Prvi španski trofej u rukama šampiona

Kako je završena prošla sezona, tako je počela nova!

Košarkaši Valensije zaokružili su minulu sezonu osvajanjem istorijske titule prvaka ACB lige. Nekoliko meseci kasnije su novu, takmičarsku 2017/18, takođe počeli sa trofejom u ruci.

Ovog puta, u pitanju je španski Superkup, koji tradicionalno daje vetar u leđa osvajaču.

Ekipa Ćusa Vidorete, naslednika Pedra Martineza, savladala je u subotu Gran Kanariju u finalu turnira koji označava start takmičarske godine na Pirinejskom poluostrvu.

GRAN KANARIJA - VALENSIJA 63:69 (13:13, 19:10, 14:25, 17:21)

"Tvrd" meč u hali Gran Kanarije obeležio je sjajni centar Bojan Dubljević sa 16 poena i sedam skokova, uz veliku podršku Fernanda San Emeterija koji je ubacio 18. Erik Grin, novajlija iz Olimpijakosa, postigao je takođe važne poene za pobednički tim (ukupno 13), koji će ove sezone opet zaigrati u Evroligi.

Gran Kanarija je prošle godine osvojila ovaj trofej, dok je Valensija trijumfovala u svom drugom finalu. Prvi put, 2010, izgubila je od Barselone.

Valensija je u polufinalu tradicionalnog takmičenja izbacila Unikahu, dok je domaćin turnira bio bolji od Reala, ali za pobedu nad aktuelnim prvakom ipak nije imao snagu. Najbolji u redovima Gran Kanarije bili su bivši članovi Barselone, Markus Erikson sa 13 poena (3/6 za tri) i Oriol Pauli, sa 10.

Meč za prvi trofej obeležila je serija poena šampiona u trećoj četvrtini, u kojoj je iz minusa od devet poena ušao u rezultatski plus i potom zadržao kontrolu do kraja.