• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Igranje igara na laptopu najzad pobedilo desktop?

Autor mondo.rs

Laptop računari konačno pobeđuju desktop konfiguracije i što se igranja igara tiče.

 Igranje igara na laptopu najzad pobedilo desktop? Izvor: Mondo/Stefan Stojanović

Notebook i laptop oduvek su bili sinonimi za dve stvari - mobilnost i kompromis. Gejming, a kad kažemo gejming mislimo na ozbiljan, AAA gejming, tradicionalno je bio prerogativ masivnih desktop konfiguracija, dok je sa svetom notebook-ova i laptop-ova mahom vezivan u kontekstu “laganog igranja“ uz lakonsko odmahivanje rukom.

Ipak, pojavom Nvidia GeForce GTX 10 serije gejming laptopova to više nije slučaj. Po prvi put imamo seriju mobilnih PC-jeva u kojima drugi od gore navedenih sinonima više ne figuriše ni kao fusnota. Nema kompromisa. Grafički procesori, koji pokreću tu porodicu gejming laptopova, od pristojne serije sa GeForce GTX 1050 čipom do monstruma u čijim “nedrima pulsira“ 1080Ti, isti su kao procesori, koji se stavljaju u desktop grafičke kartice. A pošto je ostatak komponenti, takođe identičan (ploča, memorija, SSD...), funkcionalne razlike između gejming laptopa i gejming desktopa više nema.

A od nedavno, nema ni cenovne razlike!

Najbitniji momenat za priču o Nvidia seriji 10 gejming laptopova je ekonomski momenat. Nakon priče o odsustvu kompromisa po pitanju performansi, priči o ceni verovatno prilazite kao januarskom kupanju u Savi. Moramo da vas razočaramo, ako ste pesimista i obradujemo ako ste optimista - cenovne razlike između GeForce GTX 10 serije laptopova i delova za isti desktop PC gotovo i da ne nema! Kada saberete cene svih delova dobićete približno isti broj u oba slučaja, a mobilnost koju dobijate uz gejming laptop možete shvatiti kao čisti bonus.

U kontekstu kriptovalutne manije koja jede inventare desktop grafičkih karti i njihove cene diže u nebesa, svaki laptop serije Nvidia GeForce GTX 10 može da bude i cenovno povoljniji! Ovo je situacija koja, bez preterivanja, do pre dve godine nije mogla da se zamisli ni kao scenario naučno-fantastičnog filma. Uostalom, analizirajte šta nudi ASUS FX503VD pa saberite cene istih pojedinačnih komponenti za desktop konfiguraciju. Ne, niste pogrešili, stvarno nije skuplje...

Pascal arhitektura, na kojoj je zasnovan svaki grafički procesor GeForce GTX 10 serije laptopova, omogućava performanse u igrama, koje su identične desktop konfiguracijama sa PCIe karticama. Ako za primer uzmemo jedan od entry-level modela u seriji, Dell Inspiron i5577-7342BLK-PUS i propustimo ga kroz standardnu bateriju gejming testova, videćemo da njegov GeForce GTX1050 sa 4 GB video memorije omogućava da naslove kao što su Titanfall 2, Fornite Battle Royale, Battlefield 1 i FIFA 18 igrate na high podešavanjima u frejmaži, koja se približava šezdesetom podeoku ili ga dostiže. Za spravicu koja košta oko 800 evra, uopšte nije loše!

Ljubitelji jačih performansi i malo debljeg novčanika odlučiće se za jači model sa GTX 1070 grafikom (8 GB GDDR5 video memorije), recimo, MSI GS65 Stealth, kod kojeg nema kompromisa u pogledu performansi - čak i najzahtevnije moderne igre, kao što su PlayerUnknowns's Battlegrounds (popularni PUBG) na njemu ne padaju ispod 60 fps na visokom do maksimalnom nivou detalja. Za njega ćete morati da izdvojite solidnih 1.500+ evra, ali to je investicija zbog koje se nećete pokajati.

Najbolja strana mobilnog uređaja je, zapravo, mobilnost. Ako imate manje od 30 godina, sigurno ne znate šta je LAN party - možda ste čuli za to, možda su vam starija braća pričala o tome, ali ako sami niste iskusili, ne možete da imate formiran stav o najboljoj aktivnosti, koju čovek može da ima sa svojim kompjuterskim ljubimcem. Pre petnaest-dvadeset godina gejming laptop računari nisu postojali, a da ne govorimo o broadband-u, tako da je “vugljenje“ CRT monitora i desktop konfiguracije kod drugara, koji je imao slobodan podrum bila jedina alternativa plaćanju termina u igraonicama (što je efikasno nagrizalo fond za upgrade računara).

Gejming laptop vas instant može vratiti u to čarobno vreme, u kome je ekipa svake timske pucačine ili MOBA igre zaista bila ekipa koja je ginula, znojila se i nadasve uživala zajedno. Zamislite prvomajski uranak na Fruškoj Gori u kome bi odabrano društvo, nakon surovog obračuna sa roštiljem povadilo notebook-ove i oprašilo timski PUBG, ignorišući komarce.

Vratimo se na ekonomske parametre... Možda će neko postaviti pitanje: "Pa dobro, cenovno možda i nema razlike između gaming laptopa i desktopa, ali desktop može da se nadograđuje, a laptop ne". To je samo delimično tačno, jer ako vam zafali memorije ili skladišnog prostora, možete bez problema da ih pojačate kao što biste nadogradili desktop konfiguraciju. Što se tiče nadogradnje grafike kod laptopa, koja tehnološki nije izvodljiva, ona nikako nije veliki problem iz nekoliko razloga od kojih je najvažniji multiplatformski razvoj igara u kome su konzole i PC neraskidivo povezani.

Da pojasnimo... Razvoj modernih 3D igara za PC i konzole vrši se u endžinima, koji su zajednički za sve platforme, ponajviše zbog x86 arhitekture koju su Sony i Microsoft usvojili za aktuelnu generaciju konzola (Xbox One i PlayStation 4). Najčešće se radi o Unreal Engine 4 ili Unity 5, a razvojni proces za konzole podrazumeva targetiranje performansi u rezoluciji 1080p, daleko najpopularnijoj univerzalnoj rezoluciji koju ima većina GeForce GTX 10 laptopova.

Radna filozofija svakog programera je jasna - optimizacijom igre za konzolu, zbog istovetnosti engine-a i sličnih alata, optimizuje se i verzija za PC. Ako znamo da laptop uređaji sa 1050/1060 grafikama nude iste ili slične performanse kao PlayStation 4, logično je pretpostaviti da će "deliti istu sudbinu" do kraja eksploatacije aktuelne konzolne generacije (2021+ godina). Kratko rečeno, laptop sa GeForce 1050/1060 grafikom, recimo, Lenovo Legion Y520, koji kupite danas, ostaće sasvim aktuelan bar do 2021. godine, odnosno, biće sposoban da pokreće bezmalo sve AAA igre u 1080p rezoluciji na medium/high kvalitativnom presetu, koje se pojave u naredne tri-četiri godine.

Najpopularnije igre na svetu trajaće vam znatno duže zbog optimizacija koje su drastičnije izražene - Overwatch, DotA 2, Fortnite Battle Royale i drugi naslovi sa multimilionskom publikom na istom laptopu kliziće glatko do sudnjeg dana, jer su inicijalno projektovani da targetiraju najširu bazu igrača. Konzola koju biste kupili umesto takvog laptopa u jednom trenutku bi se ugasila kao sveća u oluji - pojavom nove generacije, recimo PlayStation 5, stara bi bila bačena u potpuni zapećak, što bi vašu investiciju potpuno obezvredilo. Desktop PC se ne bi obezvredio, ali bi za njega važile sve posledice sa početka priče - monolitna statičnost i štreberska monotonost.

Nadamo se da smo vam ovom dubinskom analizom efikasno razbili mitove vezane za igranje na laptop računarima. Pomenuta mobilna rešenja su apsolutno jedinstvena na ovom polju i nameću se kao sasvim razumna, čak poželjnija alternativa starom načinu razmišljanja oličenom u kulturi desktop računara.

Mobilni telefon nije jedina mobilna stvar o kojoj treba razmišljati.

Tagovi

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

RECENZIJE

TIPS & TRICKS