Bašić stao na posljednjoj prepreci u Madridu

Drugi reket Bosne i Hercegovine Mirza Bašić nije uspio da se plasira u glavni žrijeb mastersa u Madridu.

Sarajevskog tenisera je u finalu kvalifikacija zaustavio Nikolos Basilašvili iz Gruzije rezultatom 2:1 u setovima 6:4, 6:7 (8:10), 6:3.

Poslije trijumfa nad Špancem Nikolasom Alvarezom Veronom u tri seta (6:3, 6:7, 2:6), Bašić je stigao na korak od prvog kola četvrtog mastersa sezone, ali je Gruzijac, koji je 75. ma ATP listi, bio bolji na madridskoj šljaci.

Prvi set je obilovao brejkovima, ali je jedan više uspio da osvoji Basilašvili i povede sa 1:0 u setovima, da bi u drugom poslije velike borbe na obje strane, nijedan teniser nije izgubio svoj servis, pa je odluka morala da padne u taj-brejku.

Više nerava u tim trenucima imao je Mirza, koji je iskoristio tek petu set loptu za izjednačenje na 1:1!

Ipak, gruzijski teniser je u odlučujućem setu već u drugom gemu napravio novi brejk, koji je potvrdio u narednom za 3:0, što je uspio da sačuva do kraja za pobjedu 6:3. Iskoristio je drugu meč loptu za plasman u prvo kolo madridskog mastersa nakon dva sata i sedam minuta.

Mastwer u Madridu igra se za nagradni fond od 6.200.860 evra.