Tofaš ne staje, Fener i Efes sve dalji...

Turska Superliga ima lidera koji ne zna za poraz ni posle derbija sa Efesom. Štimac ponovo odličan!

Twitter Embed Code

Košarkaši Tofaša nastaviće sprint kroz tursku Superligu sa dve pobede više u odnosu na pratioce, evroligaške ekipe, Anadolu Efes i Fenerbahče.

Internacionalni sastav bivšeg selektora Turske Orhuna Enea upisao je i sedmi trijumf od starta sezone, ali jedan od važnijih - u derbiju kola u Bursi "pao" je Efes kojem je nestalo snage posle vezanih "brejkova" u Evroligi, u Barseloni i Tel Avivu.

Uz 18 poena i pet skokova lidera ekipe, Samija Mehije, 16 poena Tonija Krokera i "olaraund" učinak Pijerije Henrija od sedam poena, sedam skokova i 11 asistencija, Tofaš je stigao do trijumfa rezultaton 80:69 (19:17, 23:11, 12:23, 26:18).

Plavo-belo-zeleni prepali su goste pred bučnih 7.500 navijača snažnom odbranom sredinom druge četvrtine i rezultat 29:24 pretvorili u 14 poena prednosti pred odlazak na odmor (42:28), ali je sastav Velimira Perasovića uspeo da se vrati u trećoj četvrtini i priđe na poen zaostatka u 30. minutu meča (52:51).

Bivši reprezentativac Srbije, Ivan Paunić potpisao je 25. septembra dvomesečni ugovor sa Tofašom i do sada uspeo da ostvari prosek od šest poena po utakmici.

Ipak, na dva poena s kraja treće, Tofaš se nadovezao serijom 7:2 na početku četvrte četvrtine za novih deset poena prednosti (63:53) posle čega gosti iz Istanbula nisu više uspeli da se približe na manje od pet poena zaostatka (poslednji put pri rezultatu 69:64), tako da od danas i oni imaju dva poraza u prvenstvu kao i prvak Evrope, Fenerbahče, koji je gubio na gostovanjima Darušafaki i Efesu.

Efes je ove nedelje popodne šutirao 23/65 iz igre za mizernih 35 odsto uspešnosti.

Štimac je ubacio četiri od devet šuteva za 13 poena i 12 skokova, Rikardo Lido postigao je 13 poena, ali uz šut 3/12, dok je Krunoslav Simon do 12 poena stigao šutirajući trojke 2/7.

Tofaš je ove sezone gubio utakmice samo u Evrokupu, u Ulmu i Sankt Peterburgu, a računajući rezultate u ova dva takmičenja Eneov tim ima devet pobeda u poslednjih deset mečeva. Prvake Turske iz 1999. i 2000. godine očekuju mečevi sa Gacijantepom, Galatasarajem i Karšijakom pre nego što 17. decembra ugoste Fener u, verovatno, meču prvog dela šampionata.

Kad smo pomenuli vezane titule koje je Tofaš osvojio pre skoro 20 godina, a u tim sezonama ekipa je trijumfovala i u Kupu Turske, treba reći da je klub skupo platio te uspehe jer već u sezoni 2000/01 nije imao novca da se takmiči u domaćem šampionatu i Evroligi pa je šampion Turske životario u nižim ligama do sezone 2003/04 kada se vratio na scenu - malo kao učesnik prve, a malo druge lige.

Tofaš se u Superligu vratio prošle sezone i završio kao osmi, da bi ove već ušao u borbu za vrh tabele.

Ušaksportif - Banvit (17.30)

Tabela: Tofaš 7-0, Efes 5-2, Fener 5-2, Eskišehir 5-2, Bešiktaš 5-2, Darušafaka 4-3, Banvit 3-3, Trabzon 3-4, Istanbul 3-4, Sakarja 3-4, Bujuk 3-4, Galata 3-4, Ješilgirešun 3-4, Ušak 1-5, Gacijantep 1-6, Karšijaka 1-6.