• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Slučaj ''Pronađeni Dejton'': Obustavljena istraga

Autori mondo.ba Autori SRNA

Republičko javno tužilaštvo donijelo je naredbu o obustavljanju istrage protiv Željka Kuntoša sa Pala, kod kojeg je u novembru prošle godine pronađena kopija Dejtonskog mirovnog sporazuma.

 Slučaj ''Pronađeni Dejton'': Obustavljena istraga Izvor: mondo.rs/arhiva
Izvor: mondo.rs/arhiva

  Iz Tužilaštva su naveli da se na osnovu rezultata sprovedene istrage može zaključiti da nema dovoljno dokaza da je osumnjičeni Kuntoš, došavši u posjed navedenog primjerka Dejtonskog mirovnog sporazuma na engleskom jeziku, u toku 2017. godine taj dokument nudio na prodaju za novčani iznos od 100.000 KM ili neki drugi novčani iznos.

"Nije bilo dovoljno dokaza u prilog zaključka da je osumnjičeni, korišćenjem svog uticaja i položaja, kao pripadnik Ministarstva unutrašnjih poslova /MUP/ Republike Srpske raspoređen na poslove ličnog obezbjeđenja štićenih ličnosti, zahtijevao nagradu za sebe da korišćenjem takvog svog službenog, odnosno društvenog položaja ili pretpostavljenog uticaja, posredovao da se izvrši ili ne izvrši neka službena radnja", navedeno je u obrazloženju naredbe tužilaštva.

Iz tužilaštva su naveli da nijedan od saslušanih svjedoka ili neki drugi pribavljeni dokaz u toku istrage nije potvrdio da je osumnjičeni u pomenutom vremenskom periodu dokument nudio na prodaju drugim licima za određeni novčani iznos.

"Iz toga se izvodi zaključak da nema dovoljno dokaza da je osumnjičeni učinio krivično djelo trgovina uticajem iz člana 321 stav 1 Krivičnog zakonika Republike Srpske", navodi se u obrazloženju Republičkog javnog tužilaštva.

U vezi sa naredbom Republičkog javnog tužilaštva, Kuntoš se danas obratio medijima u BiH od kojih je zatražio da upoznaju javnost o obustavljanju istrage protiv njega.

"Obraćam se sa zahtjevom da se meni i mojoj porodici javno izvinite za sve neprijatnosti nastale iznošenjem netačnih informacija. Zahtijevam i da u proprocionalnom obimu, kao i kada ste svojim izvještavanjem prejudicirali moju krivicu, objavite informaciju i prilog o tome da sam `u spektakularnoj akciji` u kojoj je MUP neopravdano trošio novac poreskih obveznika, privođen bez ikakvog osnova", istakao je Kuntoš u zahtjevu medijima.

On je, radi objektivnog informisanja javnosti, napomenuo da je "bio šef obezbjeđenja predsjednika Narodne skupštine Republike Srpske sedam godina, kod gospode Dragana Kalinića i Dušana Stojičića, a ne samo `šofer` Dragana Kalinića", pri čemu je naglasio da izuzetno cijeni sva zanimanja, odnosno ljude koji ih časno i odgovorno obavljaju, posebno vozače.

"DEJTONSKA FRKA''

Pripadnici Uprave za organizovani i teški kriminalitet Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) uhapsili su Željka Kuntoša 31. oktobra prošle godine na Palama, nakon što su pretresli njegov stambeni objekat i pronašli, kako se na početku tvrdilo, originalnu verziju Dejtonskog sporazuma.

Nakon velike pompe, kontradiktornih informacija sa raznih strana i otegnutog vještačenja, utvrrđeno je da je dokument ipak kopija, a ne original.

Već godinama je misterija gdje se nalaze originalne verzije Dejtonskog mirovnog sporazuma u Srbiji i BiH. 

Svoju verziju izgubila je i BiH, a to je druga originalna verzija, kojoj se gubi svaki trag još od kako je avionom iz Pariza 1995. godine sletjela na sarajevski aerodrom.

Originalni primjerak Dejtonskog mirovnog sporazuma nikada zvanično nije dostavljen Predsjedništvu BiH, Ministarstvu inostranih poslova BiH, niti bilo kojem od arhiva u BiH.

Tadašnji Predsjedništva BiH, Željko Komšić, javnost je obavijestio 2008. godine da u arhivi Predsjedništva BiH nema originalnog dokumenta Dejtonskog sporazuma. Napravljen je izvještaj u tužilaštvu i na tome se sve završilo.

Opšti okvirni sporazum za mir u Bosni i Hercegovini, poznatiji kao Dejtonski mirovni sporazum, mirovni je dogovor postignut u vazduhoplovnoj bazi Rajt-Paterson kod Dejtona, u američkoj saveznoj državi Ohajo, a kojim je prekinut rat u Bosni i Hercegovini (1992—1995).

Konferencija je trajala od 1. do 21. novembra 1995. godine. Glavni učesnici su bili tadašnji predsjednik SrbijeSlobodan Milošević, predsjednik Republike Bosne i Hercegovine Alija Izetbegović, predsjednik HrvatskeFranjo Tuđman, američki posrednik Ričard Holbruk i general Vesli KlarkSporazum je zvanično potpisan u Parizu14. decembra.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE