Tuga u Mariboru, Olimpija šampion

Ljubljančani su postali prvaci Slovenije na osnovu boljeg međusobnog skora od "večitog" rivala.

Tuga u Mariboru, Olimpija šampion Izvor: MN PRESS

Ekipa Olimpije drugi put u istoriji je postala šampion Slovenije, pošto je u poslednjem, 36. kolu kao gost odigrala 1:1 (0:0) sa Domžalama.

Bod vredan titule, "zmajčekima" je doneo Rok Kronaveter u 81. minutu, golom iz penala koji je dosudio najbolji slovenački arbitar Damir Skomina.

Domžale - Olimpija 1:1, Olimpija prvak Slovenije
Izvor: Youtube/Soccer LaF

Dosadašnji prvak Maribor rutinski je pobedio Goricu 2:0 (2:0) i završio sezonu sa 80 bodova, koliko je sakupila i Olimpija.

Titula se seli u Ljubljanu na osnovu međusobnog skora, koji je takođe nerešen (1-2-1, gol razlika 4:4), ali je Olimpija u te četiri utakmice dala više golova u gostima. Presudan je bio derbi odigran 19. maja, Maribor - Olimpija 2:3, u kome je pobedonosni pogodak postignut u 90. minutu.

Maribor je posle vođstva Domžala u nedelju popodne imao rezultat koji ga je vodio na vrh, ali on je bio aktuelan samo 14 minuta.

"Ljubičasti" sa 14 titula ostaju daleko najuspešniji klub u samostalnoj Sloveniji.

Gorica i nekadašnji jugoslovenski prvoligaš Olimpija, koja je prestala da postoji 2005, šampioni su bili po četiri puta, Domžale i nova Olimpija po dva puta, a Koper jednom.