Zvezda pala, a Džekson joj nije dao da ustane

Crveno-beli izgubili na gostovanju Makabiju. Bivši plejmejker Cedevite prelomio meč sa 17 poena u poslednjih desetak minuta.

Na očiglednom minimumu energije i bez povređenog Pere Antića, Crvena zvezda mts teško je i mogla da bolje prođe na gostovanju Makabiju, koji je "pikirao" ovaj meč kao izuzetno važan za ostanak na osmom mestu.

Da stvar po Beograđane bude još teža, pobrinula se povreda zgloba Džejmsa Feldina i furiozna sekvenca Pjera Džeksona u trenutku u kojem su probuđeni crveno-beli sa maksimalnih "minus 21" (51:30) prišli na optimističnijih "minus 7" (55:48).

Ipak, bivši plejmejker Cedevite postigao je od tog, 27. minuta, čak 17 od svoja 22 poena i praktično sam uveo utakmicu u miran finiš, u kojem gosti nisu imali snagu za još jedan povratak.

MAKABI (10-9) - ZVEZDA (7-12) 89:75 (23:16, 24:13, 17:23, 25:23)

Dušan Alimpijević rotirao je igrače, tražio petorku i crpeo sve što je ostalo od energije svoje ekipe u njenoj petoj utakmici u poslednjih 11 dana. I uspevali su crveno-beli da igraju "egal" meč sve do finiša druge četvrtine, kada je Makabi zaigrao brže, kako mu i odgovara i završio prvo poluvreme serijom 15:3.

Trojkom Dešona Tomasa (10 p) ta serija "otišla" je i na velikih 18:3, dovoljnih za maksimalnu prednost "Ponosa Izraela", koji je prekinuo niz od četiri uzastopna poraza u duelima sa Zvezdom i iskupio se za ubedljiv poraz od Olimpijakosa u utorak.

Makabi Crvena zvezda
Izvor: YouTube/Euroleague

Crveno-beli u momentu najvećeg minusa ipak nisu stali, već su pre svega čvršćom odbranom brzo doveli sebe u situaciju da ozbiljno zaprete domaćinu. Milko Bjelica (13 poena), Tejlor Ročesti (10 p, 8 as) i Nemanja Dangubić (9 p) primakli su crveno-bele na podnošljivijih deset poena razlike, a onda je Dejan Davidovac pogodio trojku za 55:48 u 27. minutu.

Zvezda je bila ponovo u igri i lopta je i u sledećem napadu došla do Davidovca, ali je on iz ćoška poslao dobro čuvanom Nikoli Jovanoviću u reketu, a ne slobodnom Bjelici u suprotnom uglu. Mladi centar je izgubio loptu, a Branko Lazić je nesportskim faulom zaustavio Džeksona, koji je od tog trenutka pa do kraja pokazao sve što zna. A, zna mnogo.

Eksplozivni plejmejker pogađao je iz svih pozicija, ubacivao loptu kroz obruč o tablu, sa visokim lukom ili sa distance, preko ruke. "Vezivao" je svoje uspešne napade i solo akcijama odbio najozbiljniji nalet Zvezde. Makabi se pod njegovim vođstvom već u 32. minutu vratio na mirnih 70:54 i od tog trenutka je bilo jasno da "Ponos Izraela" neće dopustiti crveno-belima nove nalete.

Poučen prošlim poraz(ima), domaćin je igrao snažno do kraja, kada je u prvom planu na nekoliko trenutaka bio i Ognjen Dobrić, koji je silom prilika, zbog Feldinove povrede, možda zaigrao i pre nego što je Alimpijević planirao i završio je meč sa pet poena za šest minuta na terenu.

Posle poraza u Tel Avivu, crveno-beli dolaze u Beograd, a u nedelju će nastaviti naporni januar odlaskom u Skoplje, gde će u ponedeljak igrati protiv MZT-a. Izvesno - bez Džejmsa Feldina, a moguće i bez Pera Antića.

U sledećem kolu Evrolige, narednog petka, Zvezda će dočekati Olimpijakos.

MAKABI: Tomas 10, Mašur, Rol 7, Kejn 14, Tajus 15 (7 sk), Dibartolomeo 6, Koen, Kol 10 (5 as), Bolden 1 (7 sk), Parahovski 4, Zosman, Džekson 22.

ZVEZDA: Radičević, Dangubić 9 (7 sk), Davidovac 6, Lazić 2 (0/5 za tri), Dobrić 5, Feldin 6, Janković, Ročesti 10 (8 as), Lesor 4/8, Enis 7, Jovanović 7, Bjelica 13.

IZ MINUTA U MINUT:

- kraj utakmice, Makabi je pobedio Zvezdu 89:75 -

40' 89:75 Davidovac pogađa trojku četiri sekunde pre kraja i postavlja konačan rezultat.

40' 89:72 Domaćin će do kraja tražiti što veću razliku, dok crveno-beli gube fokus u napadu dok se bliži kraj.

40' 87:72 Alej-up Kol-Kejn na početku poslednjeg minuta. Skor u poenima iz kontre je 17:2 za Makabi.

39' 85:72 Kol beži Enisu i iznuđuje prekršaj pri šutu. Dobrić odgovara još jednim pogotkom, za dva poena.

38' 81:70 Dobrić ulazi u igru i pogađa svoju prvu trojku. Jovanović potom realizuje brzu kontru crveno-belih.

38' 81:65 Zvezda ne realizuje dugačak napad, pa faulira teško zaustavljivog Džeksona pri šutu za tri poena.

36' 78:65 Zvezda propušta nekoliko šansi da se vrati na jednocifreni minus, Ročesti gubi loptu i "asistira" Kejnu za lako zakucavanje. Alimpijević traži tajm-aut.

36' 76:65 Posle lošeg šuta, Jovanović se odlučuje na prodor i mirno poentira. U narednom napadu, lopta izlazi iz koša posle šuta Dangubića.

35' 76:63 Dangubić se diže na šut za tri i pogađa. Zvezda potom krade loptu i Bjelica ne uspeva da realizuje kontru.

34' 76:60 Tajus ponovo poentira posle ofanzivnog skoka dok utakmica polako klizi ka finišu.

33' 74:60 Džekson poentira i uz zvuk sirene, o tablu. Njegov 14. poen od kraja treće četvrtine.

33' 72:60 Ročesti poentira u uzastopnim napadima, a Kejn kažnjava "mekanu" odbranu Zvezde za novih "plus 14".

32' 70:54 Od trenutka kada je Zvezda prišla Makabiju na "minus sedam", Pjer Džekson postigao je 12 od 15 poena Makabija. Sada je poentirao uz faul.

31' 67:54 Pjer Džekson "iz prve" šutira trojku i odvodi Makabi na "Plus 15" (67:52), a Lesor uzvraća zakucavanjem.

- kraj treće četvrtine -

30' 64:52 Dibartolomeo pogađa trojku i "vuče" Makabi ka novoj dvocifrenoj prednosti, dok Lesor na drugoj strani tri puta uzastopno promašuje i jednom gubi loptu.

28' 59:50 Ročesti koristi mismeč protiv Boldena i nakratko vraća razliku na sedam poena (57:50), posle čega crveno-beli loše komuniciraju u odbrani. Alimpijević traži tajm-aut.

28' 57:48 Lazić nesportskim faulom zaustavlja Džeksona, što bivši "plej" Cedevite koristi da pogodi oba bacanja i da vrati Makabiju mirniju prednost.

27' 55:48 Davidovac pogađa svoju prvu trojku večeras, za "minus 7", a u narednom napadu bira pogrešno rešenje i dodaje loptu Jovanoviću u reketu umesto Bjelici na linije za tri poena.

26' 53:45 Bjelica pogađa iz reketa, za "minus 8". Serija Beograđana 15:3 u poslednjih pet minuta.

25' 53:43 Ročesti pogađa flouterom posle prodora, za podnošljivijih deset poena razlike. Lesor potom pravi treći faul, koji su već napravili Bjelica i Dangubić.

24' 53:41 Dangubić izbija loptu Tomasu, ali on pogađa trojku i iz teške situacije. Ročesti na drugoj strani pogađa sa distance za dva.

24' 50:39 Francuz koristi oba penala, a Bjelica zakucava, za seriju Zvezde 10:0.

23' 50:35 Zvezda je reagovala posle pada na "minus 21". Lesor je ukrao loptu, krenuo na zakucavanje i iznudio nesportski faul Kejna. Pre slobodnih bacanja - tajm-aut.

23' 50:35 Snažna rampa Lesora, pa snažno zakucavanje Bjelice. Potom Lazić poentira posle prodora, Dobri potezi crveno-belih u kratkom periodu.

21' 50:31 Lazić promašuje uzastopne šuteve za tri, a Tomas pogađa trojku za seriju 18:3 i novo maksimalno vođstvo domaćina - 50:29.

MAKABI: Tomas 4, Rol 7, Kejn 8, Tajus 11, Dibartolomeo 3, Kol 4, Bolden 1, Parahovski 4, Džekson 5.
ZVEZDA: Dangubić 4, Feldin 6, Lesor 4, Enis 7, Jovanović 3, Bjelica 5.

- poluvreme -

20' 47:29 Tomas pogađa i sa distance, za seriju domaćih 15:3. Dvorana na nogama prati domaće u svlačionicu.

20' 45:29 Za Zvezdu bi bilo bolje da poluvreme stigne što pre. Makabi je u seriji 13:3 i na novoj je maksimalnoj prednosti na početku poslednjeg minuta.

19' 42:29 Dešon Tomas odigrao je odličan meč protiv Zvezde u Beogradu. Večeras je upravo postigao svoje prve poene.

19' Bjelica gubi ravnotežu u napadu i pravi prekršaj. Pre nastavka igre, tajm-aut.

18' 40:29 Dangubić utrčava kraj čeone linije i sjajno zakucava. Na drugoj strani, Makabi u dobrom napadačkom ritmu u ovim trenucima.

17' 38:27 Tajus hvata ofanzivni skok, pogađa, pa blokira Jovanovića na drugoj strani. Majkl Rol potom poentira za "plus 11" Makabija. Maksimalna prednost.

16' 34:27 Dangubić faulom šalje Džeksona na liniju za slobodna bacanja, na kojoj se na drugoj strani našao i Nikola Jovanović.

15' 32:26 Jovanović poentira o tablu, dok Dibartolomeo defanzivno predvodi Izraelce u ovoj četvrtini. Alimpijević u međuvremenu uvodi u igru Ognjena Dobrića, prvi put posle pauze i oporavka od povrede.

15' 32:24 Dangubić poentira, ali Tajus završava ekspresnu akciju Makabija zakucavanjem. Ekipe odlaze na TV tajm-aut.

14' 30:22 Džona Bolden kreće na zakucavanje preko Enisa, ali Kanađanin to ne dozvoljava i faulira bivšeg igrača FMP-a.

13' 28:22 Enis pogađa i pored čvrste odbrane Dibartolomeua. Sva pažnja sada je usmerena ka Feldinu, koji je kraj terena, gde mu je stavljen led na zglob.

12' 28:20 Dibartolomeo pogađa trojku za Makabi, a Feldin se povređuje pri prodoru. Izvrnuo je zglob u jednom napadu i sa bolnom grimasom stao ne crtu da izvede penale. Potom je teško otišao do klupe.

11' 25:18 Noris Kol pogađa preko Feldina sa poludistance, što ne uspeva Lesor posle dodavanja Ročestija.

11' 23:18 Feldin poentira o tablu posle prodora, za start drugog kvartala.

- kraj prve četvrtine -

10' 23:16 Alej-up Kol - Tajus, za novih "plus sedam" Makabija. Tim rezultatom ekipe odlaze na prvu pauzu.

10' 21:16 Davidovac faulira Deandrea Kejna, za još slobodnih bacanja. Kraj prve četvrtine bez previše ritma.

9' 19:16 Slobodna bacanja na obe strane. Noris Kol poentira za domaće, Džejms Feldin za goste.

9' 17:14 Tajus ostaje sam u reketu i snažno zakucava, za "plus 3" domaćih, koje Enis ne smanjuje prodorom.

8' 15:14 Aleks Tajus koristi jedno slobodno bacanje, da vrati Makabiju prednost.

8' 14:14 Enis izjednačuje, trojkom! Dobro je drugi plejmejker Zvezde ušao u meč.

7 12:11 Lesor prati kontru Dangubića, prihvata izbijenu loptu i lako poentira o tablu. Serija Zvezde 6:0, posle koje je Bjelica promašio šut za tri i preokret.

6' 12:9 Enis utrčava pod koš Makabija i iznuđuje slobodna bacanja.

5' 12:7 Bjelica je nadmudrio Tomasa i iznudio faul uz koš. Slobodno bacanje nije iskoristio i penali su mu sve veći problem poslednjih nedelja.

4' 12:5 Rol u dobrom ritmu počinje meč. Pogodio je posle naskoka u reketu Zvezde i izazvao prvi tajm-aut Dušana Alimpijevića.

4' 10:5 Ročesti faulira Rola pri prodoru beka Makabija, što bivši igrač Bešiktaša koristi za "dva plus jedan".

3' 5:5 Bjelica koristi dobru situaciju u ćošku i postiže prvu trojku za Zvezdu.

2' 3:2 Dešon Tomas "otvara" meč sa tri uzastopna promašaja, posle čega Pjer Džekson pogađa trojku.

1' 0:2 Lesor počinje utakmicu dobrim rešenjem u reketu, za vođstvo Zvezde.

MAKABI: Džekson, Rol, Tomas, Bolden, Parahovski
ZVEZDA: Ročesti, Lazić, Dangubić, Bjelica, Lesor

Sudije: Hristos Hristodulu (Grčka), Karlos Peruđa (Španija), Roberti Viklicki (Češka).

Makabi (9-9) - Crvena zvezda mts (7-11)

"Dupli" evroligaški program spojio je "Ponos Izraela" i srpskog šampiona manje od 48 sati posle njihovih prethodnih utakmica, u kojima su i jedni i drugi doživeli poraze.

Crveno-beli otišli su u Tel Aviv bez treninga i Pere Antića, jer njegova povreda zahteva mirovanje, a trener Zvezde Dušan Alimpijević najavio je u sredu da će na dan utakmice proceniti da li će još neko propustiti utakmicu iz istog razloga.

Utakmica počinje u 20.05 časova, a srpski predstavnik ulazi u duel sa četiri uzastopne pobede protiv istog rivala.