Vrući finiš, hladna glava: Zvezda osvojila Milano!

Crveno-beli ponovo pobedili šampiona Italije u gostima i završili 2017. godinu šestom evroligaškom pobedom!

Sjajan kraj sjajne 2017. Crvene zvezde mts!

U poslednjoj utakmici Evrolige u ovoj kalendarskoj godini, srpski predstavnik ostvario je šestu pobedu i dočekaće 2018. sa lepim osećajem, sa skorom 6-9!

ARMANI - ZVEZDA 88:91 (15:29, 25:16, 20:16, 28:30)

Na gostovanju šampionu Italije crveno-beli nisu dozvolili domaćinu nijedno vođstvo. U drugoj četvrtini Beograđani su imali i plus od 17 poena, ali se rival vraćao, uveo meč u egal završnicu i na početku 40. minuta prvi put izjednačio (83:83), trojkom svog najboljeg igrača Vladimira Micova (16 poena).

Međutim, sjajni Džejms Feldin (19 poena) ostao je hladan kao na treningu i teškim šutem vratio je Zvezdi prednost 39 sekundi pre kraja. Odlični Nemanja Dangubić potom je oduzeo loptu Armaniju i dodao je do Milka Bjelice (18 poena), koji je promašio polaganje uz faul, ali je pogodio oba slobodna bacanja za nedostižnih 83:87.

Iako je Micov odgovorio još jednom trojkom, Feldin i Ročesti su zaokružili lepo veče crveno-belih u Milanu i rutinskim pogocima sa "crte" doneli slatku pobedu srpskom šampionu.

Ispostavilo se da je mirna ruka igrača Zvezde na liniji penala bila prelomni faktor u noći uoči poslednjeg vikenda 2017. godine. Alimpijevićeva ekipa izvela je 22 slobodna bacanja i iskoristila 21 i u tom segmentu takođe pokazala mir, koji je izgubila samo pred finiš prvog poluvremena, kada su Dairis Bertans, Andrea Ćinćarini i Mantas Kalnijetis trojkama vratili domaćina u igru, serijom 14:1.

Crveno-beli su do pauze zadržali prednost, a u nastavku su je zadržavali odbijajući nekoliko ofanziva domaćina. Čitali su situacije, koristili "mismeč" situacije i važnim sekvencama Matijasa Lesora (14 poena), Branka Lazića (5 poena i četiri skoka) i Nemanje Dangubića (7 poena, 4 skoka) nalazili načine da odgovore na nalete Armanija.

Uporni italijanski prvak se nije predavao, u nekoliko navrata se približavao na posed zaostatka, ali je u tim trenucima ostajao bez preciznog šuta koji je čekao milanski Forum. Endrju Gaudlok (tri poena) pokušao je da šest minuta pre kraja uhvati ritam, ali je vezao nekoliko promašaja, a Zvezdina odbrana bila je fokusirana i na Džordana Tiodora (10 p), što je Amat Mbaje iskoristio da postigne 14 poena, mada je finiš propustio zbog pet ličnih grešaka.

Posle utakmice, crveno-beli su pozdravili grupu svojih navijača i napustili halu sa šestim evroligaškim "skalpom" ove sezone. Zvezda je tako spustila zavesu na 2017. godinu, koju će njeni navijači takođe pamtiti po trofejima i velikim pobedama, a kratak odmor trajaće samo do nedelje, 31. decembra, kada će početi priprema za meč protiv Olimpije u utorak.

ARMANI: Gaudlok 3 (0/5 za tri), Micov 16 (3/3 za tri), Paskolo 2, Kalnijetis 5, Tarzevski 4 (7 sk), Ćinćarini 11 (5 as), Mbaje 14, Tiodor 10, Džeferson 1, Bertans 14 (4/5 za tri, 4 as), Džerels, Gudaitis 8 (8 sk).

ZVEZDA: Radičević, Dangubić 7, Davidovac 7, Lazić 5, Antić 5 (1/6 za tri, 5 as), Feldin 19, Janković 2, Ročesti 12 (4 as), Lesor 14, Enis 2, Jovanović, Bjelica 18 (3/5 za tri, 7 sk).

- kraj utakmice, pobeda Zvezde u Milanu -

40' Kalnijetis šutira sa pola terena - promašuje!

40' 88:91 Kalnijetis faulira Ročestija 5,7 sekundi pre kraja, a Amerikanac takođe poentira oba puta.

40' 88:89 Lazić faulira Kalnijetisa, koji koristi oba slobodna bacanja 6,8 sekundi pre kraja.

40' 86:89 Feldin ponovo hladnokrvan na liniji slobodnih bacanja. Kao na treningu. Pjaniđani traži tajm-aut osam sekundi pre kraja.

40' 86:87 Micov pogađa trojku devet sekundi pre kraja. Ćinćarini faulira Feldina, koji će imati dva penala.

40' 83:87 Bjelica koristi oba penala! 16 sekundi do kraja! Tajm-aut.

40' Dangubić krade loptu, proigrava Bjelicu, koji uz faul ne pogađa polaganje. Imaće dva slobodna bacanja.

40' 83:85 Feldin pogađa težak šut za dva, 39,5 sekundi pre kraja.

40' 83:83 Micov ostaje sam u ćošku i ubacuje trojku, za izjednačenje. Alimpijević traži tajm-aut 51 sekund pre kraja.

39' Dangubić zadržava Micova, a Ročesti ne pogađa torjku sa osam metara.

39' 80:83 Ponovo Feldin utrčava u reket i zarađuje prekršaj. Minut i 42 sekunde pre kraja, Armani ima loptu.

39' 80:81 Feldin ostaje na Gudaitisu i faulira ga. Litvanac je prethodno promašio dva penala, a sada je iskoristio oba. Najmanje vođstvo Zvezde u drugom poluvremenu, na početku poslednja dva minuta. Ekipe odlaze na tajm-aut.

38' 78:81 Feldin iskusno zarađuje slobodna bacanja i vraća razliku na mirnih pet poena. Na drugoj strani laka šansa za Gudaitisa. Još dva i po minuta do kraja.

38' 76:79 Paskolo beži Bjelici i iznuđuje prekršaj pri pogotku. Slobodno bacanje je promašio.

37' 74:79 Odličan prodor Dangubića i pogodak na "drugi" obruč.

37' 74:77 Davidovac prelako gubi loptu pred Ćinćarinijem, na prenosu lopte na polovinu domaćih. Alimpijević traži tajm-aut.

37' 72:77 Prazan reket Zvezde i deseti poen Vladimira Micova. Feldin je zakasnio da blokira.

36' 70:77 Ponovo Bjelica poentira. Ovaj put sa linije penala.

36' 70:75 Bertans pogađa svoju četvrtu trojku na utakmici. Armani u ovim trenucima trojkama ne dozvoljava Zvezdi da prelomi utakmicu.

35' 67:75 Ponovo odličan Milko Bjelica! Koristi svoju brzinu, utrčava u reket i poentira uz faul Mbajea, koji završava utakmicu.

35' 67:72 Mbaje odmah uzvraća trojku, a Antić se ljuti na Feldina zbog odbrane.

35' 64:72 Dangubić pogađa trojku! Desetu Crvene zvezde večeras.

34' Važan doprinos Bjelice u ovim trenucima. Iznudio je uzastopne faulove i uveo Armani u bonus. Mbaje je napravio četvrtu ličnu grešku.

34' Gaudlok izbacuje loptu u aut, a Pjaniđani zove tajm-aut.

33' 64:69 I Branko Lazić pogađa trojku, sa iste pozicije! U međuvremenu je Gudaitis poentirao za Armani posle ofanzivnog skoka-

33' 62:66 Bjelica pogađa izuzetno važnu trojku. Prvu Zvezdinu u nastavku.

32' Gaudlok promašuje šut za vođstvo, a Lesor, pa Feldin iznuđuju uzastopne prekršaje domaćina.

32' 62:63 Micov brzo odgovara svojim osmim poenom, a Zvezda završava potom napad bez upućenog šuta. Veoma važni momenti.

31' 60:63 Jako važni poeni Lesora posle ofanzivnog skoka. Njegov 14. poen.

- kraj treće četvrine -

30' 60:61 Ročesti gubi loptu, a Gudaitis kažnjava to pogotkom, pa nastavlja svoju dobru sekvencu zaustavivši Lesora. Armani se potpuno vratio u utakmicu.

30' 58:61 Mbaje utrčava u reket kraj čeone linije i dobija dva penala, koja koristi. Odmah potom napušta igru, a umesto njega ulazi Paskolo.

29' 56:61 Antić je iznudio faul Tarzuvskog i sa linije penala vratio pet poena razlike Beograđanima. Pjaniđani vraća Gudaitisa na parket.

29' 56:59 Micov sa velike daljine, iz teške pozicije, pogađa trojku za najmanju razliku u ovoj četvrtini.

28' Dangubić odličan u odbrani, Zvezda zaustavlja "pik" igru Armanija, a Davidovac uvodi domaćina u bonus.

28' 53:59 Hrabar prodor Stefana Jankovića i pogodak posle orkreta. Njegov prvi koš na utakmici.

28' 53:57 Sudije zadržavaju strog kriterijum i dosuđuju Jankoviću faul kraj čeone linije. Mbaje koristi oba penala i vraća Armani na dva poseda zaostatka.

27' 51:57 Bertans pogađa svoju treću trojku, a Bjelica i Micov nastavljaju dinamičan period brzim pogocima za dva.

26' 45:55 Ročesti "flouterom" vraća Zvezdi dvocifrenu prednost. Ogroman doprinos Branka Lazića u odbrani u ovim trenucima.

25' 45:53 Feldin u pravom trenutku nalazi Lazića, koji utrčava u reket, dobija loptu i lako poentira.

24' 45:51 Tiodor postiže svoju prvu trojku večeras, a Lesor odgovara još jednim dobrim napadom. Feldin je potom napravio faul, misleći da Zvezda nije u bonusu.

23' 40:49 Elegantni Džejms Feldin "flouterom" postavlja devet poena razlike. Mirni, strpljivi napadi Zvezde i ista takva odbrana na startu treće deonice.

23' 40:47 Lesor je napadački "otvorio" drugi deo meča, pogotkom za "plus 7". Lazić je pametno napravio prekršaj posle dva i po minuta igre i Zvezda je tako iskoristila bonus.

21' Bjelica ostaje sam na šutu za tri poena, ali je žestoko promašio i nije ni dobacio do obruča.

21' Problemi Zvezde sa faulovima. Posle Antića i Ročestija, Davidovac je takođe napravio treću ličnu grešku.

ARMANI: Gaudlok 3, Micov 2, Kalnijetis 3, Tarzevski 4, Ćinćarini 7, Mbaje 7, Tiodor 7, Džeferson 1, Bertans 6. Šut za dva 10/22, šut za tri 4/13, 16 skokova (9-7), 6 asistencija, 4 izgubljene lopte.

ZVEZDA: Dangubić 2, Davidovac 7, Antić 3, Feldin 9, Ročesti 8, Lesor 8, Enis 2, Bjelica 6. Šut za tri 7/15, šut za dva 9/16, 16 skokova (13-3), 10 asistencija, 6 izgubljenih lopti.

- poluvreme -

20' 40:45 Ćinćarini postavlja rezultat kojim se odlazi na pauzu. Zvezda je ipak uspela da se odbrani posle pada u finišu druge deonice.

20' 38:45 Antić i Davidovac kombinuju kao na basketu, a mlađi član tog tandema postavlja "plus 7".

19' 38:43 Dangubić teškim prodorom "izmišlja" važne poene Beograđana. Kalnijetis potom promašuje šut sa distance, a Enis proklizava i pravi grešku u koracima.

19' 38:41 Bertans ostaje potpuno sam, namešta se i kažnjava lošu reakciju Zvezdine odbrane. Alimpijević traži još jedan tajm-aut i sprema se da vrati Antića u igru. Serija domaćih 14:1, podstaknuta trojkama Ćinćarinija, Bertansa (dve) i Kalnijetisa.

18' 35:41 Ćinćarini staje na liniju penala i koristi oba šuta. Pre samo dva i po minuta bilo je velikih 17 razlike za Zvezdu.

18' 33:41 I Kalnijetis ostaje u istom uglu kao i Ćinćarini i Bertans i pogađa još jednu trojku Armanija. Probudila se i domaća publika u ovim trenucima, dok Feldin u uzastopnim napadima pravi loše odluke. Crveno-beli previše lako gube veliko vođstvo.

17' 30:41 Dairis Bertans prvi put ulazi u igru, trči u ćošak i pogađa trojku sa istog mesta kao ranije Ćinćarini. Tajm-aut traži Dušan Alimpijević.

16' 27:41 Izgubljena lopta Zvezde i poeni Tarzevskog. Na drugoj strani Lesor ostaje priseban, iznuđuje još jedan prekršaj i koristi jedan šut sa linije.

16' 23:40 Lesor pogađa preko Gudaitisa i to uz faul. Ekipe će pre slobodnog bacanja otići na odmor.

15' 23:37 Andrea Ćinćarini dobija prostor na distanci i pogađa prvu trojku Armanija na utakmici.

15' 20:37 Trojku ubacuje i Davidovac. Zvezda vodi 17 razlike!

14' Nesmotren faul Antića, na polovini protivnika. To je njegova treća lična greška.

13' 20:34 Ročesti za Davidovca, za zakucavanje. Crveno-beli su odbili napad Milana.

12' 20:32 Ročesti odgovara - šestom Zvezdinom trojkom iz deset pokušaja.

12' 20:29 Mbaje pogađa uz faul Davidovca i vraća Armani na jednocifreni minus.

11' 17:29 Mbaje uvodi poenima meč u drugu deonicu. Kalnietis je ukrao prethodno loptu Ročestiju, koji nije bio oprezan.

- kraj prve četvrtine, rezultat je 15:25 i Zvezda igra odlično - Armani je postigao samo pet pogodaka iz igre u uvodnih deset minuta, dok su crveno-beli pogodili pet trojki iz devet pokušaja i imali pet asistencija naspram jedne domaćina.

10' 13:29 Pogađa i Feldin, posle kontre. Potpuna dominacija Zvezde u prvoj deonici.

9' 13:27 I Dilan Enis dobija šansu na crti i koristi oba šuta. Ponovo je "plus 14" za Beograđane.

9' 11:25 Bjelica ostaje sam na distanci i pogađa svoju drugu trojku, za maksimalno vođstvo Zvezde ("plus 14"). On i Antić napadački su dobro ušli u meč, što je jako važan faktor igre crveno-belih.

8' 11:22 Arturas Gudaitis iznuđuje prekršaj Pere Antića, staje na crtu i promašuje oba penala.

7' 11:22 Micov ubacuje svoje prve poene sa linije penala. Antić je na drugoj strani probao da pogodi još jednu trojku, ali je lopta izašla iz obruča.

7' 9:22 Alimpijević uvodi Enisa umesto Ročestija, a Feldin nastavlja da pogađa. Sada je ubacio šut za dva.

7' 9:20 Loša odbrana Ročestija. Napravio je faul pri šutu Tiodora. Treći put za kratko vreme Armani dobija "gratis" slobodno bacanje.

6' 6:20 I Milko Bjelica pogađa trojku! Zvezda je "otvorila" meč šutem 4/4! Sjajan start crveno-belih.

5' 6:17 Još jedna trojka Zvezde. Sada je pogodio Ročesti.

5' 6:14 Gaudlok beži Dangubiću i lako pogađa uz faul. Pjaniđani je prvi put večeras uveo Gudaitisa, mladog litvanskog centra, a Dangubić ustupa mesto Laziću.

5' 3:14 Pero Antić - prvi napad i odmah pogađa trojku (3:12). Ročesti u sledećem napadu koristi Antićev blok i utrčava na prodor. Zvezda brzo stiže dvocifreni "plus", a Pjaniđani zove tajm-aut.

4' Micov rotira ispred Feldina i pravi korake. Pero Antić je prvi put večeras ušao na teren.

3' 3:9 Džeferson staje na liniju penala i prekida seriju Beograđana 5:0, a Feldin opet o tablu pogađa. Ovaj put za dva.

3' 2:7 Lep pikenrol Feldina i Lesora i laki poeni Francuza.

2' 2:5 Džejms Feldin postiže trojku o tablu, sa jedne noge, uz zvuk sirene.

1' 0:2 Lesor je posle skoka iznudio faul i slobodna bacanja, koja je iskoristio.

Startne petorke:

ARMANI: Gaudlok, Tiodor, Micov, Džeferson, Tarzevski
ZVEZDA: Ročesti, Feldin, Dangubić, Bjelica, Lesor.

Sudije: Karlos Peruđa (Španija), Pjotr Pastusjak (Poljska), Janis Fufis (Grčka).

Armani (4-10) - Zvezda (5-9).

U 20.45 u milanskom Forumu, crveno-beli će u duelu protiv italijanskog prvaka doslovno spustiti zavesu na evroligašku 2017. godinu, jer će odigrati poslednji meč u kalendarskoj godini na izmaku.

Na istom mestu prošle godine srpski predstavnik pobedio je pred velikim brojem svojih navijača. U međuvremenu su obe ekipe promenile trenere kao i značajan deo "rostera" i sada obe žele da se oproste od decembra na najlepši način.

Pratite tekstualni prenos utakmice na MONDU.