Prvi poraz "orlova", kobnih 10:0

Njemačka dobila derbi grupe G kvalifikacija za Mundobasket 2019.

SP 2019 kvalifikacije Njemačka - Srbija 79:74 Izvor: MN PRESS

Reprezentacija Srbije nije uspjela da održi stoprocentan učinak u kvalifikacijama za Mundobasket u Kini 2019. godine!

Poslije novembarskih pobjeda u Beogradu nad Austrijom i Gruzijom, "orlovi" su u Frankfurtu izgubili od Nijemaca, koji su se time izdvojili na prvom mjestu G grupe.

Njemačka (skor 3-0) - Srbija (2-1) 79:74 (20:25, 20:16, 17:18, 22:15)!

Bili su izabranici Aleksandra Đorđevića u dobroj poziciji, nakon dvije uzastopne trojke Ilije Đokovića za 57:62 u 32. minutu.

Nažalost, domaća selekcija je u narednih 1:26 minuta napravila seriju od 10:0 i preokrenula na 67:62, a potom sačuvala stečeno vođstvo do kraja utakmice. Loš interval počeo je sporim vraćanjem nazad - zbog opšteg ushićenja košem Đokovića - i lako primljenim košem, a odmogla je i nesportska lična Milenka Tepića, iz koje su Nijemci postigli pet poena.

Imala je Srbija dovoljno šansi da se vrati u život, ali je od strane fanatično borbenog domaćina, potpomognutog "domaćinskim" suđenjem, kažnjena za izgubljene lopte (13 naspram protivnikovih osam) i promašena slobodna bacanja (realizacija 62 odsto, 15/24).

Dejan Todorović 44 sekunde prije kraja nije iskoristio oba "penala", dok je Akpinar na drugoj strani povećao na 77:72.

Šteta za ove bodove, jer je zbog prenošenja rezultata u drugu fazu kvalifikacija, bitna svaka utakmica...

Đorđevićevi puleni odlično su počeli, preko nezaustavljivog Miroslava Raduljice poveli 17:6, ali su Nemci uzvratili serijom od 10:2 i sredinom druge četvrtine definitivno doveli rezultat u ravnotežu.

"Orlovi" već u nedjelju gostuju Austriji, koja je kao domaćin izgubila od Gruzije rezultatom 64:78.

TABELA: Njemačka 3-0, Srbija 2-1, Gruzija 1-2, Austrija 0-3.

PRETHODNI REZULTATI:
Njemačka - Gruzija 79:70, Srbija - Austrija 85:64, Srbija - Gruzija 105:87, Austrija - Njemačka 49:90.

Selektor Aleksandar Đorđević napravio je dve promene u odnosu na prethodne mečeve, ubacivši oporavljenog plejmejkera Ognjena Jaramaza i iskusnog krilnog centra Stevana Jelovca, koji će pokušati da zamijeni povrijeđenog kapitena Milana Mačvana.

NJEMAČKA:

SRBIJA:

IZ MINUTA U MINUT

40' Raduljica zakucava (79:74), a Bencing posle tajm-auta postiže trojku uz zvuk sirene, ali malo je zakasnio... Ostaje Nemačka - Srbija 79:74! Prvi poraz "orlova".

40' Simonović za tri, iz levog ćoška... promašaj! Dva bacanja Bencinga za sigurnu pobedu Nemaca - 79:72.

40' Odlična odbrana "orlova", promašaj Bencinga sa osam metara i faul nad Todorovićem u skoku. Nažalost, bek Bilbaa 44 sekunde pre kraja promašuje oba bacanja... Nemci su se nekako dokopali lopte, fauliran je Akpinar, koji koristi oba "penala" - 77:72.

39' Samo jedno bacanje pogađa i Raduljica - 75:72.

39' Dobra odbrana "orlova", ali Birčević pravi faul tri sekunde pre isteka. Hartenštajn precizan jednom - 75:71. Hartenštajn zatim blokira Jelovca, biće lopta za Srbiju posle tajm-auta... Đoković izblokiran na isteku napada. Tračak nade stiže u vidu faula u napadu nekog od nemačkih igrača. Do kraja 1:20 minuta.

38' Bartel preko Birčevića, odličan poluhorog - 74:68. Raduljica uzvraća uz faul Cirbesa, "2+1" - 74:71!

37' Raduljica se za jedno promašeno bacanje iskupio ukradenom loptom i zakucavanjem - 72:68! Promašuju trojke Bartel i Đoković...

36' Koš Cirbesa na isteku napada, posle neuspele akcije Raduljice "1 na 1" - 72:65.

35' Mogle bi skupo da nas koštaju izgubljene lopte (13, naspram protivnikovih šest)... Na dva poena razlike za Nemačku, prvo nesporazum Todorovića i Raduljice, zatim ukradena i u kontri izgubljena lopta Pena. Time su otvorena vrata kontri domaćeg tima i akciji "2+1" Nilsa Gifaja - 70:65.

34' Nemci umalo da odu na "plus sedam", na drugoj strani važna trojka Todorovića - 67:65!

33' Promašaj Jaramaza i nesportski faul Tepića. Pet poena smo primili iz ove nesmotrenosti... Dva bacanja Saibua, trojka Doreta i to je serija od 10:0 za samo minut i 26 sekundi - 67:62!

32' Još jedna trojka Đokovića (57:62), ali i lagano primljen koš samo nekoliko sekundi kasnije - 59:62. Nemci su kaznili dekoncentraciju i sporo trčanje nazad... Đoković promašuje polaganje, Lešić se baca za loptom, ali uzimaju je domaći igrači i Saibu daje trojku za izjednačenje - 62:62!

- Bacanja Tepića za 57:56, promašaj Gifaja i u poslednjem sekundu treće četvrtine trojka Ilije Đokovića - 57:59! Bio je i faul nad plejmejkerom Borca, ali sudije su ostale neme.

30' Todorović (promašena trojka) i Lešić (dva bacanja) propuštaju šansu da naprave preokret, Hartenštajn pogađa "flouter" - 57:54.

28' Todorović i Jelovac održavaju priključak - 55:54.

27' Uprkos burnom protestu Đorđevića, sudije su Pauniću svirale gaženje aut linije.

25' Trojke Todorovića i Paunića - 48:49!

24' Za četiri minuta igre u trećoj četvrtini, rezultat 4:2 (44:43). Jedini koš za Srbiju dao je Paunić.

- Najbolji strelci: Bencing 13, Sajfert 6, Akpinar 5, Obst 5 - Raduljica 13, Jelovac 7, Simonović 6, Paunić 5 (4as), Birčević 4.

- Potpuno izjednačena utakmica. Srbija je zabeležila devet skokova više, ali ima i tri izgubljene lopte više. Što se tiče šuta, gotovo da nema razlike među dva tima, ni u jednoj kategoriji.

- "Orlovi" slobodnim bacanjima Lešića dolaze do minimalne prednosti na poluvremenu - 40:41! Tepićeva trojka je izašla iz koša, uz malo sreće mogli smo na odmor i sa "plus četiri".

19' Promašaje Pena i Lešića kažnjava Bencing trojkom - 39:37.

16' Nova izgubljena lopta Pena, gubimo 36:33. U napadu se "orlovi" vezali tri promašaja, da bi Peno iskoristio priliku da iz tranzicije smanji na 36:35.

13' Nemci vode trojkom Akpinara - 29:28. Peno gazi aut liniju. Izgubljene lopte 2:6.

13' Treća serija domaćih za kratko vreme, ovog puta 6:0 i rezultat je nerešen 26:26.

- Kraj prve četvrtine, Nemačka - Srbija 20:25! Opet su se "orlovi" odlepili na 16:23, a Nemci smanjili posle Gagićevog faula u napadu i nesportske lične u odbrani. Međutim, Raduljica u poslednjim sekundama diže svoj učinak na 11 poena.

8' Dve mini-serije Nemaca od po 5:0, a između njih koš Birčevića. Ukupno 10:2 za domaće u poslednja dva minuta, za 16:19 na semaforu i tajm-aut Đorđevića.

6' Raspoloženi Raduljica postiže trojku i donosi dvocifrenu prednost - 6:17!

4' Srbija je odmah uspostavila kontrolu - 4:12, uz šest poena Raduljice i pet Paunića.

- Startne petorke: Akpinar, Tada, Bartel, Bencing, Cirbes - Peno, Paunić, Simonović, Birčević, Raduljica.