Federer "namještao ruku", čeka ga stara mušterija

Fuksovič nije imao ni brejk šansu u "meču karijere", koji je za Švajcarca poslužio da "osjeti" i teren u dnevnom terminu, kao i da dodatno podigne formu za završnicu, a u nju će preko rivala kojeg je pobijedio osam puta u nizu.

Dva sata i tri minuta.

Bez da je ponudio rivalu i šansu za brejk.

Aktuelni šampion Australijan opena, (2) Rodžer Federer, nastavio je da dijeli lekcije nedoraslim rivalima na putu ka odbrani 19. gren slem titule, gdje će mu u četvrtfinalu u sredu rival biti čovjek kojeg je pobijedio 19 puta u karijeri, od čega osam puta u nizu.

Nakon što je, prvi put igrajući u dnevnom terminu, namještao ruku sparingujući sa 80. igračem svijeta, Martonom Fuksovičem - 6:4, 7:6 (7:3), 6:2, Švajcarac će se u borbi za polufinale u Melburnu sastati sa (19) Tomašom Berdihom.

Prije toga, u prvom meču muškog singla u noći između nedjelje i ponedjeljka, Čeh je deklasirao (25) Fabija Fonjinija - 6:1, 6:4, 6:4 i nagovijestio da možda ima formu kojom bi eventualno uspio da zaustavi šampiona, ali…

S obzirom na to da ga nije pobijedio od 2013. godine, bilo bi neosnovano očekivati da bi Berdih bio sve osim autsajdera u meču sa 36-godišnjim šampionom koji borbenom Mađaru danas nije dopustio ni priliku za brejk.

Federeru ove sezone u Australiji i dalje niko nije oduzeo set, mada je teško reći da se i susretao sa igračima koji bi bili u prilici tako nešto da učine, jer su mu redom rivali bili: 51. igrač svijeta Aljaž Bedene, 55. Jan-Lenard Štruf, 31. Rišar Gaske i danas 80. na svijetu, Fuksovič, kojem je plasman u osminu finala gren slema bio ubjedljivo najbolji rezutlat u karijeri.

183 km/č prosječna brzina prvog servisa

Sasvim dovoljno za još jednu rutinsku pobjedu protiv momka koji se na startu druge sedmice obreo zahvaljujući pobjedama nad Raduom Albotom i (13) Semom Kverijem u četiri, odnosno Nikolasom Kikerom u tri seta.

U prvom setu, Fuksovič se dobrim servisima izborio sa tri uzastopne brejk lopte pri rezultatu 2:2, ali ne i u "Federerovo vrijeme" kada je pri rezultatu 5:4 servirao da ostane u setu. Prvu brejk/set loptu Švajcarac je iskoristio, poveo 1:0 i potom propuštao brejk lopte u dva navrata u drugom setu - kod 2:1 i 6:5 što je ujedno bila i set lopta.

Ono što nije uradio prije taj-brejka, jeste u njemu "lomeći" otpor rivala mini brejkom za 4:3 poslije čega je pogodio dva prva servisa (6:3) i ponovo iskoristio prvu set loptu za 2:0. To je, ujedno, bio kraj pristojnog otpora 25-godišnjaka iz Njiređhaze, čiji su servisi dva puta popustili do kraja meča u "Rod Lejver areni", u kojoj će u 9.00 početi meč šestostrukog prvaka Novaka Đokovića i Jheon Čunga.