U Atini - rutina i ubedljiv poraz Zvezde

Šampion Grčke mirno savladao beogradske crveno-bele. Na kraju, 20 razlike za tim koji je u Atini imao takmičarski motiv.

U Atini - rutina i ubedljiv poraz Zvezde Izvor: MN PRESS

I jedni i drugi koristili su sve igrače i odmarali ih za ono što sledi. Epilog meča bio je vidljiv već posle pet minuta utakmice (17:2), pa se do kraja podjednako (čak i više) razmišljalo i o važnijim trkama obe ekipe.

PAO (16-11) je stigao Real i ostao u trci za prednost domaćeg terena u plej-ofu Evrolige, za koje će se do kraja boriti protiv Makabija , Valensije i Armanija. Zvezda (11-16) je u naletima neuspešno pokušavala da "zakuva", očigledno misleći i o predstojeće dve utakmice ove nedelje.

Najpre o duelu protiv šampiona Evrope, Fenerbahčea u četvrtak, a potom i o važnijem gostovanju Mornaru u Baru, u revanšu polufinala ABA lige (nedelja).

PAO - ZVEZDA 91:71 (24:15, 23:23, 30:18, 14:15)

Uskoro opširnije...

- Kraj utakmice, PAO - Zvezda 91:71 -

40' 91:71 Lesor promašuje zakucavanje, a Janković u sledećem napadu ne koristi šut iz reketa.

39' 90:71 Lodžeski trojkom približava PAO maksimalnom plusu, dok Davidovac postiže svoj 17. poen.

37' 85:68 Papas je uhvatio loptu između trojice igrača Zvezde, pa pogodio iz egzibicione pozicije uz faul.

36' 82:68 Snažna rampa Dilana Enisa, pa promašaj Jankovića pri pokušaju za "minus 10". Papas je potom sa linije penala prekinuo seriju Beograđana. Crveno-beli potom promašuju tri uzastopna šuta za tri.

35' 80:68 Snažno zakucavanje Lesora uz faul, nakon čega je Paskval ipak pozvao tajm-aut.

34' 80:65 Još jedna trojka Davidovca - iz ćoška kod klupe Panatinaikosa. Dobrić je pokušao da "veže" još jednu za goste, ali ga večeras ne služi šut, pa je Paskval otkazao prethodno pozvani tajm-aut.

33' 80:62 Kej-Si Rivers pogađa trojku, za svoj 11. poen na ovoj utakmici. Zvezda odgovara pogotkom Jankovića uz tehničku domaćima zbog simuliranja prekršaja.

31' 77:59 Davidovac postiže svoju drugu trojku na utakmici, takođe iz ćoška. Njegovim košem posle ofanzivnog skoka završena je i prethodna četvrtina.

- kraj treće četvrtine, 77:56 -

30' 77:54 Zvezdi očigledno puca koncentracija dok borbeni PAO ne smanjuje žestinu kojom se trudi da razlika bude što veća. Paskval pravi veliki broj izmena dok Vujukas sa linije postavlja novi maksimum od "plus 23".

29' 74:52 Kej-Si Rivers rotira ispred Bjelice, podiže se na šut i - pogađa za "plus 22". Omić potom snažno zakucava, ali Rivers već posle nekoliko sekundi opet poentira. Revijalni ritam utakmice u ovim trenucima.

27' 68:50 Lazić prekida seriju domaćih trojkom iz ugla. To je njegov 2.000 poen u dresu Crvene zvezde.

26' 68:47 Singlton još jednom trojkom (svojom četvrtom večeras) odbija Zvezdin pokušaj da uđe u ritam. Majk Džejms potom pogađa za maksimalnih "plus 19", a Singlton zakucavanjem povećava na "plus 21".

25' 59:47 Feldin postiže trojku, za brzu seriju Beograđana 5:0. Omić potom pogađa posle ofanzivnog skoka.

24' 57:40 Zvezda loše počinje i ovo poluvreme, pa Alimpijević očekivano reaguje tajm-autom, posle polaganje Nika Kalatesa nakon kontre. Najveća prednost Panate na utakmici - "plus 16".

23' 55:40 Adetokumbo unosi zaista veliku energiju u igru Atinjana, kao i uvek. Pogodio je posle ofanzivnog skoka, pa je iznudio faul Lesora u napadu...

22' 49:38 Za početak nastavka - 11. poen Nika Klatesa, pa prvi pogodak Adrijena Pejna. Sad su se svi igrači Panatinaikosa "upisali". Među njima je energijom posebno istaknut Adetokumpo.

PAO: Singlton 14, Rivers 2, Džejms 5, Papas 4, Gist 3, Vujukas 2, Lekavičijuas 2, Gebrijel 2, Lodžeski 2, Kalates 9, Adetokumpo 2.

ZVEZDA: Davidovac 6, Dobrić 3, Feldin 3, Janković 3, Ročesti 3, Omić 9, Lesor 6, Bjelica 5.

- poluvreme, PAO - Zvezda 47:38 -

20' 45:38 Dobrić krade loptu Singltonu, a Amerikanac ga zaustavlja nesportskim faulom. Omić potom dodaje još dva poena izvodeći slobodna bacanja.

19' 45:35 Enis promašuje šut sa poludistance, a nekoliko sekundi kasnije dobija zakucavanje "u lice". Kalates je pronašao Singltona, a on je snažno ubacio loptu u obruč. Alimpijević traži tajm-aut.

17' 41:32 Kris Singlton odbija nalet Zvezde još jednom trojkom. To je njegov 12. poen, na koji se nastavio Lodžeski, za seriju Panate 5:0 posle tajm-auta.

16' 36:32 Zvezda se vratila! Davidovac je pogodio trojku, udaljen nekoliko metara od klupe Beograđana. Lesor i Ročesti su prethodno uhvatili "na spavanju" odbranu Panate. Paskval traži tajm-aut.

15' 36:27 Period dobre igre Zvezde nastavlja Feldin, pogotkom za dva. Alimpijević potom utrčava u teren tražeći čvršću odbranu od one koju je njegov tim upravo odigrao na Lekavičijusu, plejmejkeru Panate.

14' 33:20 Kešelj greši u dodavanju, a Panatinaikos trči u kontru, koju Gebrijel završava snažnim zakucavanjem. Dizao je ruke slaveći taj pogodak, a dvorana ga je pozdravila velikim aplauzom.

13' 31:20 Čvrsta, žestoka igra na obe strane. Dobar nastup Alena Omića u uvodnoj fazi meča, iako je zakasnio da faulira Riversa, koji je pogodio pa promašio slobodno bacanje.

12' 27:18 Uzastopni poeni Bjelice sa linije penala, za povratak Zvezde na jednocifreni minus. U međuvremenu je utakmica bila nakratko prekinuta, jer je sudija tražio da Džejms Gist ne stoji kraj klupe Panate, već da sedne.

11' 27:15 Za početak drugog kvartala - još jedan pogodak Singltona za tri.

Zvezdin naredni rival, Fenerbahče, upravo je završio utakmicu protiv Makabija: Gudura rešetao u pobedi Fenera!

- kraj prve četvrtine, 24:15 -

10' 23:15 Zahvaljujući Omiću, Zvezda se igrom u reketu vraća u utakmicu. Sa druge strane, defanzivni problemi ipak i dalje stoje. U prošlom napadu za domaće je poentirao Papas.

9' 21:12 Zakorak Omića i pogodak Zvezdinog centra uz faul Vujukasa, koji potom napušta igru. Omić se muči sa linije penala, ali poentira iz druge.

8' 19:9 Prve poene postižu i Feldin i Dobrić. Na obručima koje je dobro upoznao za vreme igranja za Panatinaikos, prvi je poentirao je sa linije penala, a drugi posle Omićevog ofanzivnog skoka.

7' 19:6 Lesor i Janković poentiraju za Zvezdu, a Gist za PAO, dok Alimpijević i dalje rotira sastav. Do sada je iskoristio desetoricu.

5' 17:2 Furiozan početak Panatinaikosa. I Singlton je pogodio trojku. PAO iz igre šutira 5/5. Isti igrač potom je postavio i još većih "plus 15".

4' 12:2 Nesportski faul Davidovca. Nespretno je zaustavio Kalatesa u ranoj fazi napada Panatinaikosa. Ročesti potom pravi drugu ličnu grešku i Alimpijević brzo reaguje izmenom. Džejms potom pogađa i trojku.

3' 7:2 Majk Džejms poentira za PAO, a Lesor snažnim zakucavanjem pored Adetokumpa postiže prve poene za goste.

1' 3:0 Kalates lako poentira pored Ročestija i pritom iznuđuje faul. Na drugoj strani - Davidovac teškim šutevima završava napade Zvezde.

Startne petorke:

PAO: Kalates, Džejms, Adetokumpo, Gist, Singlton
ZVEZDA: Ročesti, Lazić, Davidovac, Bjelica, Lesor.

Sudije: Karmelo Paterniko (Italija), Karlos Peruđa (Španija), Klemens Fric (Nemačka).

Panatinaikos (15-11) - Crvena zvezda mts (11-15)!

Šampioni Grčke i Srbije odigraće ovog utorka okruglo deseti međusobni meč u Evroligi u 21. veku. Počeće u 20.15 časova u dvorani OAKA, koja bi trebalo da bude potpuno dresovima "obojena" u zelenu boju, zbog akcije domaćeg kluba.

Rivalstvo ova dva kluba uvek je favorizovalo domaćina, pa i jedni i drugi imaju više pobeda pred svojim navijačima. Skor u Atini je 3-1 za Panatu, a Zvezda je jedinu pobedu u Atini ostvarila početkom 2016. godine, rezultatom 63:74.

Ove sezone, crveno-beli i "zeleni" sreli su se već u "Pioniru" i gosti iz Grčke pobedili su u borbenom duelu 86:90. I taj uspeh dao je Atinjanima dobar zalet za mirnu završnicu ligaškog dela, koju dočekuju kao sigurni učesnici Top 8 faze, dok je Zvezdi i dalje živa samo teoretska nada.

Doduše, s obzirom na trenutak u kojem se utakmica igra i na ranije poruke crveno-belih, donekle je i očekivano da najveći fokus ekipe Dušana Alimpijevića ove nedelje bude usmeren oko 800 kilometara severno - ka Baru, gde će u nedelju igrati revanš polufinala ABA lige protiv Mornara.

"Treba pripaziti na igrače, da ostanemo zdravi, sveži za drugu utakmicu u Baru. Naravno da Zvezda ne ide ni u jednoj utakmici da se unapred predaje, ali imam prioritete za sledeću nedelju koji su mnogo veći od te utakmice u Atini", rekao je Zvezdin trener uoči početka ABA plej-ofa.

Crveno-beli su i u praksi pokazali opredeljenje da ipak sačuvaju energiju, pa su u Beogradu ostavili Peru Antića, koji bi trebalo da konkuriše za četvrtak i utakmicu protiv Fenerbahčea u "Pioniru", za koju su karte već puštene u prodaju.

Nemanja Dangubić je, kao što je poznato, završio sezonu zbog povrede kolena.