Zvezda skinuta s trona, Budućnost je šampion!

Vladavina crveno-belih je gotova. Titula prvi put odlazi u Podgoricu, gde će se od jeseni igrati Evroliga!

Istorijska noć u Podgorici!

Budućnost je prvi put osvojila ABA ligu i u dramatičnoj finalnoj seriji se plasirala u Evroligu 2018/19, izbacivši iz nje Crvenu zvezdu mts, posle pet godina.

Podgoričani će prvi put od sezone 2002/03 igrati u najjačem takmičenju i za to je najzaslužniji plejmejker Nikola Ivanović, koji je u završnici četvrte utakmice "povukao" ekipu ka tituli i poslao crveno-bele u Evrokup.

Serija je završena pobedom Budućnosti 3:1!

BUDUĆNOST - ZVEZDA 77:73 (22:15, 14:23, 24:19, 17:16)

"Uslediće svečana ceremonija", rekao je zvanični spiker pola minuta pre kraja i bio izbačen iz hale zbog toga, ali nije pogrešio. Ivanović je već do tada rešio utakmicu tako što je pri nerešenom rezultatu, na početku poslednjeg minuta prihvatio poklon Tejlora Ročestija (72:70), pa 28 sekundi pre kraja pogodio težak šut, sa visokim lukom (74:70).

Zvezda je bila na kolenima i pred petim porazom od Budućnosti u šest međusobnih utakmica ove sezone!

Uz MVP-a finala, nezadrživog Nemanju Gordića (18 poena, 5 asistencija) i preciznog centra Filipa Barovića, Ivanović je tako zadao završni udarac braniocu titule, koji je ponovo izgubio iako je u trećoj četvrtini kontrolisao i igru i rezultat (41:49, 25, minut).

Ipak, kada je bilo najvažnije, Zvezda opet nije bila prava i nije ostvarila svoj najvažniji zadatak ove sezone. Oni od kojih se očekivalo najviše, pre svih stranci, ni večeras nisu bili u stanju da Beograđane približe cilju - "majstorici".

Tejlor Ročesti jeste postigao 14 poena, uz sedam skokova i šest asistencija, ali je u odlučujućem trenutku bacio loptu u ruke Ivanoviću, a Budućnost, novi šampion, je taj poklon prihvatio i iskoristio.

Twitter Embed Code

Usledilo je najavljeno i veliko slavlje, a kapiten Sead Šehović je zajedno sa saigračima podigao šampionski pehar i označio zvanični kraj "jadranske" sezone 2017/18, a ujedno i kraj najdramatičnije finalne serije od kada je uveden regionalni plej-of.

Poseban aplauz "Morača" je uputila Aleksandru Džikiću, tvorcu velikog uspeha, koji je takođe prvi put osvojio regionalni trofej i zaokružio najuspešniju sezonu Podgoričana!

BUDUĆNOST: Ivanović 17, Su. Šehović 5 (6sk), Dolmen, Barović 14 (3sk, 2as, 2ukr, 2blk), Se. Šehović, Gordić 18 (šut za dva 7/9, trojke 0/2, bacanja 4/9, 3sk, 5as, 2ukr), Ilić, Z. Nikolić, Gibson 7 (za dva 1/5, trojke 1/6, 5sk), Popović 5, Lendri 6, D. Nikolić 5 (4sk).

ZVEZDA: Kešelj, Davidovac 4 (6sk), Lazić 6 (2ukr), Dobrić 11 (trojke 3/5), Feldin 11 (trojke 3/5, 4as), Janković 3, Ročesti 14 (šut za dva 2/7, trojke 2/3, 7sk, 6as, 3izg), Omić 12 (za dva 6/8, bacanja 0/4, 10sk, 2as), Lesor 7 (4sk), Enis 5 (za dva 1/5, trojke 1/5, 3sk, 4as), Jovanović, Bjelica.

KRAJ UTAKMICE, BUDUĆNOST JE ŠAMPION!

40' 77:73 Dobrić pogađa trojku, za kraj utakmice.

40' 77:70 Nikola Ivanović, heroj trijumfa, stavlja tačku na utakmicu realizovanim penalima.

40' 75:70 Kajl Gibson promašuje prvo, a koristi drugo slobodno bacanje. Davidovac promašuje trojku, finale je gotovo.

40' Enis se diže na šut za tri poena i promašuje. Budućnost je pred titulom!

40' "Uslediće ceremonija", najavljuje zvanični spiker 29 sekundi pre kraja utakmice, a sudija Radović ga upozorava. Zvezdina klupa se buni, a spiker je izbačen iz dvorane.

40' 74:70 Ivanović pogađa izuzetno važan šut, 28 sekundi pre kraja! Da li je bio i vredan titule? Alimpijević traži tajm-aut.

39' 72:70 Ročesti baca loptu u ruke Nikole Ivanovića. Velika greška i lak koš za Budućnosti. Lazić se potom zaleće na prodor i završava iza table.

39' 70:70 Ročesti faulira Barovića pri prodoru centra domaćih. Ponovo je nerešeno, minut i 16 pre kraja. Alimpijević traži tajm-aut. Drama u dupke punoj "Morači".

39' 68:70 Sead Šehović promašuje iz blizine, a Dobrić pogađa trojku iz ćoška kraj klupe Budućnosti. Zvezda vodi, a Džikić traži tajm-aut. Minut i 38 sekundi do kraja. Serija Beograđana 7:0.

38' 68:67 Ročesti asistira Omiću za lako zakucavanje. Samo poen razlike.

38' Feldin ponovo greši i lošim dodavanjem predaje loptu domaćima. Gordić potom promašuje težak šut.

37' Feldin žuri u kontru i promašuje težak šut. Ivanović potom ne pogađa trojku sa skoro osam metara.

36' 68:65 Petar Popović staje na linju penala i takođe ne koristi nijedan šut. Feldin odgovara polaganjem.

36' Gordić faulira Omića i pravi četvrtu ličnu grešku. Zvezdin centar promašio je sve šuteve sa linije penala večeras (0/4). "Ti si Zvezdin četnik Alene", pevaju mu domaći navijači.

35' 68:63 Lesor faulira Ivanovića, a sudije pregledaju snimak i utvrđuju da prekršaj vredi dva slobodna bacanja, jer je napravljen pri prodoru. Odužio se 35. minut utakmice zbog još jednog pogrešnog poteza Francuza.

35' 67:63 Popović faulira Lesora daleko od koša, a Francuz koristi jedan penal.

35' 67:62 Lesor još jednom pravi prekršaj uz dodatno slobodno bacanje. Budućnost je opet na mirnih "plus 5".

35' 64:62 Barović odmah u skoku faulira Lesora, a Francuz sada poentira oba puta.

35' 64:60 Ivanović faulira Lazića, za slobodna bacanja. Kapiten Zvezde koristi jedan šut na početku 35. minuta.

34' Davidovac i dalje ne može da pogodi iz igre (2/8), a Lendri faulira Omića, za bonus domaćih.

33' Davidovac promašuje šut za tri poena, a Lazić izbija loptu Gordiću dve sekunde pre kraja napada Budućnosti.

33' 64:59 Enis promašuje šut za dva sa linije penala, a Gordić nastavlja da rešeta.

32' Lendri promašuje šut za tri, pa faulira Omića. Treći faul domaćih u ovom kvartalu.

32' 62:59 Popović protrčava kroz odbranu Zvezde i poentira o tablu. Omić na drugoj strani pravi grešku u koracima. Tenzija raste, a Budućnost kontroliše rezultat.

31' 60:59 Lazić krade loptu i pogađa za "minus 1" posle kontre.

31' Dugačak i loš napad Zvezde na početku kvartala. Lazić je nesigurno krenuo na prodor i šutirao prekasno.

- kraj treće četvrtine -

30' 60:57 Gibson promašuje šut za tri, pa za dva, a Ročesti previsoko dodaje loptu Omiću. Zvezdin centar potom faulira Ivanovića, koji poentira dve i po sekunde pre pauze.

29' 58:57 Ivanović postiže trojku, da poveća prednost domaćih. Ročesti uzvraća - takođe trojkom.

29' Ročestiju ispada lopta, Zvezda je u lošem ritmu dok se bliži poslednji kvartal.

28' 55:54 Sada Barović nosi igru Budućnosti. Lesor ga je faulirao pri prodoru, a centar Budućnosti je opet poentirao sa linije penala. Njegovih sedam uzastopnih poena.

28' 52:54 Feldin pogađa šut za tri, da prekine seriju domaćih i da vrati Zvezdi prednost.

28' 52:51 Dobriću je dosuđen faul na polovini Budućnosti, a Barović je ponovo bio miran na "crti". Podgoričani prvi put vode u drugom poluvremenu i u seriji su 11:2.

27' 50:51 Lesor faulira Barovića i šalje centra Budućnosti na liniju penala. Barović nastavlja u dobrom ritmu, u kojem je bio i u drugoj četvrtini.

27' Mrtva lopta posle tajm-auta i biće posed za Budućnost. Podgoričani imaju napad za izjednačenje.

27' 48:51 Popović pogađa trojku, da vrati Budućnost na posed zaostatka. Alimpijević traži tajm-aut.

26' 45:51 Dobrić poentira posle kontre, da vrati Zvezdi maksimalnih "plus 8" (43:51), a nezaustavljivi Gordić odmah odgovara - prodorom.

25' 43:49 Nemanja Gordić, najbolji igrač domaćih, ne prestaje da pogađa. I ponovo je ubacio (svoj 14. poen) posle prodora.

25' 41:49 Davidovac, pa Omić odvode Zvezdu na maksimalnih "plus 8". Džikić zove tajm-aut.

25' 41:45 Omić je blokiran, a Gordić vraća Budućnost u igru polaganjem.

24' Enis asistira Omiću, koji prihvata loptu u reketu i biva fauliran. Gordić ga je zaustavio nesportskim prekršajem. Zvezdin centar promašuje oba penala.

23' I Omić pravi faul u reketu, na Nikoliću, u borbi za skok. Zvezda je ispunila bonus.

23'  Enis predaje loptu u ruke Dolmenu, a Gibson ne kažnjava tu grešku trojkom. Ročesti potom faulira Suada Šehovića.

22' 39:45 I Dobrić pogađa trojku, sada iz suprotnog ugla. Ročesti potom hvata loptu i iznuđuje prekršaj pri šutu.

22' 39:41 Lazić pravi četvrtu ličnu grešku, pri pogotku Gordića iz reketa. Budućnost se vraća na "minus 2", a kapiten Zvezde odlazi na klupu.

21' 36:41 Za početak nastavka - trojka Lazića iz ćoška.

Strelci:

BUDUĆNOST: Ivanović 2, Suad Šehović 5, Dolmen, Barović 5, Se. Šehović, Gordić 7, Ilić, Nikolić, Gibson 6 (4 sk), Popović, Lendri 6, Nikolić 5. Timski: 8/16 za dva, 4/9 za tri, 8/16 slobodna bacanja, 17 skokova (15-2), 8 asistencija, 2 ukradene, 4 izgubljene lopte.

ZVEZDA: Kešelj, Davidovac 2 (1/6 za dva), Lazić, Dobrić, Feldin 6, Janković 3, Ročesti 10, Omić 8, Lesor 4, Enis 5, Jovanović, Bjelica. Timski: 10/26 za dva, 5/13 za tri, 3/6 slobodna bacanja, 20 skokova (12-8), 8 asistencija, 1 ukradena, 3 izgubljene lopte.

- poluvreme -

20' 36:38 Gordić staje na liniju penala i koristi jedan šut. Zvezda je imala pet sekundi za napad, Enis je uzeo loptu, pretrčao teren i promašio težak šut.

20' 35:38 Enis "kupi" svoj promašaj, izbacuje loptu Feldinu na distancu, a on pogađa trojku. Džikić traži tajm-aut, 18 sekundi pre poluvremena.

19' 35:35 Lesor iz "treće" hvata loptu u reketu i zakucava. Osmi skok Beograđana u napadu. Barović zatim ponovo uzvraća i održava domaće u egalu u ovim trenucima. Postigao je pet "vezanih" poena.

18' 33:33 Lesor zastaje pred Gordićem i gubi loptu, jer ga je Barović izblokirao. Budućnost kreće u kontru, a Barović izjednačuje.

18' 31:33 Matjias Lesor hvata ofanzivni skok i postiže svoje prve poene večeras.

17' 31:31 Dobrić faulom šalje Barovića na liniju penala, iako gosti nisu ispunili bonus. Centar Budućnosti koristi jedno slobodno bacanje. Ponovo je nerešeno.

17' 30:31 Feldin promašuje trojku za vođstvo, a Gibson poentira sa poludistance, da vrati prednost domaćima. Odmah potom, Enis pogađa trojku, za prvo vođstvo Beograđana večeras.

16' 28:28 Enis i Omić igraju "dva na dva" na strani i Zvezda izjednačuje, prvi put u ovoj četvrtini.

15' 28:26 Omić pogađa šut sa poludistance, a Ivanović se kliza i lopta odlazi u aut. Na drugoj strani greši i Feldin, tako što baca loptu u drugi red kraj terena.

14' Lendri faullira Davidovca da zaustavi kontru i uvodi Budućnost u bonus. Gordić se vraća na teren posle kratkog odmora. Domaći u ovim trenucima igraju sa četiri beka - Gordić, Ivanović, Gibson i Sead Šehović.

14' 28:24 Ročesti pogađa težak šut uz Popovićev faul i postiže svoj deseti poen večeras.

14' 28:21 Lendri pogađa trojku, za seriju domaćih 6:0, na koju Alimpijević reaguje tajm-autom. Zvanični spiker moli gledaoce da ne ubacuje predmete na parket.

13' 25:21 Davidovac promašuje šut za izjednačenje, a Ivanović poentira posle naskoka na penalu. Budućnost je odbila napad Zvezde.

13' 23:21 Branko Lazić faulira Lendrija pri šutu i pravi treću ličnu grešku. Zato i odlazi na klupu, dok Kanađanin koristi jedno slobodno bacanje.

12' 22:21 Omić zakucava posle kontranapada, a Džikić traži tajm-aut. Zvezda je počela drugu deonicu serijom 6:0.

12' 22:19 Enis pogađa sa distance da vrati razliku na jedan posed. Sudije pregledaju snimak (Radović i Pukl) i utvrđuju da je Zvezdin "plej" nagazio liniju za tri poena.

11' 22:17 Za početak druge deonice - koš Dejana Davidovca uz prekršaj Lendrija. Potom nije iskoristio slobodno bacanje.

- kraj prve četvrtine -

10' 22:15 Lendri fintom izbacuje Omića i vraća razliku na sedam poena. Davidovac je pre i posle tog pogotka promašivao čitav obruč. Trojke Ročestija i Jankovića bili su kratki bljesak u lošoj napadačkoj igri Zvezde na startu utakmice.

9' 20:15 Često viđeni pikenrol Budućnosti opet pravi problem Zvezdi. Gordić je igrao "jedan na jedan" sa Omićem i poentirao posle prodora. Potom je i promašio oba slobodna bacanja.

8' 18:15 Ročesti prekida nalet domaćih trojkom. Njegov sedmi poen. Odmah potom, trojku pogađa i Janković.

8' Muči Zvezda na početku utakmice. I Dobrić je promašio trojku posle kontre.

7' 18:9 Nikolić ostaje u ćošku i iznuđuje faul Jankovića pri šutu sa distance. Izveo je dva slobodna bacanja krilni centar Podgoričana i realizovao oba. Budućnost je počela meč šutem za tri 3/3.

7' 16:9 Suad Šehović ostaje u ćošku i postiže treću trojku Budućnosti na utakmici. Alimpijević reaguje tajm-autom. Domaći su u naletu (9:3).

6' 13:9 Feldin ostaje potpuno sam i trojkom kažnjava propust odbrane Budućnosti. Šehović odgovara košem iz reketa.

5' Matijas Lesor promašuje dva slobodna bacanja, a Budućnost kreće u napad za najveće vođstvo. Gordić, ipak, loše dodaje loptu Baroviću.

5' 11:6 Gordić pogađa jedno slobodno bacanje, Budućnost hvata ofanzivni skok, a Gibson kažnjava Zvezdu trojkom. Ponovo bolje počinju domaći.

5' 7:6 Milko Bjelica u kontraritmu igra čitavu seriju, pa i ovaj meč. Ponovo je ostao potpuno sam na šutu za tri i ponovo je promašio. Budućnost je to kaznila (Gordić), a Omić je uzvratio.

4' 5:4 Ročesti staje na liniju penala i realizuje oba šuta. Izmene i u Budućnosti, pa je sada Barović centar umesto Nikolića.

4' 5:2 Prve poene za goste postiže Ročesti, "flouterom" posle prodora. Nikolić odgovara šutem za tri iz ćoška. Njegov prvi poen u finalnoj seriji.

3' 2:0 Bjelica promašuje posle Omića, a na drugoj strani Lazić faulira Gibsona. Amerikanac takođe staje na liniju penala. Alimpijević pravi izmenu i umesto kapitena Zvezde uvodi u igru Dobrića.

3' 1:0 Bjelica fintira Dolmena, pa promašuje i zicer. Na drugoj strani, Gordić iznuđuje dva penala i postiže prvi poen na utakmici.

2' I Feldin promašuje šut za tri, a za njim i Bjelica.

1' Za početak utakmice - Ročesto promašuje trojku.

Startne petorke

BUDUĆNOST: Gordić, Gibson, Su. Šehović, Dolmen, Nikolić
ZVEZDA: Ročesti, Feldin, Lazić, Bjelica, Omić

Sudije: Sreten Radović (Hrvatska), Saša Pukl, Sašo Petek (Slovenija)

Budućnost - Crvena zvezda mts (2:1). Da li će biti četvrte i potencijalno poslednje utakmice finalne serije?

Predsednik crveno-belih Nebojša Čović u subotu je nagovestio da Zvezda u subotu neće doći u "Moraču", jer je nezadovoljna suđenjem u trećem meču. Nedugo potom, odgovor je stigao i od predsednika Budućnosti Dragana Bokana, kao i od domaćeg kluba, koji se oglasio zvaničnim saopštenjem.

Dok se bliži 21 čas i predviđeni početak, pažnja se polako prebacuje ka dvorani. Da li će se Zvezda pojaviti? Saznaćemo uskoro...

Budućnost vodi 2:1 u finalnoj seriji i večeras ima šansu da prvi put postane šampion ABA lige, što bi joj donelo i mesto u Evroligi 2018/19. Sa druge strane, pred Zvezdom je borba za ostanak u seriji i za zakazivanje "majstorice" za ponedeljak.

Ostanite uz MONDO...

- Crveno-beli su ipak izašli i na zvanično zagrevanje.

- Pola sata pre utakmice, na semaforu je i dalje bilo prazno polje na kojem je trebalo da pišu prezimena košarkaša Zvezde.

- Sat pre utakmice, na zagrevanju je još igrača Zvezde, a tu su i igrači Budućnosti, Kajl Gibson i Džastin Dolman, koji će očigledno večeras biti u sastavu, uprkos povredi.

- Sat i 15 pre utakmice, centar Zvezde Matijas Lesor istrčao je na individualno zagrevanje. Tu je i ceo stručni štab Zvezde. Očigledno je da se crveno-beli uobičajeno pripremaju za meč.