Zvezda od "klackalice" do egzibicije!

Crveno-beli u poslednjih desetak minuta deklasirali prvaka Španije i zadržali minimalne šanse za plasman u Top 8 fazu Evrolige.

Zvezda od "klackalice" do egzibicije! Izvor: MN PRESS

Košarkaši Crvene zvezde napravili su sjajnu uvertiru za plej-of ABA lige, koji počinje u nedelju u 19 časova, polufinalnom utakmicom protiv Mornara.

Posle skoro tri četvrtine konstantnog smenjivanja u vođstvu, crveno-beli su stegli odbranu, proradio je njihov šut za tri poena (9/12 u periodu od 29. do 37. minuta) i Valensija je serijom 26:7 "zbrisana" sa parketa dvorane "Aleksandar Nikolić".

Crvena zvezda (skor 11-15) - Valensija (9-17) 106:90 (23:23, 27:25, 29:19, 27:23), u meču 26. kola Evrolige.

4:0

Zvezdi je ovo četvrti trijumf nad Valensijom u isto toliko mečeva odigranih u okviru Evrolige. U sezoni 2014/15 bilo je 76:63 u Areni i 77:68 u Španiji.

Prvak Španije tako je postao četvrta uzastopna "žrtva" izabranika Dušana Alimpijevića pred beogradskom publikom, posle Olimpijakosa, Armanija i Unikahe, i to uz rekordno veliki broj poena.

Ranije ove sezone, Efesu i Armaniju su crveno-beli ubacili "okruglo" 100.

Gosti su početkom treće četvrtine imali fenomenalan šut za tri (11/16), koji ih je i držao u meču, ali do kraja su postigli samo još jedan koš iza linije 6,75 metara.

Red je došao na raspoloženog Džejmsa Feldina (30 poena) i njegove saigrače, koji su na samo tri trojke na poluvremenu, dodali 10 u drugom delu.

Kada se tome doda samo jedno promašeno slobodno bacanje (21/22) i 60 odsto šuta za dva poena, utisak o igri u napadu mora biti najpozitivniji mogući.

U prelomnim momentima je sjajnu odbranu igrao Ognjen Dobrić, a u postavi je bio i Pero Antić, koji u poslednja dva meseca ili nije igrao zbog povrede, ili nije mogao da odigra na svom nivou, u retkim trenucima kada bi se našao na parketu. Upravo Antićeva trojka za 79:67 na kraju treće četvrtine bila je momenat posle koga su igrači Valensije izgubili veru u pozitivan ishod.

Drugom pobedom nad Valensijom, Zvezda je ostala kandidat za plasman u Top 8 Evrolige, mada i dalje sa malim šansama da to uradi.

Posle pomenute utakmice protiv Mornara, iduće sedmice na programu je dupli evroligaški program - gostovanje Panatinaikosu u utorak, pa meč protiv prvaka Evrope, Fenerbahčea, u četvrtak na domaćem terenu.

ZVEZDA: Kešelj, Davidovac 2, Lazić 7, Antić 3 (5sk, 2as), Dobrić 6, Feldin 30 (trojke 4/6, 3sk, 2ukr), Janković 2, Ročesti 17 (trojke 3/4, 5as), Omić (3as), Lesor 16 (7sk, 2as, 2ukr, 1blk), Enis 11 (trojke 3/4), Bjelica 12 (4sk, 2as).

VALENSIJA: Tomas 7, Puerto 1, Garsija 2, Abalde 8 (6as, 3izg), Dubljević 4 (4sk), Vives, Martinez 22 (trojke 4/6), Plajs 10 (4sk, 2as), Vilijams 4, Sastre 16 (trojke 4/4, 3as, 2ukr), Grin 16, Dornekamp.

Armani - Real 77:88

TABELA: CSKA 20-5, Olimpijakos 18-7, Fenerbahče 18-8, Real 16-10, Žalgiris 15-10, Himki 15-11, Panatinaikos 14-11, Makabi 13-13 (plej-of), Baskonija 12-13, Zvezda 11-15, Unikaha 10-15, Bamberg 10-16, Barselona 9-17, Valensija 9-17, Armani 9-17, Efes 6-20.

IZ MINUTA U MINUT

39' "Ali-up" Ročestija i Lesora za dodatno oduševljenje publike - 106:87!

37' Lazić za "stotku" u košu gostiju, naravno trojkom - 102:80! Pogodili su crveno-beli devet od poslednjih 12 šuteva za tri.

36' Trojka Enisa, pa ukradena lopta i lak koš Lazića - 99:78.

35' Enis... za tri - 94:74! Peta uzastopno pogođena trojka crveno-belih, ukupno 7/9 otkako su počeli da povećavaju prednost u 28. minutu.

34' Feldin je za sada "izbrojao" do 30! Četvrta trojka - 91:72.

34' I Bjelica postiže trojku - 88:71!

33' I treća trojka Feldina - 85:69! Serija Zvezde 17:2 (uz šut za tri poena 4/6), koju na jedvite jade, iz drugog pokušaja pod košem, prekida Plajs.

31' Ofanzivni skok Dobrića i druga trojka Feldina - 82:69!

30' Dobra odbrana Dobrića i nova trojka, sada Pero Antić! Serija 11:0 za čak 79:67 na kraju treće deonice.

30' Trojka Feldina posle izgubljene lopte Dornekampa - 76:67! Serija 8:0, koja može da prelomi utakmicu.

29' Još jedan brz protivudar posle promašaja gostiju, ovog puta Feldin 1/2 - 73:67.

29' Zvezda konačno stiže do malo opipljivije prednosti, mada ni trenutnih 72:67 u meču ovakvog ritma ne znače skoro ništa. Dobrić je fauliran u kontri, nakon čega je pogodio oba bacanja.

27' Dobrić sa leđa uspeva da stigne i blokira polaganje Sastrea, ali Ročesti promašuje trojku za "plus šest".

25' Polukontra Zvezde, dobar pas Ročestija i pirueta Bjelice - 62:61. Zatim blokada Lesora i prodor Ročestija - 64:61!

24' Trojka Martineza - 58:61, uz šut 4/5.

23' Ročesti precizan sa poludistance 55:56, Martinez lagano prolazi do obruča (55:58), Ročesti poravnava trojkom - 58:58.

22' Nastavljeno je sa smenjivanjem u vođstvu. Vil Tomas trojkom donosi Valensiji 53:56.

- Nijedno promašeno slobodno bacanje u prvom poluvremenu! Zvezda 13/13, Valensija 10/10.

- Četvorica igrača Valensije šutiraju trojke 100 odsto, ukupno 8/8. Ostatak tima 0/4. Zvezda iza linije 6,75 metara samo 3/8, ali zato mnogo efikasnija u šutu za dva poena, mahom iz reketa - 14/25 u odnosu na 7/18 gostiju.

- Strelci: Feldin 13, Lesor 11, Ročesti 8, Enis 5, Dobrić 4, Bjelica 3, Davidovac 2, Lazić 2, Janković 2 - Martinez 17, Grin 12, Abalde 6, Sastre 6, Dubljević 4, Plajs 3.

- Zvezda košem Enisa dobija prvo poluvreme 50:48!

19' Mini-serija 0:5 u režiji Erika Grina (44:46), Ročesti za novo izjednačenje - 46:46.

17' Rezultatska "klackalica" u pravom smislu. Zvezda je preokrenula na 40:39, košem i bacanjem Feldina, zatim je Grin pogodio trojku (40:41), pa Lesor stigao na granicu dvocifrenog učinka (42:41)...

16' Trojka Ročestija - 35:36.

15' Koš Lesora (32:32), a onda četiri uzastopna poena iskusnog Martineza, koga na ovom meču baš "hoće". U želji da asistira Plajsu za "ali-up" zakucavanje, bio je toliko neprecizan, da je postigao koš uz pomoć table i povećao na 32:36. Serija Valensije 13:2.

14' Faul Antića u napadu i trojka Abaldea - 30:29.... pa još jedna - 30:32! Serija 0:9, Zvezdina prednost od sedam poena se brzo istopila.

13' Zvezda serijom 9:0 ide na 30:23! Prvo je poentirao Feldin, zbog faula nad Antićem u istom trenutku dobijena je i lopta sa strane, a novi napad je zakucavanjem na pas Omića završio Dobrić! Seriju svojom trećom trojkom prekida Martinez - 30:26.

11' Enis nastavlja tamo gde je stao u susretu sa Cibonom. Prvi pokušaj i prva trojka - 26:23!

- Zvezda ima osam strelaca (Feldin najefikasniji sa šest poena), Valensija samo petoricu (Martinez 8, Sastre 6).

10' Valensija vodi, Zvezda stiže... 23:23. To je i rezultat prve četvrtine! Enis je ukrao loptu, onda su on i Dobrić promašili zicere, a na drugoj strani Sastre trojku i Dubljević zicer.

8' Serija ipak ide na 8:0. Lesor je iz polukontre izjednačio na 17:17. Zvezda se odbranila tri puta zaredom.

7' Zvezda se vratila u život serijom od 6:0 (15:17), a onda izgubila loptu u napadu za izjednačenje. Prethodno je Ročesti postigao trojku, a Bjelica koš i bacanje.

6' Loš faul Jankovića, Plajs u akciji "2+1" - 9:17!

5' Promašaji Jankovića i Ročestija, na drugoj strani uspešan prodor Martineza i trojka Sastrea iz ugla, nakon kašnjenja u odbrani - 7:14, uz šut gostiju 4/5 za tri poena! Zvezda ukupno iz igre 2/8.

4' Druga trojka Martineza, treća Valensije - 7:9.

4' Trojka Sastrea (4:6) iz akcije gostiju "5 na 4", pošto je Bjelica na drugoj strani dobio udarac u nos i ostao da leži na parketu. Zvezdin veteran je otišao na klupu, a zamenio ga je Janković.

3' Malo poena u uvodnim minutima - 4:3.

- Startne petorke: Ročesti, Lazić, Davidovac, Bjelica, Lesor - Sastre, Abalde, Martinez, Tomas, Plajs.

- Zvezda nastupa u kompletnom sastavu, sa izuzetkom Nemanje Dangubića, koji zbog povrede kolena pauzira nepunih mesec dana i takođe neće igrati u nedelju protiv Mornara.