• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Može li se Banjaluka zaštititi od poplava?

Autori mondo.ba Autori Dušan Volaš

Nakon stravičnih poplava koje su prije skoro četiri godine pogodile Banjaluku raspitali smo se koliko je urađeno na odbrani od ove elementarne nepogode, te da li građani strahuju da će se ponoviti 2014. godina.

 Banjaluka, četiri godine nakon velikih poplava Izvor: Mondo/Željko Svitlica

U poplavama 2014. najveći grad Srpske je pretrpio štetu od oko 74 miliona KM. Zbog činjenice da Banjaluka nema trajnu zaštitu od poplava stanovnici jedino vjeruju da nebo neće donijeti kišne oblake.

Da svi građani u blizini rijeka zavise samo od neba, smatra i Miladin Miličević, predsjednik Savjeta građana Mjesne zajednice Česma.

"Nakon zadnjih dešavanja u Gradišci, Kozarskoj Dubici i drugim gradovima, ali i činjenice da su plavljeni nekoliko puta, mještani Česme su opravdamo zabrinuti. U slučaju velikog vodostaja Vrbanje može se desiti novo probijanje nasipa što bi dovelo do novih plavljenja", rekao je nam je Miličević.

U naselju Česma 2014. godine poplavljeno je 156 domaćinstava. Plavni talas Vrbanje oštetio je most kod "Incela", umjesto kojeg je izgrađen novi. Pored Vrbanje Česmu je u isto vrijeme poplavila i rijeka Vrbas, koja je uništila most kod "Vitaminke".

Da bi se spriječile eventualne nove poplave u Česmi prema Miličevićevim riječima između ostalog je potrebno izvršiti i regulaciju toka Vrbanje do ušća u Vrbas.

"Do toga još nije došlo, radi se o projektu vrijednom oko milion evra", istakao je Miličević.

U dopuni dokumenta "Procjene ugroženosti od elementarne nepogode i druge nesreće", koji je 2015. godine usvojio Gradski štab za vanredne situacije, navodi se 61 kritična tačka odbrane od poplava na banjalučkom području, među kojima su Rebrovački most, desna obala Vrbasa, naselje Karanovac, ulica Kralja Aleksandra I Karađorđevića, Podgorička, Rakovačkih rudara, rijeka Dragočajka...

Izvor: Mondo/Dušan Volaš

U katastrofalnim poplavama 2014. godine stanovnici Priječana su ostali bez visećeg mosta koji je odnio nabujali Vrbas.

Nakon toga "Vode Srpske" angažovale su preduzeće "Niskogradnja" da sagradi novi most. Međutim, gradske vlasti su zabranile upotrebu novoizgrađenog mosta jer se ispostavilo da nije bezbjedan za upotrebu.

Banjaluka: Civilna zaštita samo na papiru

Prema ranijim informacijama iz Gradske uprave, konstrukciona pojačanja na mostu, koja su neophodna kako bi most bio u potpunosti bezbjedan za prelazak pješaka, trebalo bi da obavi preduzeće "Prijedor putevi", po cijeni od 100.000 KM.

Darko Škobić, član Savjeta mjesne zajednice Priječani, rekao je za Mondo da su prije desetak dana postavljenje table koje označavaju početak radova.

"Sanacija do juče nije počela, a kada će ne zna se", rekao nam je Škobić.

Koalicija NVO "Brana" upozorila je prije dvije godine na javnoj debati da bi Banjaluka, ako bi kiša padala više od dvije sedmice, ponovo bila pod vodom, kao 2014. godine.

Banjaluka: Potok poslije poplava (Foto)

Na skupu je rečeno da je za temeljnu zaštitu grada od poplava potrebna regulacija Vrbasa, Vrbanje i još 26 rječica i potoka. Tada je procijenjeno da bi samo za regulaciju Vrbasa kroz grad bilo potrebno oko 33 miliona KM, dok bi regulacija Vrbanje koštala oko oko 1,3 miliona dolara po kilometru toka.

Iz Gradske uprave nam je rečeno da je su zbog sprečavanja bujičnih poplava uređena korita potoka Jularac i Podstranac, novcem UNDP-a i Grada Banjaluka. UNDP u okviru projekta "Smanjenje rizika od poplava u slivu rijeke Vrbas" finansira projektnu dokumentaciju "Uređenje vodnog režima i korita rijeke Vrbas na urbanom području Banjaluke".

"Urađeno je idejno rješenje za 19,5 km i u toku je izrada glavnog projekta. Procijenjena sredstva za realizaciju projekta su 45 miliona KM", kažu u Gradkoj upravi.

Izvor: Mondo/Dušan Volaš

Ističu da je Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede obezbijedilo sredstva za uređenje Vrbanje od novog mosta u Česmi 1,3 kilometara uzvodno.

"Urađena je projektna dokumentacija i u toku je rješavanje imovinskih odnosa. Imovinske odnose finansira Grad Banjaluka", navode u GU.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE