Igokea pružila dobar otpor u Beogradu

Crveno-bijeli ostvarili peti "vezani" trijumf u ABA ligi. Šampiona ka pobjedi protiv Igokee 85:80 pogurali Dejan Davidovac i čvrsta odbrana.

Igokea pružila dobar otpor u Beogradu Izvor: MN PRESS

Igokea je kao i uvijek bila "žilav" protivnik u Pioniru, ali je Crvena zvezda mts znala da mirno ostvari osmu "jadransku" pobjedu ove sezone.

Branilac titule dočekan je aplauzima poslije pobjede na gostovanju Real Madridu a isto tako je i ispraćen, poslije trijumfa izborenog sredinom drugog dijela utakmice.

Iako su domaći u drugoj četvrtini stekli i osjetniji "plus" (45:30), Igokea se u trećoj dionici vratila u igru i imala nekoliko napada za izjednačenje i vođstvo. Ipak, ostala je bez odgovora za odlučujuću ofanzivu crveno-bijelih, koju je predvodio Dejan Davidovac.

Visoki plejmejker Zvezde postigao je osam poena, uz pet asistencija i uz čvrstu timsku odbranu bio je faktor odluke. Kada je u posljednjoj dionici zatražio izmjenu i predah, pozdravljen je aplauzima navijača, kao i saigrača i stručnog štaba, koji su ga dočekali na nogama.

ZVEZDA - IGOKEA 85:80 (22:19, 26:19, 16:20, 21:22)

Crveno-bijeli su zadržali korak i pobjedu zaostatka za Budućnošću, razmišljajući i o odmoru, pa je najviše vremena na parketu proveo Milko Bjelica (27 minuta, devet poena), a samo Nikola Radičević nije istrčavao na parket, kao i u Madridu, gdje je posao drugog plejmejkera takođe odlično uradio mladi Davidovac.

S obzirom na veoma dobro napadačko veče Tejlora Ročestija (20 poena), može se reći da su plejmejkeri Zvezde večeras bili u prvom planu, bez obzira na činjenicu da Amerikanac, kao ni ostatak tima, nije bio ni približno inspirisan u šutevima za tri poena kao u Španiji u petak (timski 5/23).

Ipak, i pored takvog šuta sa distance, Zvezda je bez nervoze nalazila ritam kada je bilo važno i obuzdavala nalete borbenog gosta. Centar Igokee Robert Rikić odigrao je meč sezone i skoro bez promašaja postigao čak 23 poena (10/11 za dva, sedam skokova), a važan impuls ekipi Dragana Bajića u drugom dijelu dao je i plejmejker Marko Ljubičić, postigavši 12 poena, uz šest asistencija.

Upravo je iskusni "plej" pokrenuo Igokeu u seriju kojom je prišla na dva poena "minusa" (55:53), koju je Davidovac definitivno odbio poenima poslije prodora za 66:58.

Crvena zvezda mts se poslije trijumfa vraća evroligaškim obavezama i priprema za meč protiv Efesa u petak na istom mjestu, dok će Igokea sa skorom 4-6 stati na diobu ekipa smještenih od sedme do 10. pozicije tabele, zajedno sa Cibonom, Zadrom i Mornarom.

ZVEZDA: Radičević, Dangubić 12 (2/3 za tri), Davidovac 8 (5 as), Lazić 3 (4 sk), Antić 3, Dobrić (0/4 za tri), Feldin 10 (0/4 za tri), Janković 7, Ročesti 20, Lesor 11, Jovanović 2, Bjelica 9.

IGOKEA: Ponjavić, Li 13 (5 sk), Gajić, Glogovac, Milošević 10 (4 as), Jevtović 2, Radivojević 10 (5 as), Ljubičić 12 (6 as), Šibalić 10, Rikić 23 (7 sk).

Budućnost - Partizan 86:79

Tabela: Budućnost 9-1, Zvezda 8-2, Cedevita 7-3, FMP 5-5, Partizan 5-5, Olimpija 5-5, Igokea 4-6, Cibona 4-6, Zadar 4-6, Mornar 4-6, Mornar 4-6, Mega 3-7, MZT 2-8.

Parovi 11. kola: Zadar - Olimpija (petak), Igokea - Mega, Partizan - Cedevita, FMP - Budućnost (subota), MZT - Mornar (nedjelja), Cibona - Zvezda (ponedjeljak)

UŽIVO:

- kraj utakmice, Zvezda je pobijedila Igokeu 85:80 -

40' 85:80 Li koristi dva slobodna bacanja, pa dobija poklon loptu od Lesora za posljednje poene na utakmici.

40' 85:78 Promašuje Dobrić, promašuje i Lesor, a tu je Janković da vrati loptu u koš. Kao da je krilni centar i nezgodno doskočio, pa se drži za skočni zglob.

40' 83:76 Na početku posljednjeg minuta, Radivojević sa linije penala smanjuje prednost Zvezde.

39' 83:75 Rikić popravlja promašaj i ubacuje i svoj 10. pogodak iz igre. Definitivno najbolja partija centra Igokee ove sezone, a možda i duže od toga.

38' 83:71 Rikić koristi još jednu priliku da pogodi. Odlični centar ubacio je devet od deset šuteva iz igre, za ukupno 21 poen.

37' 81:69 Prva trojka Ročestija, za njegov 20. poen i uvod u po svemu sudeći mirnu završnicu.

36' 78:69 I još penala, koje koriste Dangubić i Li.

35' 76:67 Slobodna bacanja na obje strane. Realizuju ih Bjelica i Rikić.

35' 75:64 Davidovac odlazi na parket uz aplauze Pionira. Uz osam poena i pet asistencija, Davidovac je u važnim trenucima pokrenuo seriju Zvezde za dvocifrenu prednost.

34' 73:64 Brzi trk Lazića i polaganje za mirnijih 12 poena prednosti Zvezde, a potom i trojka Šibalića.

32' 70:61 Davidovac uvodi Zvezdu u ritam. Dobre odbrane crveno-bijelih i dvije asistencije visokog plejmejkera - za zakucavanje Lesora i pogodak Bjelice poslije kontre. Dragan Bajić traži tajm-aut.

31' 66:61 Đorđe Milošević pogotkom uz faul postiže svoj 10. poen na ovoj utakmici.

31' 66:58 Li faulira Lazića u prvom napadu Igokee, a Davidovac odgovara još jednim prodorom i pogotkom iz gužve.

- kraj treće četvrtine -

30' 64:58 Lesor u posljednjoj sekundi pogađa iz okreta, uz faul.

30' Sudije, ipak, preinačuju odluku, pa Radivojević ostaje na terenu.

30' Radivojević faulira Dobrića na početku Zvezdine trojke, a sudije mu dosuđuju nesportski faul, koji je za njega i isključujući, s obzirom na to da je istom sankcijom kažnjen i zbog duela sa Lesorom.

30' Igokea se diže na dva šuta za izjednačenje, ali i Lijev pokušaj nije bio precizan. Na drugoj strani, trojke pogađaju i domaći.

28' 61:58 Bjelica u prvom planu, asistencijom za Davidovca i poenima poslije prodora. Na drugoj strani, Milošević i Šibalić održavaju Igokeu u egalu.

27' 57:53 Davidovac radi sve sam, prenosi loptu, utrčava u reket i zakucava. Trener Igokee Bajić ljut na svoje igrače jer nisu napravili faul.

26' 55:53 Ljubičić u velikom naletu. Pogodio je trojku, pa je preko cijelog terena proigrao Radivojevića, koji iz kontre donosi gostima minus od samo dva poena. Alimpijević reaguje tajm-autom i uvodu u igru Davidovca i Dobrića.

26' 55:48 Pogoci đaka Hemofarma na obje strane. Milošević je poentirao za Igokeu, a Dangubić je ubacio još jednu trojku za Zvezdu.

25' 52:46 Ljubičić u odličnom ritmu ulazi u drugi dio utakmice. Ponovo je poentirao i još jednom je vratio Igokeu na minus od šest poena. U sljedećem napadu je proigrao Glogovca u ćošku, ali on nije pogodio trojku za "minus 3".

23' 52:44 Pikenrol akcija Ročesti - Lesor i još jedno zakucavanje Francuza. Prva od pada u prvoj deonici.

23' 50:44 Ljubičić pogađa trojku iz tranzicije, a Alimpijević traži tajm-aut. Igokea je prvi put od polovine drugog perioda na minusu od šest poena.

21' 48:40 Rikić otvara košem i drugi deo utakmice... 7/7 šutira iz igre.

ZVEZDA: Dangubić 5, Lazić 1, Antić 3, Feldin 10, Jankovićč 5, Ročesti 15, Lesor 4, Jovanović 2, Bjelica 3.
IGOKEA: Li 7, Milošević 2, Jevtović 2, Radivojević 5, Ljubičić 4, Šibalić 5, Rikić 13.

- poluvrijeme -

20' 48:38 Radivojević pogađa trojku za kraj prvog dijela, pa prije pauze odlazi kod Lesora da mu se izvini za duel u kojem je Francuz ostao bez vazduha.

19' 47:35 Rikić, pa Ljubičić mini serijom 5:0 smanjuju vođstvo Igokee, a Feldin odbija taj nalet.

18' 45:30 I Nikola Jovanović postiže svoje prve poene.

18' 43:30 Serija pogodaka crveno-bijelih. Janković i Dangubić ubacili su trojke, a Ročesti je postigao svoj 14. i 15. poen sa linije penala. Bajić traži tajm-aut.

16' 35:28 Radivojević, pa Rikić (10 p) smanjuju najveću prednost Zvezde, ali Ročesti pogađa na drugoj strani i svoj šesti šut za dva, u pokretu.

15' 33:24 Ročesti još jednom probija kombinovanu odbranu Igokee i pogotkom uz faul postavlja maksimalni plus od devet poena. Amerikanac još nije promašio šut za dva (5/5).

12' 28:22 Ročesti ostaje potpuno sam u reketu i mirno pogađa za "plus 4" (26:22), a Feldin odmah potom iz kontre ponovo donosi Zvezdi "plus 6" (28:22).

12' 24:22 Pogoci sa distance. Stefan Janković gazi liniju, a Li se iskupljuje za promašaje trojkom iz ugla.

11' Nesportski faul Feldina, slobodna bacanja Lija i još dva promašaja.

11' 22:19 Lesor se vratio na parket, a Li je nastavio u dobrom ritmu. Iznudio je faul Dobrića poslije prodora i promašio slobodna bacanja.

- kraj prve četvrtine, u kojoj Zvezdu nije služio šut za tri kao u Madridu (1/9) -

10' 22:19 Feldin utrčava i poentira za "plus 6" (22:16), a Šibalić odgovara trojkom, kojom je prepolovio vođstvo Zvezde.

9' 18:14 Pero Antić radi sve na terenu u ovim trenucima. Skinuo je loptu sa obruča poslije šuta Vuka Radivojevića (svog bivšeg saigrača), potom je prenio na polje Igokee i na kraju akcije asistirao Milku Bjelici, za prvu trojku crveno-bijelih na utakmici.

7' 15:14 Rikić je već nekoliko puta dobio laku poziciju poslije igre "dva na dva" i iskoristio je da postigne osam poena. Dušan Alimpijević traži tajm-aut.

6' 13:8 Rikić pogađa na jednoj, a Antić na drugoj strani upisuje brza tri poena. Potom Dangubić polaganjem završava kontru crveno-bijelih.

5' Sudije su dosudili Radivojeviću nesportski faul zbog duela sa Lesorom, a Zvezda nije iskoristila dodatni napad.

5' 9:6 Snažno zakucavanje Lesora poslije kontre i bolan pad na stomak, sa velike visine. Francuz je ostao na momenat bez vazduha, poslije kontakta i "klizanja" ruke sa obruča. Umjesto njega, u igru ulazi Pero Antić.

4' 6:6 Lesor lepim potezom smanjuje vođstvo gostiju, a Džejms Feldin ulazi u igru i poentira za izjednačenje. Na drugoj strani, prvi put je u igri Malkolm Li.

3' 2:6 Danilo Šibalić u visokom luku pogađa preko Lesora i vezuje seriju Igokee 6:0.

2' 2:4 Pikenrol Ljubičića i Rikića, za miran pogodak hrvatskog centra.

2' 2:2 Đorđe Milošević izjenačuje igrom sa niskog posta protiv Ročestija.

1' 2:0 Za početak - pogodak Tejlora Ročestija za dva, sa distance. Igra je potom nakratko prekinuta zbog problema sa semaforom.

Startne petorke:

ZVEZDA: Ročesti, Dobrić, Dangubić, Bjelica, Lesor
IGOKEA: Ljubičić, Radivojević, Milošević, Šibalić, Rikić

Crvena zvezda mts (7-2) - Igokea (4-5)

Branilac "jadranske" titule dočekuje u ponedjeljak gosta iz Republike Srpske, u utakmici kojom će ekipe Dušana Alimpijevića i Dragana Bajića staviti tačku na 10. kolo regionalne lige.

Zvezda dočekuje ovaj meč poslije velike pobjede na gostovanju Realu, a šef struke gostiju rekao da je tokom pauze zbog utakmica reprezentacija više pripremao ekipu za ono što dolazi poslije ovog susreta.

Naravno, to ne znači da Igokea ulazi u "Pionir" bez ambicija, jer su utakmice ovih rivala u beogradskom hramu košarke nerijetko bile uzbudljive do posljednjih sekundi. Tako je bilo prošle sezone, kada je Danilo Šibalić promašio težak šut za "brejk" gostiju, tako je bilo i pretprošle, kada je Vuk Radivojević vodio Igokeu do trijumfa protiv svog bivšeg tima...

Uzbudljivo je bilo i sezonu ranije, u takmičarskoj 2014/15, kada je Igokea dva minuta prije kraja vodila na parketu Zvezde 71:70, ali su crveno-bijeli ipak odbranili domaći teren.

Bilo je i u sezonama prije te uzbudljivih mečeva ova dva tima u crveno-bijelom "Pioniru" i pobjeda jednih i drugih i zato će biti zanimljivo dočekati i večerašnji susret ovih rivala. Pratite taj duel u tekstualnom prenosu na MONDU.