Za početak Evrolige - šou Luke Dončića!

Efes se trudio, ali se Real pitao u Istanbulu. Mladi Slovenac postigao 27 poena. Furiozna završnica Makabija i sigurna pobeda Olimpijakosa.

Posle više od pet meseci čekanja, Evroliga je konačno tu.

Počev od ovog četvrtka, najjače evropsko takmičenje ponovo je u prvom planu, gde je večeras apsolutno bio vunderkind Reala - Luka Dončić.

Najveći talenat Evrope postigao je 27 poena na gostovanju Efesu, nadigrao lidera domaćih Erika Mekaluma (26 p) i stavio svoj pečat na prvi trijumf "kraljevića" u novoj sezoni Evrolige.

Možda i njegovoj poslednjoj?

ANADOLU EFES - REAL 74:88 (19:28, 17:17, 20:17, 18:26)

Duel u "Sinan Erdemu" bio je i okršaj dvojice srpskih reprezentativaca - centra Efesa Vladimira Štimca, koji je za 22 minuta na parketu postigao sedam poena uz pet skokova protiv "petice" Reala Ognjena Kuzmića, strelca dva poena (uz tri skoka) za šest minuta i 40 sekundi na parketu.

Gosti iz Španije kontrolisali su rezultat od početka, vodili 18 poena razlike u drugoj četvrtini, pa sredinom nastavka odbili veliki nalet ekipe Velimira Perasovića.

Efes je u 32. minutu košem Rikija Lida prišao i na samo dva poena zaostatka, ali su Fabijan Kozer, Dončić i Džejsi Kerol sačuvali prednost favorita.

Važan napadački učinak imao je i prvi centar Reala Gustavo Ajon, sa 16 poena i 10 skokova, kao i Dončićev "zemljak" i takođe prvak Evrope Entoni Rendolf, sa 12 poena.

Među domaćima je uz Mekaluma i Lida (17p) efikasan bio i centar Brajant Danston.

Luka Mitrović sa Bambergom je 30 minuta bio u poziciji da se bori za pobedu nad Makabijem, a onda je u četvrtoj četvrtini usledio "vatromet", u režiji Pjera Džeksona.

Od "plus četiri" za Bamberg, do 71:88 na kraju, Makabi je stigao dobivši poslednju deonicu čak sa 33:12.

Amerikanac koji je prošle jeseni kratko bio u Cedeviti, postigao je u tom periodu 14 od svojih 27 poena.

Mitrović je završio meč sa devet poena, tri skoka i dve asistencije, uz šut 3/6 za dva i 1/4 za trojku.

Olimpijakos je kao domaćin na Kritu, zbog kazne za incident u prošlosezonskoj Top 8 fazi, opravdao ulogu favorita protiv Baskonije - 75:64.

Nikola Milutinov za 20 minuta je zabeležio devet poena (4/7 za dva, slobodna bacanja 1/2) i dva skoka.