Veliki preokret i velika pobeda Zvezde u Španiji!

Serijom 17:0 u poslednjih pet minuta, crveno-beli utišali "La Fontetu" i savladali i Valensiju, za treći evroligaški trijumf u nizu. Maestralna rola Pere Antića.

Veliki preokret i velika pobeda Zvezde u Španiji! Izvor: MN PRESS

"La Fonteta" je aplaudirala u ritmu truba, a košarkaši Valensije su polako prelazili na polovinu Crvene zvezde, misleći da im je pet minuta pre kraja vođstvo 72:59 bilo dovoljno za mirnu pobedu i prekid serije neuspeha.

Dušan Alimpijević tražio je i tražio petorku koja bi vratila njegov tim u meč u kojem je imao i vođstvo od 11 poena kraj prvog poluvremena.

Trener Zvezde pozvao je u tom trenutku Pera Antića da uđe u igru i da pokuša da poveže igru crveno-belih, a način na koji je Makedonac pokrenuo Beograđane dugo će se pamtiti.

Uostalom, kao i njihov preokret serijom 17:0, vrednom treće uzastopne pobede u Evroligi.

VALENSIJA - ZVEZDA 82:86 (22:26, 16:14, 25:16, 19:30)

Dok su domaći trojkama tražili "overu" pobede, Antić im je ukrao loptu i u 35. minutu sam istrčao kontru, zakucao za 72:61 i pokazao saigračima da nema odustajanja. Komandovao je potom odbranom, nekoliko puta bukvalno iznenadio igrače Valensije svojim "čitanjem" situacija, a na drugoj strani ulio Zvezdi veru da može da se vrati.

Dejan Davidovac postigao je potom svoju drugu trojku, Džejms Feldin je poentirao prodorima i Zvezda je Antićevom trojkom već u 37. minutu izjednačila na 72:72! I ni tu nije stala, već je Feldinovim pogocima produžila seriju na 17:0, sve do svog vođstva 72:76.

Valensija je odgovorila "dvojkom" Van Rosoma, ponovo povela trojkom Fernanda San Emeterija, ali Beograđani nisu odustajali ni posle nekoliko uzastopnih loših napada.

Milko Bjelica je na početku 40. minuta uhvatio možda i presudni ofanzivni skok i omogućio Tejloru Ročestiju da "flouterom" kraj čeone linije donese Zvezdi vođstvo (77:78) koje nije ispustila do kraja. Bjelica je potom ukrao loptu San Emeteriju, a Feldin je iznuđenim prekršajem uveo meč u penal završnicu, u kojoj je završio meč sa 26 ubačenih poena i u kojoj treći uzastopni trijumf srpskog predstavnika nije bio dovođen u pitanje.

Uprkos porazu od Unikahe, i ove sezone je definitivno nastavljena tradicija sjajnih igara i velikih pobeda Crvene zvezde mts u Španiji. Posle trijumfa na parketu Reala, ovog petka ponovo je pobedila i u čuvenoj "La Fonteti", gde je 2015. i pisala svoju istoriju, izborivši prvi plasman u Top 16 fazu Evrolige.

Trijumfom na početku šestodnevne turneje, Zvezda je popravila svoj skor na 5-7 i učvrstila se u sredini tabele uoči gostovanja Mornaru iz Bara i Fenerbahčeu. Sa druge strane, Valensija je pretrpela i osmi uzastopni poraz u najjačem takmičenju i deli poslednje mesto sa Efesom i Armanijem, koji su takođe ostvarili po tri pobede.

Valensija: Tomas 8, Abalde 12, Van Rosom 9, Rudež, Dubljević 4 (10 sk), Vives 3 (1/4 za tri), Martinez, San Emeterio 17, Plajs 13 (7 sk), Grin 10, Dornekamp 6, Hlinason.

Zvezda: Dangubić 9, Davidovac 6 (2/2 za tri), Lazić 2, Antić 10 (2/4 za tri), Dobrić 5, Feldin 26, Janković 4, Ročesti 13, Lesor 4, Enis, Jovanović 2, Bjelica 4 (9 sk).

Iz minuta u minut:

- kraj utakmice, pobeda Zvezde u Valensiji! -

40' 82:86 Feldin koristi oba bacanja i stavlja tačku.

40' 82:84 Van Rosom ide na prodor, poentira, a Feldin potom dobija šansu za još dva penala, četiri desetinke pre kraja.

40' 80:84 Feldin koristi oba slobodna bacanja i vraća razliku na dva poseda, sedam sekundi do kraja.

40' 80:82 Abalde pogađa trojku iz teške pozicije. Sada će Feldin na crtu, 8,8 sekundi pre kraja.

40' 77:82 Ročesti iznuđuje prekršaj i pogađa oba slobodna bacanja, 16 sekundi pre kraja.

40' Van Rosom baca loptu u aut, lopta je za Zvezdu 17 sekundi pre kraja. Tajm-aut Valensije.

40' 77:80 Feldin koristi oba bacanja, 26 sekundi pre kraja. Podsećamo, Zvezda ima još jedan faul do bonusa.

40' Bjelica seče dodavanje San Emeterija, a Dubljević faulira Feldina!

40' Lazić 39 sekundi pre kraja pravi prvi od dva preostala Zvezdina "mala" faula.

40' 77:78 Dangubić promašuje šut za tri, Bjelica hvata ofanzivni skok, a Ročesti "flouterom" kraj čeone linije donosi novo vođstvo Zvezdi. Tajm-aut za Valensiju, 43 sekunde pre kraja.

39' 77:76 San Emeterio dobija prostor da šutne za tri i pogađa. Zvezda je prethodno odigrala napad do poslednje sekunde, ali Dangubić nije mogao preko ruke protivnika. Tajm-aut Alimpijević.

39' 74:76 Van Rosom istrčava kontru i postiže prve poene Valensije u poslednjih pet minuta utakmice.

38' Pero Antić iznenađuje napadače Valensije i niže sjajne poteze u odbrani.

38' 72:76 Feldin poentira za seriju crveno-belih 17:0!

38' Antić sklanja loptu pod Zvezdinim košem, Bjelica je hvata, a Feldin iznuđuje još jedan prekršaj!

37' 72:74 Feldin hvata defanzivni skok, Dubljević ga faulira i Zvezda ponovo vodi.

37' 72:72 Antić pogađa trojku, za izjednačenje! Sjajna sekvenca Makedonca! Serija Beograđana 13:0.

37' 72:69 Antić koristi jedno slobodno bacanje, za posed zaostatka srpskog tima, posle dugo vremena.

37' Sudije gledaju snimak i ipak dosuđuju nesportsku.

37' Pero Antić krade loptu Grinu i biva fauliran. Iako bi verovatno trebalo da bude nesportska, sudije sviraju običan prekršaj.

36' 72:68 Bjelica za Feldina, koji opet kažnjava odbranu Valensije, za seriju Beograđana 9:0.

36' 72:66 Feldin preuzima loptu, opet ide na prodor i opet pogađa. Valensija sada mora da reaguje tajm-autom.

35' 72:64 Davidovac ostaje sam u ćošku i pogađa svoju drugu trojku.

35' 72:61 Pero Antić krade loptu i istrčava kontru. Ima li Zvezda snage da se vrati?

34' 72:59 Meč u ritmu Valensije, dok Alimpijević traži pravu petorku ali crveno-beli ne izlaze iz problema.

33' 70:59 San Emeterio ostaje u ćošku, fintira Davidovca i odvodi Valensiju na dvocifrenu razliku. Alimpijević reaguje tajm-autom.

31' 65:59 Tibor Plajs postavlja maksimalnih "plus 9" Valensije (69:56) posle još jednog ofanzivnog skoka, a Bjelica odgovara svojim prvim košem iz igre, uz faul.

30' Ročesti uvaljuje "kosku" Laziću, koji prihvata loptu u ćošku i ostaje bez izbora.

- kraj treće četvrtine -

30' 63:56 San Emeterio "rukometno" postiže još jedan koš, za "plus 7" uoči poslednjih deset minuta.

30' 61:56 Feldin opet ide na prodor i bar privremeno zaustavlja nalet domaćih.

29' 61:54 San Emeterio utrčava u reket Zvezde i pogađa za "plus 5", koje u sledećem napadu Tomas povećava na "plus 7".

29' 57:54 Abalde pogađa trojku, a Lesor ne pronalazi Bjelicu "izlaznim" dodavanjem. Alimpijević ga izvodi iz igre i uvodi Antića.

28' 54:54 Feldin utrčava u reket i postiže svoj deseti poen. Prvi crveno-beli sa dvocifrenim brojem.

28' 54:52 San Emeterio istrčava kontru i pogađa za novo vođstvo, koje ne poništava Dobrić pokušajem za tri poena.

26' 52:52 Jako lepa akcija Feldina i Lesora, za zakucavanje Francuza i još jedno izjednačenje.

26' 51:50 Važan, prvi šut Dejana Davidovca večeras i pogodak. Trojka!

25' 51:47 Valensija opet napada Zvezdu Plajsom i stiče četiri poena prednosti. Alimpijević traži tajm-aut.

25' 49:47 Plajs dobija loptu u reketu i zakucava. Sve glasniji povici publike i domaćih igrača na suđenje.

24' 47:47 Erik Grin koristi bacanja, a Feldin uzvraća.

24' 45:45 Snažan prodor Feldina i pogodak o tablu, za još jedno izjednačenje.

23' 43:43 Slalom Milka Bjelice kroz odbranu Valensije, pa asistencija za Lesora, koji pogađa uz faul. Prvi Zvezdini poeni posle više od pet minuta košarke.

22' Lesor previše jeftino predaje posed crveno-belih, napravivši loš blok.

21' 43:40 Valensija je "prelila" agresivnost iz prvog dela u drugi. Zvezda ne uspeva da poentira iz nekoliko pokušaja na početku ove deonice.

21' 41:40 Vil Tomas pogađa trojku iz ugla, za vođstvo Valensije na početku nastavka.

VALENSIJA: Tomas 3, Abalde 4, Van Rosom 5, Dubljević 2, Vives 3, San Emeterio 5, Plajs 6, Grin 6, Dornekamp 4.

ZVEZDA: Dangubić 9, Lazić 2, Antić 4, Dobrić 5, Feldin 4, Janković 4, Ročesti 9, Jovanović 2, Bjelica 1.

20' 38:40 Erik Grin pogađa iz teške situacije, za samo posed zaostatka tokom pauze. Valensija je zaigrala agresivnu odbranu, Zvezda je promašivala otvorene šuteve i tako je istopljen dvocifreni plus Beograđana.

20' 36:40 Giljem Vives pogađa trojku, da vrati Valensiju u egal. Bjelica je pokušao da odmah uzvrati, ali nije pomoglo ni to što je ostao sam. Crveno-beli su promašili nekoliko otvorenih šuteva za tri poena.

19' I ponovo Lazić u prvom planu. Dobio je žestok udarac Tibora Plajsa, ali je i iznudio faul Valensije u napadu.

18' Za Branka Lazića nema izgubljene lopte! Kapiten Zvezde ponovo se izborio za loptu na polovini Valensije i istrčao u toj borbi u aut, bacivši se u prvi red publike.

18' 33:40 Uzastopni pogoci Valensije, koja košem Abaldea dolazi na "minus 7" pred završnicu prvog dela.

17' 29:40 Ročesti sada staje na liniju penala i koristi oba šuta, za novih "plus 11" Beograđana.

17' 29:38 Plajs koristi svoju visinu i vraća loptu u Zvezdin obruč. Sudije ipak pregledaju snimak jer je otkazao sat za merenje napada.

16' 27:38 Dangubić je namestio ruku! Pogodio je trojku iz ćoška, svoj deveti poen-

16' 25:35 Mirni, strpljivi napadi Zvezde. Bjelica je prihvatio loptu posle kontre i iznudio još jedan prekršaj.

15' 25:34 Antić utrčava u reket i iznuđuje prekršaj Tibora Plajsa.

14' 23:33 Ekipe odlaze na tajm-aut. Zanimljivo je da je Valensija do sada ostvarila samo tri skoka naspram devet Zvezdinih.

13' Sudije ekspresno dosuđuju i uzastopne faulove za Zvezdu, koja je sada takođe ispunila bonus.

- Tajm-aut za Valensiju posle odlične role Ognjena Dobrića, koji je za minut i 20 sekundi postigao pet poena.

12' 22:33 Veoma pametna igra košarkaša Zvezde. Dobrić je fauliran u ranoj fazi napada i iskoristio je oba penala, za prvi maksimalni plus srpskog tima-

12' 22:31 Lazić je iznudio nesportski faul i iskoristio oba penala. Bjelica je u sledećem napadu iznudio faul Vila Tomasa i uveo Valensiju u bonus. Odlična pozicija crveno-belih.

11' 22:29 Dobrić staje na crtu, pogađa prvo bacanje, drugo promašuje, ali hvata loptu i poentira za maksimalnih "plus 7".

- kraj prve četvrtine -

10' 22:26 Pogodak Jovanovića na samo četiri sekunde do kraja. Lazić je uhvatio ofanzivni skok i proigrao krilnog centra, za rezultat kojim ekipe odlaze na prvi odmor. Veoma dobra četvrtina Zvezde.

10' 18:22 Feldin dribla na distanci i pogađa za dva. Crveno-beli čuvaju prednost dok se bliži kraj deonice, dok Valensija koristi bonus srpskog tima.

9' 16:20 Pero Antić ostaje daleko od koša i sa osam metara ubacuje trojku.

8' 14:17 Poentira i San Emeterio, za "minus 1" domaćina. Dangubić uzvraća pogotkom sa distance, ipak nagazivši liniju.

7' 12:15 Van Rosom uzvraća i trojkom prekida nalet crveno-belih.

7' 9:15 Dangubić staje na liniju penala i serija Zvezde sada je 9:0. Odličan period Beograđana.

6' 9:13 Ročesti nastavlja u odličnom ritmu. Sada je pogodio i posle prodora, da nastavi seriju Beograđana na 7:0.

6' 9:11 Ročesti ostaje sam na distanci i pogađa prvu trojku Zvezde večeras. "Stegli" su odbranu crveno-beli.

5' 9:8 Janković "ugurava" loptu kroz obruč, a Erik Grin na drugoj strani iz mesta promašuje ceo obruč. Crveno-beli će imati napad za vođstvo.

4' 7:6 Ročesti igra pikenrol sa Antićem, podiže se na šut i poentira sa distance. U međuvremenu, Dubljević odlazi nakratko nazad u svlačionicu, ali se vratio na parket.

- Kratki prekid zbog problema sa semaforom. Crnogorski centar Bojan Dubljević je u međuvremenu ušao u igru za domaće, posle oporavka od povrede, ali se nije dugo zadržao na parketu.

4' 7:4 Grin ostaje sam u ćošku i ponovo pogađa. Domaći su pogodili prva četiri šuta iz igre, dok je za crveno-bele problem što je Bjelica napravio dva faula.

3' 4:4 Stefan Janković "iz druge" pogađa, pokupivši svoj promašaj. Crveno-beli u napadu pikom napadaju Plajsa, ali za sada su napravili nekoliko grešaka zbog kojih nisu uspeli da uhvate ritam. Lesor je sada napravio faul u napadu, posle prodora.

2' 4:2 Erik Grin se izborio za poziciju posle prodora i pogodio, za novo vođstvo domaćih.

2' 2:2 Dangubić se podiže na šut za dva i postiže prve poene Zvezde večeras.

1' 2:0 Za početak - poeni Plajsa uz faul Bjelice.

Startne petorke

VALENSIJA: Vives, Grin, Tomas, San Emeterio, Plajs

ZVEZDA: Ročesti, Feldin, Dangubić, Bjelica, Lesor

Valensija (3-8) - Crvena zvezda mts (4-7).

Šampioni Španije i Srbije od 20.30 časova "zatvaraju" evroligašku rundu, utakmicom u čuvenoj "La Fonteti".

Domaćin i crveno-beli istrčaće na parket sa drugačijim serijama rezultata za sobom. Valensija je u Evroligi izgubila poslednjih sedam mečeva (Fener, CSKA, Armani, Barselona, Bamberg, Olimpijakos, Makabi), dok je Zvezda u poslednja dva kola pobedila Real u gostima i Efes kod kuće.