Zvezda u Zagrebu pala s vrha!

Evroligaški let, pa jadransko prizemljenje. Crveno-beli izgubili i drugi derbi regionalne lige, pa je sada lider Budućnost.

Jadranski poraz, evroligaška pobeda, pa... jadranski poraz!

Crvena zvezda mts izgubila je u Zagrebu od Cedevite 79:74 (19:18, 20:21, 24:22, 16:13), u derbiju posle kojeg je novi, usamljeni lider tabele - Budućnost.

Šampion i vicešampion ABA lige odigrali su "tvrd" meč u Domu sportova, u kojem je domaćin pobedio pre svega zahvaljujući mirnoj ruci na liniji penala (8/8 u završnici). Egal utakmica, prožeta čestim faulovima (55), odlučena je u poslednja dva minuta, koje su Beograđani dočekali sa prednošću (72:71), nakon serije poena Tejlora Ročestija.

Centar Cedevite Andrija Stipanović iznudio je u 39. minutu faul Branka Lazića u borbi za skok i uzastopnim pogocima sa "crte" doneo vođstvo koje Zagrepčani nisu ispuštali do kraja. Ognjen Dobrić imao je, doduše, u sledećem napadu šansu da sam iz ugla pogodi trojku za još jedan preokret, ali je promašio.

Usledio je faul Milka Bjelice u kasnoj fazi napada Cedevite, rutinski pogoci Demetrisa Nikolsa i nerealizovani prodor Ročestija (na 77:72), posle čega je postalo jasno da će ekipa Jure Zdovca prekinuti niz od četiri uzastopna poraza u ABA ligi i Evrokupu, a da će Zvezda otići na gostovanje Himkiju (utorak) sa skorom 3-2, uzastopnim "jadranskim" neuspesima i bez "potvrde" pobede nad Barselonom, koju je u petak, posle meča, Alimpijević zahtevao.

Najefikasnji igrač derbija bio je Džanan Musa, sa 17 poena, a dvocifreni doprinos trijumfu dali su i Kris Džonson sa 13 poena, Kevin Marfi sa 14 i Stipanović sa 10. Na drugoj strani, najefikasniji u dresu Zvezde bili su Tejlor Ročesti sa 18 poena, Milko Bjelica sa 12, Džejms Felsin sa 11, koliko je ubacio i Pero Antić.

Posle sigurnog starta i vođstva u prvoj četvrtini, Alimpijević je čestom rotacijom nagovestio da misli i na utakmice koje dolaze (dvomeč Evrolige u utorak i četvrtak), pa su zapaženu minutažu dobili i debitant Dejan Davidovac (devet minuta, 3 poena) i centar Nikola Jovanović, koji je zaigrao posle preskočena dva meča i za 17 minuta postigao devet poena.

Dok su oni nastupali, Francuz Matijas Lesor proveo je na parketu samo sedam minuta i zato je uglavnom sa klupe gledao borben meč, u kojem su crveno-beli više i češće grešili. Nosioci igre Beograđana ponovo su odigrali u skladu s očekivanim, ali je za pobedu, ipak, bila potrebna i pomoć igrača koji dosad nisu bili u prvom planu.

Ovaj trijumf Cedevite osamio je Budućnost na čelu tabele, sa skorom 4-1, dok su na naredne tri pozicije raspoređeni Zvezda, Partizan i Cedevita, kao preostala tri tima sa pozitivnim skorom. U to "plus" društvo u ponedeljak bi mogli da uđu i FMP, MZT i(li) Cibona.

CEDEVITA: Ukić 4, Krušlin 5, Džonson 13 (9 sk), Katić 4, Bajo, Nikols 6, Slavica, Žganec, Musa 17 (2/6 za tri), Čeri 6, Stipanović 10 (6 sk), Marfi 14.

ZVEZDA: Radičević, Davidovac 3, Lazić 4, Lazarević, Antić 11 (2/4 za tri, 6 sk), Dobrić 4, Feldin 11, Janković, Ročesti 18 (4/6 za tri), Lesor 2, Jovanović 9, Bjelica 12.

MZT Skoplje - Cibona 21.00

TABELA: Budućnost 4-1, Zvezda 3-2, Partizan 3-2, Cedevita, FMP 2-2, Cibona 2-2, MZT 2-2, Mega 2-3, Olimpija 2-3, Igokea 2-3, Mornar 2-3, Zadar 1-3.

IZ MINUTA U MINUT:

- kraj utakmice, Cedevita je pobedila Zvezdu 79:74 -

40' 79:74 Feldin pogađa šut za distance, za dva. Još 12 sekundi do kraja, a Nikols odgovara sa još pogodaka sa "crte".

40' 77:72 Ročesti kreće na prodor i promašuje šut sa visokim lukom. Bjelica pravi faul na Stipanoviću, 17 sekundi pre kraja, a centar ponovo realizuje oba šuta. Još jedan tajm-aut.

40' 75:72 Dobrić ostaje sam u ćošku i promašuje ceo obruč. Na drugoj strani, Bjelica faulira Nikolsa na isteku napada, takođe u ćošku. Pola minuta do kraja. Alimpijević traži tajm-aut.

39' 73:72 Nikols promašuje šut za tri, a sudije Laziću dosuđuju faul u klinču sa Stipanovićem. To je peta lična kapitena Zvezde.

39' 71:72 Ročesti se borio sa Katićem, pa i sa loptom, ali je ipak iznudio faul agresivnog čuvara. Amerikanac je kreirao seriju 5:0.

38' 71:70 Ročesti ubacuje svoju četvrtu trojku - preko Stipanovića.

38' 71:67 Toni Katić ostaje sam i pogađa trojku, za "plus 4" domaćih i tajm-aut Dušana Alimpijevića.

37' 68:67 Težak i važan pogodak Ukića, posle prodora. Na drugoj strani je Cedevita "stegla" odbranu i Zvezda ne uspeva da organizuje dobar šut.

36' 66:67 Pero Antić faulira Tonija Katića dok je trčao u kontru i sudije ga kažnjavaju nesportskim faulom. Plejmejker pogađa jedno slobodno bacanje, a biće i lopta za domaće.

35' 65:67 "Roling" Bjelice i pogodak uz faul, u veoma teškoj situaciji. Sve tvrđi meč dok se bliži kraju.

33' 63:64 Nikols utrčava u reket Zvezde i pravi faul u napadu. Jovanović u sledećoj akciji stvara poziciju u napadu, a domaći ga opet šalju na "crtu".

33' 63:63 Antić se izborio za poziciju u reketu, prihvatio loptu i iznudio faul Marfija. Jovanović potom ulazi umesto njega u igru.

32' Zvezda ulazi u četvrtinu uzastopnim promašajima Antića iz daljine.

31' Na početku završne deonice - Marfi pravi faul u napadu.

- kraj treće četvrtine -

30' 63:61 Vil Čeri završava treću deonicu teškim šutem, u padu, za vođstvo domaćih.

30' 61:61 Jovanović ubacuje svoj osmi poen, uz faul, 19 sekundi pre kraja čevrtine.

29' 61:59 Trojke na obe strane: Ročesti ubacuje za Zvezdu, a Marfi za Cedevitu.

29' 56:56 Marfi ubacuje trojku, za novih "plus 3" domaćih. Pero Antić odgovara istom merom - trojkom!

28' 53:53 Naivan faul Feldina daleko od koša, za još slobodnih bacanja (Marfi) i njegov problem sa ličnim greškama. Kao i Lazić, Feldin ima tri faula.

26' 52:53 Feldin pogađa svoj peti poen u ovoj deonici, za novo vođstvo Zvezde. Pero Antić objašnjava saigračima gde i kako da se postave u odbrani.

26' 52:51 Jovanović kreće na zakucavanje, a domaći ga zaustavljaju prekršajem.

26' 52:50 Još jedan faul i još slobodnih bacanja. Marfi je bio precizan, za vođstvo Cedevite.

26' 50:50 Vil Čeri utrčava kraj čeone linije i poentirao za još jedno izjednačenje.

25' 48:50 Stipanović napada reket za vođstvo domaćih, ali je bio zaustavljen. Antić je uhvatio loptu i iznudio faul.

25' 46:49 Jovanović se lepo okreće u reketu, poentira za "plus 3" Beograđana i primorava Zdovca da traži tajm-aut.

24' 46:47 Feldin pogađa trojku, za novo vođstvo Zvezde.

24' 46:44  Ročesti je iznudio faul Krušlina pri šutu i stao na crtu, odakle je dva puta bio precizan.

23' 46:42 Još penala na drugoj strani - Jovanović je pogodio jedno.

23' 46:41 Džanan Musa ubacuje svoj 17. poen, trojkom pod uglom od 45 stepeni.

22' 43:41 Zvezda je za manje od dva minuta ispunila bonus. Jovanović ja faulirao Stipanovića, a centar Cedevite promašio je oba slobodna bacanja.

21' 43:41 Jovanović istrčava kontru, iznuđuje faul pod košem i realizuje penale.

21' Neobična situacija. Sudije sviraju faul Muse na Laziću, pa potom gledaju ekran i menjaju odluku, dosudivši kapitenu Zvezde nesportski faul.

21' 41:39 Musa nastavlja u istom ritmu - za početak drugog dela pogađa uz faul.

ZVEZDA: Davidovac 3, Lazić 4, Antić 5, Dobrić 4, Feldin 4, Ročesti 8, Lesor 2, Bjelica 9
CEDEVITA: Ukić 2, Krušlin 5, Džonson 11, Nikols 2, Musa 10, Čeri 2, Stipanović 2, Marfi 5.

- poluvreme, Cedevita - Zvezda 39:39 -

20' 39:39 Tehnička klupi Zvezde, zbog protesta. Skočili su crveno-beli tražeći faul posle blokade Džonsona. Cedevita napada do pauze, hvata dva ofanzivna skoka, ali ne pogađa iz igre.

19' 38:39 Lazić krade loptu, kreće u kontru i iznuđuje nesportski faul. U nastavku akcije Davidovac hvata loptu u reketu i uručuje je Laziću, koji "vezuje" četiri poena sa crte. Zvezda ponovo vodi.

19' 38:35 Ukić ubacuje slobodna bacanja i održava vođstvo Cedevite.

18' 36:35 Ročesti istrčava kontru i polaže za "minus 1", posle čega Zdovc traži tajm-aut.

17' 36:31 Kevin Marfi postiže važnu trojku za domaće, posle još ofanzivnih skokova Cedevite.

17' 33:31 Antić pogađa sa linije penala i vraća Zvezdu na posed zaostatka.

16' 33:29 Bjelica odgovara na Musine poene, a Antić zaustavlja Stipanovića, koji pod pritiskom pravi korake.

16' 31:27 Dobrić hvata ofanzivni skok, lopta dolazi do Antića, koji ubacuje trojku iz ćoška.

15' 31:24 Bjelica reaguje na vođstvo domaćih. Ubacio je četiri "vezana" poena, zaključno sa polaganjem o tablu, uz faul.

15' 31:22 Džanan Musa hvata ofanzivni skok i pogađa uz faul Feldina, koji ponovo ne "zagrađuje" u svom reketu.

14' 28:20 Serija Cedevite traje. Džonson je iznudio faul Bjelice i pogodio jedno slobodno bacanje. 9:0 serija domaćih

13' 27:20 Serija izgubljenih lopti Beograđana... Sada je izgubio Feldin, a Džonson je odmah kaznio. Alimpijević ponovo reaguje tajm-autom.

12' 25:20 Sedma, pa osma izgubljena lopta Zvezde i lak pogodak Džonsona između. Trenutno je najbolji igrač Cedevite (8 poena)

12' 23:20 Radičević gubi loptu, Toni Katić mu je krade i asistira Musi za zakucavanje. Alimpijević traži tajm-aut.

11' 19:20 Blokada Jankovića, kontra Zvezde i "flouter" Feldina. Beograđani opet vode.

- kraj prve četvrtine -

10' 19:18 Džanan Musa pogađa trojku, Džonson "dvojku" iz ćoška i Cedevita ponovo vodi, posle početnih 2:0.

10' 14:18 Davidovac sa linije penala postiže svoje prve poene u dresu Zvezde.

9' 14:17 Džonson i Čeri realizuju uzastopne napade domaćih, a Ročesti ubacuje četvrtu Zvezdinu trojku večeras.

8' 10:14 Dobrić hvata ofanzivni skok pored Krisa Džonsona i iznuđuje ličnu grešku.

6' 10:13 I Dobrić ubacuje svoju prvu trojku (8:13). Alimpijević uvodi u igru Radičevića i Jovanovića umesto Ročestija i Lesora. Takođe je na parketu i Davidovac, na svom zvaničnom debiju za Zvezdu. Trener Cedevite Jure Zdovc uveo je Džanana Musu prvi put večeras.

5' 6:10 Domaći "napadaju" Ročestija u uzastopnim akcijama, a Feldin pogađa za dva posle prodora, pa izlazi iz igre zbog krvarenja na licu.

4' 4:8 Lesor se "upisuje" košem o tablu, a potom je ukrao rivalu loptu. Ipak, Ročesti nije uspeo da je zadrži.

3' 4:6 I Ročesti počinje meč trojkom, za seriju Beograđana 6:0. Na drugoj strani - Nikols ubacuje svoj prvi pogodak.

2' 2:3 Milko Bjelica nastavlja kao u "Pioniru". Za početak - trojka.

1' 2:0 Andrija Stipanović poluhorogom ubacuje prve poene na utakmici.

Cedevita (2-2) - Crvena zvezda mts (3-1)

Šampioni Hrvatske i Srbije u "Domu sportova" u Zagrebu od 17 časova igraju derbi kola i jedini meč nedeljnog programa. Domaćin dočekuje meč sa četiri uzastopna poraza u ABA ligi i Evrokupu, dok crveno-beli ulaze u utakmicu nakon velike pobede protiv Barselone.

Kao i u prethodnim utakmicama, crveno-beli neće računati na povređenog Nemanju Dangubića. Dušan Alimpijević je napravio i rokadu u ekipi za ovaj i sledeći meč (Himki, utorak), u kojima će mesto Marka Kešelja zauseti Dejan Davidovac.

Pratite "jadranski" derbi u tekstualnom prenosu na MONDU.