Spanulis kratkog daha, CSKA sa vrha u Top 8

Gotovo nepogrešivi De Kolo predvodio je Moskovljane do pobede u još jednom evroligaškom derbiju.

Ekipa CSKA kao domaćin je nadigrala Olimpijakos i ostvarila desetu pobedu u poslednjih 11 kola Evrolige - 89:81 (23:26, 21:14, 25:22, 20:19).

Tim Dimitrisa Itudisa (skor 22-5) praktično je obezbedio prvo mesto u regularnom delu sezone, što znači da će u četvrtfinalnoj plej-of seriji, koja se igra do tri pobede, za protivnika imati "na papiru" najslabijeg učesnika Top 8 faze.

Fenerbahče (19-8), koji se u četvrtak u Beogradu sastaje sa Crvenom zvezdom, ima teoretsku šansu da u preostala tri kola prestigne CSKA, dok je Olimpijakosov (18-9) maksimum sada drugo mesto na tabeli.

U dinamičnoj igri, bez ikakvih kalkulacija, publika je mogla da uživa u nekoliko impresivnih individualnih rola.

Nando De Kolo predvodio je CSKA sa 25 poena i bio bez promašenog šuta iz igre sve do tri minuta pre kraja utakmice.

Pratili su ga Kori Higins sa 14, Serhio Rodrigez sa 13 i Vil Klajburn sa 12 poena, ali je za konačan ishod možda prelomna bila trojka Andreja Voronceviča za 69:62, u poslednjim sekundama treće četvrtine.

Bili su to jedini poeni ruskog reprezentativca na meču i njima je CSKA uspeo da se koliko-toliko "odlepi", nakon minimalnih 61:60 i 63:62 minut ranije.

De Kolo i Rodrigez produžili su seriju do 12:0 i povećali na 75:62 u 32. minutu, Pirejci su zatim prišli na 75:68, ali domaćin se brzo vratio na "plus 13 (81:68) zakucavanjem Klajburna u kontri. Pet minuta pre kraja, bilo je jasno da će bodovi ostati u Moskvi.

Tandem koji je pre šest godina zablistao u finalu Evrolige između Olimpijakosa i CSKA (62:61 u Istanbulu), dugo je pretio da ponovo pomrsi račune "armejcima". Jorgos Printezis dominirao je na niskom postu, nanizavši 24 poena, dok je Vasilis Spanulis u drugoj četvrtini podsetio na svoje najbolje dane, ali sa navršenih 35 godina ipak više ne može da izdrži ceo meč u visokom ritmu.

"Kill Bill" u prvom poluvremenu je ubacio 12 od svojih 17 poena, uključujući sve tri trojke.

Nikola Milutinov nije igrao mnogo za gostujući tim, ali je tokom 17 minuta potvrdio kvalitet. Zabeležio je 10 poena, bez promašaja, uz pet skokova, dve blokade i jednu asistenciju.

Valensija - Real 96:88

TABELA: CSKA 22-5, Fenerbahče 19-8, Olimpijakos 18-9, Real 16-11, Žalgiris 16-11, PAO 16-11, Himki 16-11, Baskonija 13-13 (plej-of), Makabi 13-14, Zvezda 11-16, Unikaha 10-16, Bamberg 10-16, Valensija 10-17, Barselona 9-17, Armani 9-18, Efes 6-21.