• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Akcize: Skraćena rasprava, poslanici se bune

Autori mondo.ba Autori SRNA

U Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH rasprava o zahtjevu Doma naroda za razmatranje po hitnom postupku seta zakona o akcizama. Umjesto poslovnikom predviđenih 10 minuta, rasprava ograničena na pet minuta.

 Akcize: Skraćena rasprava, poslanici se bune Izvor: MONDO/Samir Cacan
Izvor: MONDO/Samir Cacan

Odluka predsjedavajuće Predstavničkog doma Borjane Krišto da skrati raspravu o zahtjevu Doma naroda za razmatranje po hitnoj proceduri seta zakona o akcizama izazvala je burna reagovanja poslanika, pa je na zahtjev šefa Kluba poslanika SDS-a Aleksandre Pandurević data polučasovna pauza.

"Već dva mjeseca parlament je blokiran, a poslije ovoga biće još više", rekla je Pandurevića, ističući da dignitet parlamenta treba štititi tako što će se poštovati Poslovnik i zakoni.

Prema njenim riječima, činjenica je da je bilo pritisaka specijalnog predstavnika EU Lars-Gunara Vigemarka.

"On se legitimno bori za interese Evropske banke za obnovu i razvoj, a naša je obaveza da se borimo za interese onih koji su nas birali", dodala je Pandurevićeva.

Ona je zatražila da se glasanje o hitnoj proceduri za set zakona o akcizama obavi prozivanjem poslanika.

Šef Kluba poslanika SDP-a BiH Saša Magazinović ocijenio je da su u radu Predstavničkog doma uzurpirane procedure i da je to atak na parlamentarizam.

Kolegijumu Predstavničkog doma zamjerio je što nisu obavili konsultacije o skraćivanju rasprava na pet sa 10 minuta, koliko je predviđeno Poslovnikom.

Prema riječima poslanika Nezavisnog bloka Sadika Ahmetovića, ako tročlani Kolegijum nije u stanju da suvereno vodi Dom, zaslužuje raspravu da li su za tog posla.

Ahmetović je ponovio kritike na pritiske Vigemarka da se u Predstavničkom domu usvoji set zakona o akcizama.

"Sve ste ovo mogli izvesti i u redovnoj proceduri uz poštovanje procedura", rekao je Željko Komšić iz DF-a, tražeći da se poslanicima obrati predlagač seta zakona, ako se zna ko je to, kako bi poslanici mogli da mu postave neka pitanja.

Poslanik NDP-a Momčilo Novaković zatražio je odgovor da li su i zamjenici Borjane Krišto, kako je propisano Poslovnikom, dali saglasnost na ograničavanje rasprava, ističući da predsjedavajući nema pravo to uraditi samostalno.

Odgovorio je zamjenik predsjedavajućeg Mladen Bosić ističući da nije bilo konsultacija o skraćivanju procedura.

On je dodao da postoji nepoštovanje među članovima Kolegijuma, navodeći kao primjer i to da mu Krišto nije dala riječ prilikom rasprave o dnevnom redu.

"Takav odnos nisam očekivao jer je parlament mjesto gdje se priča, gdje treba da se razmijene stavovi, ali ovo što smo večeras vidjeli je političko nasilje među ljudima koji treba da sarađuju", rekao je Bosić.

On je dodao da se ovakva pitanja rješavaju minimumom konsenzusa.

"Ovo je važna stvar koja će ostaviti posljedice na odnose u parlamentu", zaključio je Bosić.

Prema riječima Jasmina Emrića iz A-SDA, zahtjev Doma naroda nije u skladu sa poslovnikom, jer nisu ispunjeni uslovi za hitni postupak i riječ je o prijedlogu zakona koji su suviše ozbiljni da ne mogu biti razmotreni u jednom čitanju.

"Radi se o složenom zakonu koji će imati nepredvidiv uticaj na privredni i ekonomski život u BiH", rekao je Emrić i dodao da shodno važnosti i složenosti predloženih izmjena set zakona o akcizama treba uputiti u redovnu proceduru.

On je rekao da predloženi zakoni ne ispunjavaju ni uslove propisane jedinstvenim pravilima za izradu pravnih propisa u institucijama BiH.

"Nemamo analizu postojećeg stanja, nigdje nije navedena procijenjena dobit, ništa", istakao je Emrić.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE