Dragić "izrešetao" Zvezdu u Istanbulu

Vođen perfektnom igrom slovenačkog beka, Anadolu Efes naneo crveno-belima deseti evroligaški poraz. Pero Antić nije igrao zbog povrede tetive.

Dragić "izrešetao" Zvezdu u Istanbulu Izvor: MN PRESS

Crvena zvezda mts nije uspela da veže evroligaški het-trik.

Srpski šampion nastupio je u hali "Sinan Erdem" bez Pera Antića zbog upale Ahilove tetive, a to u Evroligi već po pravilu znači i poraz crveno-belih.

Sjajni Zoran Dragić, strelac 24 poena bez promašaja iz igre (indeks 34), bio je tu da kao najbolji među domaćima potvrdi to pravilo, mada mu je veoma pomogao i vešti Erik Mekalum (20 poena), ali i prečesti problemi crveno-belih u odbrani, koji se ogledaju i u rezultatu:

EFES - ZVEZDA 104:95 (22:21, 28:25, 27:25, 27:24)

Ekipa Ergina Atamana revanširala se Beograđanima za ubedljiv poraz iz "Pionira", kontrolišući rezultat od početka druge četvrtine, pa do kraja. Crveno-beli, na čelu sa Milkom Bjelicom (15 poena), vraćali su se u dva navrata na posed ili dva zaostatka, ali je Efes oba puta lako i brzo odbio te ofanzive.

Prvi put, Zvezdu su u 29. minutu vratili u igru Stefan Janković i Matijas Lesor, pogocima iz reketa za rezultat 71:69, kada su "sevnule" uzastopne kontre Krunoslava Simona i debitanta Tonija Daglasa. Drugi put se učinilo da bi srpski tim mogao da "zakuva" pet minuta pre kraja, ali su promašeni penali Milka Bjelice i Matijasa Lesora (na 84:78) ipak bili uvod u miran finiš.

Crveno-beli su se vraćali u igru praktično kroz ceo meč, tek su u finišu dopustili da razlika pređe 11 poena, a u odlučujućim trenucima pre svega su padali u odbrani. Alimpijević je dozivao i kritikovao dok su njegovi igrači prečestim faulovima daleko od koša dopustili Efesu ogroman broj penala (čak 36 naspram 19 Zvezdinih) i pogotke uz prekršaje, kakve je svega iznuđivao Mekalum.

U 36. minutu, kada se odlučivalo i kada je još bilo šanse da se Zvezda vrati, dogodio se i nesportski faul Jankovića na Motumu, posle udarca ramenom srpskog centra, kao još jedan dokaz nedovoljne koncentracije.

Crveno-beli se posle poraza vraćaju u Beograd, na ekspresnu pripremu za nedeljni, jako važan derbi ABA lige protiv Cedevite. Već dva dana posle toga, Zvezda će u utorak dočekati Himki, a u četvrtak će gostovati Makabiju u Tel Avivu.

"Turbo" januar ostavlja malo vremena za osvrtanje...

Anadolu Efes Zvezda

EFES (5-12): Mekalum 20 (1/4 za tri), Braun 10, Batuk, Bitim, Demir, Motum 12, Štimac 2, Mustafa, Daglas 12, Dragić 24 (3/3 za tri), Danston 13 (7 sk), Simon 11.

ZVEZDA (7-10): Radičević, Dangubić 8 (2/5 za tri), Davidovac 10, Lazić 2, Andrić, Feldin 8 (1/5 za tri), Janković 9, Ročesti 14 (1/6 za tri), Lesor 11 (5 sk), Enis 5, Jovanović 13, Bjelica 15 (6 sk).

- kraj utakmice, poraz Zvezde u Istanbulu -

40' 104:95 Dangubić trojko, i svojim osmom poenom stavlja tačku na utakmicu.

40' 104:92 Mekalum ko zna koji put večeras iznuđuje prekršaj na iskustvo, bacivši se u igrača Zvezde. Ovog puta, "stradao" je Davidovac.

40' 101:92 Dragić posle greške u koracima prebacuje Efesovu stotku.

39' 99:92 Daglas sa penala, a Ročesti košem posle lepe finte uvode meč u poslednji minut.

39' 97:90 Serija Zvezde. Dragiću ispada lopta, Dangubić trči u kontru i zakucava. Bjelica potom pogađa daleku dvojku, nagazivši liniju za tri poena.

38' 97:86 Ročesti pogađa za dva, a ekipe odlaze na tajm-aut.

38' 97:84 Davidovac koristi jedno slobodno bacanje, a Motum na drugoj strani oba.

37' 95:83 Muči se Feldin celo veče sa šutem (1/5 za tri), a Dragić nema taj problem. Maksimalna prednost Efesa uoči završnice.

37' 92:83 Snažno zakucavanje Lesora posle pikenrola, pa njegov faul daleko od koša na Dragiću. Efes ponovo ide ka dvocifrenoj prednosti, a Francuz ide ka klupi. Jovanović je opet na parketu.

36' 90:81 Janković bez lopte kreće na Motuma i udara ga ramenom. Sudije mu dosuđuju nesportsku ličnu grešku, a Australijanac koristi oba penala. Nepotreban potez krilnog centra crveno-belih.

35' 88:81 Bjelica "popravlja" promašaj Lesora i poentira o tablu. Tačno pet minuta do kraja, Zvezda ima šansu, ali je Mekalum sada kažnjava iz napada u napad.

34' 86:79 U značajnim trenucima Zvezda ne koristi tri uzastopna bacanja (dva Bjelica, jedno Lesor). Francuz koristi drugo od dva, a Mekalum na drugoj strani pogađa otvoreni šut.

34' 84:78 Bjelica utrčava u reket, a Braun ga faulira. Ipak, krilni centar crveno-belih promašuje oba, potencijalno važna, slobodna bacanja.

32' 84:76 Feldin hvata ofanzivni skok i pogađa o tablu, a Mekalum ponovo dobija faul iznudivši kontakt, nakon što je Dangubić naseo na fintu.

31' 82:74 Kontra Efesa, zakucavanje Brauna, pa trojka Dilana Enisa na drugoj strani.

31' 80:71 Mekalum pogađa ponovo preko Dangubića, ali ovog puta uz faul.

- kraj treće četrvtine -

30' 77:71 Daglas, pa Simon brzim trojkama u uzastopnim napadima vraćaju Efesu opet mirnih "plus 6". Alimpijević reaguje tajm-autom.

29' 71:69 Janković, pa Lesor vraćaju crveno-bele u igru! Centri Zvezde primorali su Atamana da traži tajm-aut.

28' 71:65 Enis napada Štimca prodorom i poentira preko srpskog centra, koji potom pravi i faul u napadu

27' 71:63 Janković laktom udara Batuka "izvlačeći" se iz bloka, a Mekalum pogađa iz teške situacije, sa distance, uz zvuk sirene.

27' 69:63 Janković donosi Zvezdi još poena iz ofanzivnog skoka, a Davidovac krade loptu Danstonu, koji ga nesportski faulira.

26' 69:59 Janković iz drugog ofanzivnog skoka vraća loptu u obruč, a Ročesti "jeftino" faulira Dragića i odlazi odmah iz igre.

26' 67:57 Danston fintira Lesora, a Francuz skače i pravi treću ličnu grešku. Ekipe odlaze na tajm-aut.

25' 66:57 I dalje crveno-beli imaju problem sa odbranom "jedan na jedan". Daglas je sada iskoristio oba penala i vratio Efesu devet poena prednosti posle koša Jovanovića.

25' 64:55 Ekspresno je Efes odgovorio na Zvezdin nalet i u nekoliko napada stigao do mirne prednosti.

24' 62:55 Sudije ne dosuđuju faul Bjelice, a sviraju prekršaj Lazića na Daglasu posle kontre.

24' 61:55 Ročesti održava "minus 2", ali Erik Mekalum pogađa trojku iz ćoška, uz faul Lazića.

23' 55:53 Konfuzan napad Zvezde, pa trojka Milka Bjelice! Posle dugo vremena razlika je jedan posed.

22' 55:50 Dragić koristi penale, a Jovanović na drugoj strani opet koristi prostor u reketu.

21' 53:48 Za početak drugog dela - trojka Broka Motuma, pa ponovo dobra saradnja Bjelice i Jovanovića. Mlađi centar opet poentira.

- Razlog odsustva Pera Antića je upala tetive stopala.

- poluvreme -

EFES: Mekalum 2, Braun 8, Motum 5, Štimac 2, Daglas 4, Dragić 11, Danston 10, Simon 8. Timski: 14 skokova (7-7), 11 asistencija, 3 ukradene, 4 izgubljene lopte.

ZVEZDA: Dangubić 3, Davidovac 5, Lazić 2, Feldin 6, Janković 3, Ročesti 8, Lesor 6, Jovanović 5, Bjelica 8. Timski: 9 skokova (2 of, 7 def), 8 asistencija, 1 ukradena, 5 izgubljenih lopti. Samo se Enis nije upisao među Beograđanima.

20' 50:46 Branko Lazić u poslednjoj sekundi iznuđuje nesportski faul Simona pod košem. Crveno-beli završavaju prvi deo serijom 10:1.

20' 50:44 Janković pravi prekršaj devet sekundi pre pauze. Danston koristi jedno bacanje.

20' 49:44 Davidovac je iznudio faul pri šutu i slobodna bacanja. Ekipe odlaze na tajm-aut, 27 sekundi pre poluvremena.

20' 49:42 Ročesti utrčava u reket i pod faulom poentira i smanjuje minus u finišu prvog dela.

19' 49:39 Davidovac koristi asistenciju Lesora i pogađa trojku. Francuz je zapažen u reketu Efesa i sada je posle ofanzivnog skoka iznudio faul Motuma.

19' 49:36 Zvezda se muči i u građenju defanzivnog skoka. Braun je sada lako uhvatio loptu i iznudio faul, posle kojeg odlazi na klupu.

18' 47:36 Zvezdu u ovim trenucima pokreću iz minusa visoki igrači, Jovanović, koji se sada lakše povredio i Bjelica.

17' 47:35 Jovanović prekida seriju Efesa, a Ročesti trojkom vraća razliku na deset poena. Dragić potom poentira i iz teškog prodora.

17' 43:30 Lesor skreće pogled dok Derik Braun beži Bjelici i zakucava kao na treningu. Crveno-beli u veoma lošem ritmu u drugoj četvrtini. Efes je u seriji 16:2.

15' 41:30 Daglas beži odbrani Zvezde i kažnjava je za još jednu lošu reakciju. Maksimalno vođstvo Efesa, "plus 11".

- Pero Antić je i dalje u trenerci i očigledno neće ni ulaziti u igru večeras, kao ni Ognjen Dobrić, koji sedi kraj klupe u "civilu".

15' 37:30 I Štimac postiže prve poene, sa linije za slobodna bacanja, za "plus 9" (37:28), a Lesor drugim ofanzivnim skokom i pogotkom prekida seriju Efesa.

14' 35:28 Zoran Dragić u ovim trenucima igra kao njegov brat, Goran. Pogodio je za dva uz kontakt, a Alimpijević je reagovao tajm-autom na seriju domaćih 10:2.

13' 32:28 Mekalum i Toni Daglas sada održavaju prednost Efesa, a Zoran Dragić pogađa trojku u poslednjim sekundama, iako je odbrana Beograđana bila dobra u tim trenucmia.

12' 25:26 Za početak četvrtine - trojke Jankovića, pa Dragića, pa poen Lesora iz reketa. Zvezda opet vodi.

- kraj prve četvrtine -

10' 22:21 Simon poentira 17 sekundi pre pauze, a Alimpijević traži tajm-aut. Davidovac se u poslednjem napadu ne usuđuje da šutne, a Ročesti promašuje trojku iz teške pozicije.

10' 20:21 Lepo zakucavanje Bjelice posle trka kraj Štimca. Odlično je počeo utakmicu Zvezdin krilni centar.

9' 18:19 Trojka Nemanje Dangubića - prva na ovoj utakmici. Sprema se i Štimac da pojača reket Efesa.

9' 18:16 Strpljiv napad Nikole Jovanovića i lak pogodak. Na drugoj strani Simon dribla Enisa i mirno poentira.

8' 16:14 Bjelica predvodi napade Zvezde, dok se i Davidovac sprema da uđe na parket posle faula u napadu Broka Motuma.

7' 16:12 Loša odbrana Zvezde na početku utakmice. Igračima Efesa prečesto je otvoren put ka obruču kroz reket. Motum trojkom povećava prednost na "plus 4".

7' 11:11 Feldin faulira Danstona pri zakucavanju. Centar Efesa ponovo koristi prazan Zvezdin reket.

7' 8:11 U prvom tajm-autu u ekipu Efesa ušao je i debitant, bivši NBA igrač Toni Daglas. Bjelica potom lepo poentira preko Danstona.

5' 6:7 Prvu trojku na utakmici ubacuje Džejms Feldin, a Motum na drugoj strani ima lako zakucavanje, posle poklonjene lopte.

4' 4:4 Dangubić gubi loptu, a Simon izjednačuje. Rastrzani napadi u uvodnim minutima.

3' 2:4 I Feldin se "upisuje" pogođenim flouterom.

2' 2:2 Bjelica se diže na šut kraj čeone linije i pogađa sa korakom unazad. Danston na drugoj strani lako poentira preko Lesora.

1' Za početak - pokušaj Dangubića za tri poena, ali promašaj. Nekoliko neefikasnih napada na startu utakmice.

ZVEZDA: Feldin, Ročesti, Dangubić, Bjelica, Lesor
EFES: Mekalum, Batuk, Simon, Danston, Motum

Anadolu Efes (4-12) - Crvena zvezda mts (7-9)

Ekipa Dušana Alimpijevića ovog petka gostuje timu Ergina Atamana, protiv kojeg je (tada pod vođstvom Velimira Perasovića) ostvarila najubedljiviju evroligašku pobedu ove sezone.

Duel u dvorani "Sinan Erdem" počeće u 18.30 časova, a sudijsku trojku činiće arbitri Migel Perez Perez (Španija), Spiros Gontas (Grčka) i Amit Balak (Izrael).

Izvor: MONDO/M.Milojević

Crveno-beli istrčaće na parket Efesa između dva derbija u ABA ligi. Jedan su već odigrali u Podgorici u ponedeljak, a drugi ih čeka u nedelju, u "Pioniru", protiv Cedevite. Alimpijevićev tim ima za sobom pet pobeda u poslednjih sedam kola Evrolige, a Efes ima dve pobede u poslednjih sedam mečeva i pretrpeo je nekoliko "kadrovskih" promena, uključujući i rokadu na klupi.

Pratite tekstualni prenos ove utakmice na MONDU.