja od raspada nekadašnje države.

Saša Đorđević će na raspolaganju imati samo Bogdana Bogdanovića iz srpske petorke koja je osvojila srebro na Olimpijskim igrama u Rio de Žaneiru prošlog ljeta

Srbija je od nastupa pod tim imenom osvojila jednu medalju na Evropskom prvenstvu - srebrnu 2009. godine u Poljskoj, a Slovenija će prvi put osvojiti odličje.

"Orlovi", koji su svetski i olimpijski vicešampioni, stigli su do finala nakon što su pretrpili jedan poraz na ovogodišnjem turniru, od Rusije u grupnoj fazi, dok je Slovenija neporažena.

Đorđević se oglasio o Jovićevoj povredi

Izvor: MONDO/MARIO MILOJEVIĆ

Ekipa Aleksandra Đorđevića pobijedila je u polufinalu Rusiju sa 87:79, a Slovenija, koju sa klupe predvodi srpski trener Igor Kokoškov, bila je ubjedljiva protiv Španije (92:72).

ABA liga - kuća šampiona

Slovenija je zemlja sa najmanjim brojem stanovnika, koja je ikada osvojila medalju na evropskim prvenstvima. Do sada je taj rekord držala Litvanija (2.872.000 stanovnika). Prema zvaničnim podacima iz 2016. godine, Slovenija ima 2.065.000 stanovnika

Srbija je pod vođstvom selektora Saše Đorđevića igrala već dva finala, ali u sadašnjem sastavu ima samo pet igrača koji imaju to iskustvo - Bogdan Bogdanović, Milan Mačvan, Stefan Jović, Vladimir Štimac i Stefan Birčević, ostalih sedam prvi put će igrati za zlatnu medalju.