Zvezda dominirala, posrnula, pa trijumfovala!

Crveno-beli u duelu sa Barselonom ostvarili prvu pobedu u Evroligi 2017/18! Junak utakmice Milko Bjelica, koji je "vezao" pet poena posle preokreta gostiju tri minuta pre kraja.

Zvezda dominirala, posrnula, pa trijumfovala! Izvor: MN PRESS

Temeljno renovirani tim Crvene zvezde uspeo je da se izdigne iz mini-krize i nanese gostima iz Katalonije prvi poraz u sezoni, posle 4-0 u španskom prvenstvu i 1-0 u Evroligi.

Crveno-beli su u prethodnih sedam dana izgubili mečeve "na jednu loptu" od Žalgirisa i Budućnosti, ali su ovog puta oni bili ti koji su imali čvršće nerve.

Zaista bi bila šteta da je u sjajnoj atmosferi u dvorani "Aleksandar Nikolić" bilo drugačije, jer je Barsa bila u vođstvu samo 22 sekunde.

U meču 2. kola Evrolige, Crvena zvezda mts - Barselona 90:82 (24:13, 20:19, 18:25, 28:25)

"Prelomio" je Milko Bjelica, koji je posle koša Adama Hange, za 79:80 u 38. minutu, prvo postigao trojku, pa "nazidao" Pjera Oriolu u reketu i vratio Zvezdi kontrolu rezultata - 86:82.

Gosti posle toga nisu smogli snage i preciznosti da se još jednom vrate, tako da su Bjelica i Tejlor Ročesti dovršili meč ukupnom serijom od 11:2. Sasvim adekvatno, jer su upravo njih dvojica večeras bili "prve violine" sastava Dušana Alimpijevića.

Zvezda je na ovaj način podigla samopouzdanje pred "NBA" period, tokom koga će za samo pet dana gostovati Cedeviti (nedelja) i Himkiju (utorak), pa dočekati Makabi (četvrtak).

CRVENA ZVEZDA: Kešelj, Radičević 4, Lazić (4sk, 2as, 2ukr), Lazarević, Antić 10 (9sk), Dobrić 9 (trojke 3/6), Feldin 7, Janković 2, Ročesti 22 (3sk, 7as), Lesor 13 (9sk, 2blk), Jovanović, Bjelica 23.

BARSELONA: Serafan 16, Ribas 4 (4sk, 3as), Presi 3, Hanga 10, Navaro 2, Ertel 14 (4sk, 11as, 4izg), Vezenkov 4, Kurucs, Oriola 8, Koponen 5 (4sk), Tomić 10 (8sk), Moerman 6.

Evroliga se vratila u Beograd posle više od pola godine, pa je krcati "Pionir" prisustvovao prvom jesenjem spektaklu - gostovanju dvostrukog šampiona Evrope.

Zvezda je fenomenalno počela meč, iz dobre odbrane je trčala punim intenzitetom, pogađala u visokom procentu, a Matijas Lesor podizao je publiku na noge nebeskim skokovima i silovitim zakucavanjima. Vrlo brzo su crveno-beli otišli na 10, pa i 13 poena razlike (24:11), a Barsa je nekoliko puta hvatala priključak, ali je srpski i regionalni šampion uspešno odbijao sve nalete.

U 28. minutu bilo je rekordnih "plus 14" (57:43), a u 33. posle uzastopnih trojki Dobrića 70:59.

Francuski plejmejker Toma Ertel do tada je posle očajnog prvog poluvremena uhvatio prepoznatljivi ritam, prvo u poenterskom smislu, a zatim i kroz "pik end rol" sa visokim igračima, pre svih Antom Tomićem.

Adam Hanga je komandovao odbranom i trčao u kontre i Barsa se "mic po mic" prvo sasvim primakla, a onda i došla do jedinog vođstva na utakmici, pomenutim košem mađarskog reprezentativca za 79:80. Međutim, Bjelica nije dao da se ponove Kaunas i Železnik.

Od timskih statističkih podataka valja istaći samo šest Zvezdinih izgubljenih lopti, nadmoć u ofanzivnom skoku (10:3) i realizaciju slobodnih bacanja 15/16.

IZ MINUTA U MINUT

40' Dva bacanja Bjelice 16 sekundi pre kraja praktično rešavaju meč - 88:82! Moerman vraća loptu preko pola terena i to je kraj! Ročesti je ipak stigao da postigne još jedan koš i tako stavi tačku na trijumf - 90:82.

40' Ročesti je držao loptu desetak sekundi. Usledio je faul, ali Barsa još nije bila u bonusu, pa će 19 sekundi pre kraja biti lopta sa strane.

40' Ertel je promašio trojku, Feldin izgubio loptu, a Antić odigrao dobru odbranu na Tomiću. Zvezda pred pobedom!

39' Bjelica leđima napada Oriolu i opet poentira - 84:82! "Pik" Barse ponovo prolazi, ali Antić se isprečio Orioli. Izgubljena lopta, do kraja stotinak sekundi... Ročesti prolazi Ribasa i pogađa ravan šut jednom rukom - 86:82!

38' Trojka Bjelice - 82:80!!!

38' Razigrao se Tomić, u saradnji sa Ertelom smanjio na 79:78, a Hanga doneo Barsi prvo vođstvo na utakmici - 79:80!

37' Ročesti poentira u padu - 79:76.

36' Hanga blokira Ročestija, a Ertel trojkom smanjuje na samo 77:76...

35' Hanga u kontri - 73:69. Prethodno je Ročestiju trojka izašla iz koša... Bjelica 75:69!

34' Serija Barse 0:6 - 70:65. Trojka Hange i "2+1" Oriole... ali onda i "2+1" Lesora - 73:65! Francuz zatim udara "bananu" neodlučnom Tomiću, pa neoprezno gubi loptu... koji sekund kasnije nesportska Lazića! Kakva konfuzija...

33' Treća trojka Dobrića - 70:59!

32' Trojka Dobrića, uz "naklonost" obruča - 67:59!

31' Vezenkov je promašio trojku za "minus dva". Bjelica iz teške pozicije postiže važan koš - 64:57.

30' Ertel je bio bez poena u prvih 25 minuta, zatim je za četiri minuta postigao devet i asistirao Orioli za trojku - 62:57 na kraju treće četvrtine! Barsa ima šansu da se bori za pobedu, uprkos lošoj igri većim delom utakmice.

28' Trojka Antića posle tajm-auta - 60:50!

28' Posle 57:43 u 26. minutu, gosti serijom 7:0 opet hvataju priključak - 57:50. Ertel je u poslednja tri minuta ubacio pet poena, Vezenkov četiri.

26' Barsa je imala priliku da trči u kontru, međutim, već na polovini terena je Ribas bacio loptu u aut. Zvezda vodi 55:43.

24' Nije Zvezda predstavila naročito dobra rešenja u napadu, postigla je samo četiri poena za skoro četiri minuta, a onda je usledio prodor Feldina, akrobatski izbačaj i koš uz faul - 51:39!

21' I drugo poluvreme počelo je "jurnjavom" po terenu. Feldin je promašio otvorenu trojku posle osvojene lopte Lazića.

- Strelci: Ročesti 12, Bjelica 10, Lesor 6, Antić 5, Radičević 4, Dobrić 3, Feldin 2, Janković 2 - Serafan 12, Koponen 5, Tomić 4...

20' Nova trojka Ročestija - 44:32! Mogla je Zvezda i do "plus 15", ali promašili su Ročesti i Dobrić... Poluvreme 44:32 (24:13, 20:19)!

19' Trojka Ročestija - 41:30! Na drugoj strani simultanka Kevina Serafana (10 poena u drugoj četvrtini) - 41:32.

19' Barselona nastavlja da neprecizno šutira sa distance, što Bjelica koristi da vrati dvocifrenu razliku - 38:28.

18' Bacanje Bjelice (34:28) je prvi Zvezdin poen posle tri i po minuta. Posle drugog, promašenog, usledio je ofanzivni skok, pa faul nad Radičevićem i njegova dva "penala" - 36:28.

17' Barsa koristi Zvezdin "zastoj" u napadu da smanji na 33:28. Laki poeni, pa slobodna bacanja i na kraju pogodak Serafana preko Lesora - serija 0:8!

15' Sreća za Zvezdu - početnička greška Presija, kome se lopta izmigoljila iz ruku i otišla u aut. Zvezda na "plus 13", ali Alimpijević ipak uzima tajm-aut da smiri svoj tim i podeli nove instrukcije.

14' Lazić je iznudio faul u napadu Ertela, a Ročesti još jednom sjajno prošao do obruča i postigao lake poene - 33:20.

- Zvezda na 55 odsto šuta iz igre, Barsa samo 31 odsto. Sedam poena Bjelice, šest Lesora.

10' Zvezda je bacanjima Radičevića otišla na maksimalnih 24:11, a prva četvrtina završena je rezultatom 24:13!

9' Opet asistira Radičević, a zakucava Bjelica - 22:11!

8' Igra se u jakom ritmu, Zvezda je propustila nekoliko prilika da ode i na više od "plus 10"... a onda Radičeviću sviran nesportski faul na Filu Presiju, verovatno prestrogo. Barsa je od potencijalnih pet ubacila samo jedan poen - 20:11.

7' Polukontra Zvezde, asistencija Radičevića i novo (treće) zakucavanje Matijasa Lesora - 20:10! Publika je na nogama, Sito Alonso traži tajm-aut.

6' Moerman promašuje "zicer", a Dobrić postiže trojku iz levog ćoška - 18:10!

5' Bjelica promašuje trojku, nakon što je Zvezda šutirala 5/5 iz igre.

4' Šoutajm! Lazić je presekao dodavanje Ertela, a Lesor pretrčao sa loptom više od pola terena i silovito zakucao - 13:7!

2' Zvezda vodi 7:2 posle lepog prodora Ročestija. Počelo je trojkom Bjelice...

- Početne petorke: Ročesti, Feldin, Lazić, Bjelica, Lesor - Ertel, Ribas, Hanga, Moerman, Serafan.

Novi Zvezdin tim dočekuje novi Barselonin tim, u pokušaju da joj nanese drugi poraz u međusobnim mečevima. Prvi se dogodio prošle godine, u oktobru, u Kombank areni.

Tokom prošlog leta oba tima su napravila velike promene, počev od dolazaka novih trenera - Dušana Alimpijevića i Sita Alonsa. Crveno-beli su "otvorili" evroligašku sezonu tesnim porazom od Žalgirisa u Kaunasu, a "Blaugrana" slavila je ubedljivo u derbiju protiv Panatinaikosa.

Evroliga je opet u gradu: Zvezda - Barselona!

Večerašnji duel počinje u 19 časova. Pratite ga u tekstualnom prenosu na mondo.rs.