• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Mostar: Prilika za stabilizaciju odnosa tri zemlje

Autori mondo.ba Autori Agencije

Optimistične i kurtoazne poruke nakon trilateralnog sastanka u Mostaru, ali nije nedostajalo ni polemika pred novinarima.

Predsjedavajući Predsjedništva BiH Dragan Čović rekao je da je trilateralni sastanak članova Predsjedništva sa predsjednicima Srbije Aleksandrom Vućićem i Hrvatske Kolindom Grabar Kitarović u Mostaru prilika da se otvore zajednička pitanja koja mogu uveliko pomoći stabilizovanju ekonomskih, socijalnih i uopšte demokratskih pristupa problematici ove tri zemlje.

On je istakao da se suština današnjeg sastanka odnosi na strategiju EU kada je riječ o njenom proširenju, te dodao da su na toj strategiji tražili dodirne tačke koje bi mogle unaprijediti odnose tri zemlje.

"Uvjeren sam da klima koju smo danas izgradili stvara uslove da se gradi ambijent u kome će izvršna vlast sve tri zemlje biti sposobnija rješavati sva otvorena pitanja koja već dugo nismo mogli riješiti, a odnose se na budućnost u pogledu infrastrukture", naglasio je Čović na konferenciji za novinare.

Prema njegovim riječima, sve su to pretpostavke za izgradnju regionalnog ekonomskog ambijenta koji može biti daleko bolji od onog koji postoji trenutno.

Hrvatska će podržati evropski put BiH

Današnji sastanak je bio izuzetno koristan jer smo se pored postojećih pitanja dotakli i područja saradnje koja moraju biti produktivna i pozitivna, kazala je predsjednica Hrvatske Kolinda Grabar Kitarović nakon trilateralnog sastanka u Mostaru. "Glavna tema razgovora je bila Strategija Evropske komisije o Zapadnom Balkanu. Hrvatska u potpunosti podržava suverentitet, teritorijalni integritet i cjelovitost BiH, te konstitutivnu jednakopravnost naroda BiH na cijelom teritoriju BiH i njen evropski put", kazala je Grabar Kitarović.

Zatim je dodala:

"Samim time ćemo kroz Evropski savjet nastojati da učinimo koliko god možemo kako bi potaknuli proces evropskih integracije BiH. Čestitam na predavanju odgovora na Upitnik EK. Hrvatska će zagovarati evropski put i kandidaturu BiH za članstvo u EU što je prije moguće", navela je ona.

Član Predsjedništva BiH iz Republike Srpske Mladen Ivanić rekao je da dobri odnosi između BiH, Srbije i Hrvatske omogućavaju dobre unutrašnje odnose u BiH, te dodao je da današnji sastanak sam po sebi "dobra stvar".

"Imamo mnogo stvari koje su zajedničke, kao što su infrastruktura, te dobri ekonomski odnosi. Međusobna razmjena BiH raste i sa Srbijom i sa Hrvatskom, od čega građani BiH imaju veliku korist", istakao je Ivanić, te dodao da na tome treba intenzivno raditi.

On smatra da oni koji nisu u EU treba da grade jedinstveno tržište, jer je to korisno svima, te naglašava da treba rješavati neke praktične i konkretne probleme.

"Nadam se da ćemo ubrzo imati priliku vidjeti pozitivan razvoj odnosa kada je riječ o mostu na Savi, te da će konačno biti razriješeno pitanje mosta u Bratuncu i da će institucije BiH završiti svoj dio posla", naglasio je Ivanić.

Bošnjački član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović rekao je da nova Strategija EU predstavlja šansu da se počne rješavati pitanje koje je karakteristično za zemlje zapadnog Balkana, a odnosi se na iseljavanje mladih.

"Šest bitnih inicijativa unutar EU su pomirenje, prestanak zapaljive retorike, reforme, izgradnja infrastrukture, međusobna saradnja o pitanju bezbjednosti", podsjetio je Izetbegović, te dodao da je u ovoj strategiji sadržano sve ono što su problemi u BiH, ali i između tri zemlje.

Kada je riječ o bilateralnim neriješenim pitanjima, Izetbegović je rekao da se na tome mora intenzivnije raditi, odnosno trebalo bi da se pripremi putanja, kako bi se ona mogla što prije rješavati.

Prema njegovim riječima, sa Hrvatskom se problem odnosi na pelješki most, dok se sa Srbijom više govorilo o infrastrukturi, odnosno brzim putevima, koji bi trebalo da povežu Sarajevo i Beograd preko Tuzle, te preko Višegrada.

....  

VUČIĆ: NIJE ISTINA OVO ŠTO JE REKAO BAKIR

Izetbegović i Vučić govorili su o problemu granice između dvije zemlje.

"Imali smo susret u Sarajevu nedavno prije pet mjeseci. Razgovarali smo apsolutno neformalno. Na osnovu toga smo spremili jedan prijedlog, predstavili bh. strani. Mislim da pojedini predstavnici u BiH ili dvojica od trojice su bili skloni da prijedlog prihvate. Nastavit ćemo raditi na prijedlogu. Spremni smo dalje razgovarati i mislim da to nisu tako krupni problemi, to je 373 kilometra granice i mislim da to možemo riješiti mnogo brže. Da li ćemo, to sam i mislio za neke druge probleme koje ćemo brže riješiti, a nismo", kazao je Vučić.

Izetbegović je naveo da je izgledalo teško riješiti problem granice između BiH i Crne Gore, ali se sve riješilo.

"I ovo pitanje je u interesu BiH i Srbije. Da li ćemo riješiti u narednih sedam mjeseci - teško. Sve se diže na kvadrat u predizbornim periodu. BiH već 30,40 godina ne dobiva ništa od potopljenog zemljišta i druge stvari. Ali te stvari ne presjecaju predsjednici. Ako ne možemo riješiti sami preostaje arbitraža. BiH ne bježi ni od toga, ali mislim da možemo riješiti pitanje granice između BiH i Srbije", naveo je Izetbegović na šta je Vučić odgovorio:

"Ovo što je Izetbegović rekao nije tačno. Srbija ne traži, ni u prijedlogu koji sam dostavio, bh. strani. Nigdje ne piše ovo što je govorio Izetbegović. To je bio slučaj ranije, da se izvrši demarkacija granice na 14 i 37 hektara. Mi smo rekli da prihvatamo da ide granice sredinom toka rijeke Drine u tom dijelu, jedino tražimo i dostavljamo papira, Srbija je vršila eksproprijaciju sa druge strane rijeke Drine. Niti jedan dokument nismo dobili od druge strane o ulaganju. Tražili smo pravo prolaza i korištenja. To je sve što smo tražili. Ticalo se dijela pruge Beograd-Bar, za koje smo također ponudili kvalitetnije zemljište, kilometar za kilometar. Nije ovdje riječ da neko hoće dio teritorija BiH, već je riječ o ekonomski značajnom dijelu", kazao je Vučić.

Izetbegović je čestitao VUčiću na rezultatu na izborima i izrazio nadu da će se pronaći rješenje po pitanju granice.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE