Grad Banjaluka i najveće naselje Starčevica od sutra će "prodisati". Grad dobija novu dionicu istočnog tranzita, dva kružna toka, a zvanično će biti započeta demontaža starog ''Zelenog mosta'' zbog gradnje novog.
Za četvrtak ujutru u Banjaluci je zakazano svečano otvaranje kružnog toka saobraćaja na Rebrovcu, na ukrštanju Istočnog tranzita (Bulevar vojvode Petra Bojovića i Bulevar Desanke Maksimović) i Bulevara Stepe Stepanovića, te još jedne kružne raksrsnice na mjestu gdje se Ulica majke Jugovića ukršta sa starim i novim krakom istočnog tranzita.
Istovremeno u promet će biti puštena nova dionica istočnog tranzita i biće započeti radovi na uklanjanju starog Zelenog mosta na čijem će mjestu biti izgrađen novi.
Reporteri Monda napravili su dva kruga na kružnom toku i prije svečanog otvaranja. Pogledajte kako izgleda ovo saobraćajno čvorište sedam mjeseci nakon početka građevinskih radova:
Izvor: Mondo/YouTube
U izgradnju kružnog toka na Rebrovcu je uloženo 541.000 KM. Radove su finansirali "Putevi RS", dok je Grad obezbjedio svu potrebnu dokumentaciju i riješio imovinsko pravne odnose.
Radovi su svečano započeti još u novembru 2017. godine ali je završetak odgađan. Sve to je izazvalo nezadovoljstvo stanovnika Starčevice kao i pojedinih gradskih odbornika koji su jednu pres konferenciju održali upravo na kružnom toku.
Gradonačelnik Banjaluke kašnjenje je pravdao nedostatkom kvalifikovane radne snage u građevinskim firmama koje izvode radove.
U Gradskoj upravi kažu da su gradnju dionice tranzita koja će sutra biti otvorena, decenijama kočili neriješeni imovinsko - pravni odnosi. U drugoj fazi, uz novi dio tranzita, koji će se nastavljati do stadiona FK "Naprijed", biće izgrađene i biciklistička i pješačka staza. Istovremeno, pješačka i biciklistička staza će u drugoj fazi biti građena kroz park uz stari dio Istočnog tranzita.
"Nova dionica Istočnog tranzita spojena je na Ulicu majke Jugovića novoizgrađenim kružnim tokom. Radi bržeg protoka, obližnji semafori na spoju Ulica Juga Bogdana i Ulice majke Jugovića isključeni su, a režim saobraćaja je promijenjen na način da sada, za razliku od ranijeg rješenja, prednost imaju vozila koja se kreću iz pravca Starčevice", objašnjeno je na sajtu Gradske uprave.
Načelnik Odjeljenja za saobraćaj i puteve Slaviša Sandić izjavio je da će, sa puštanjem ove saobraćajnice i novog kružnog toka kod Rebrovca, gužve i zagušenja u jutarnji i popodnevnim "špicevima" postati prošlost, kako za mještane Starčevice i Obilićeva, tako i za sva vozila koja su u tranzitu kroz Banjaluku.
Sandić kaže da su gradske vlasti februaru ove godine sa "Putevima" potpisali sporazum o gradnju još jedne dionice Istočnog tranzita u dužini od 270 metara, na potezu od Krfske ulice do Ulice Gavrila Principa, odnosno, iza stadiona FK ''Naprijed''. Nakon izgradnje novog Zelenog mosta i pomenute dionice praktično će biti povezani Istočni i Zapadni tranzit.
Novi most, projektovane širine od 14 metara i sa dvije kolovozne trake, uključujući i pješačke i biciklističke staze, trebalo bi da bude završen do decembra ove godine, a njegova izgradnja koštaće 2,2 miliona KM.
U svakom slučaju, od sutra saobraćajne gužve u gradu trebalo bi da budu manjeg intenziteta, bar one preko Rebrovačkog mosta, na Starčevici i Obilićevu, a posljedično i drugim opterećnijim saobraćajnicama.
Na nekima od njih gužve su poslijepodne uzrokovane protestima zbog cijene goriva.
Mještani Omarske, kod Prijedora, odlučni su da ovom mjestu vrate status opštine, koji su izgubili šezdestih godina...
General Ratko Mladić mogao bi da dođe u Srbiju na privremenu slobodu krajem marta, piše današnja štampa u Srbiji.
Sjednica Skupštine Udruženja novinara Republike Srpske, na kojoj će biti izabrano novo rukovodstvo, biće održana u...
Predsjednik Skupštine grada Banjaluka Zoran Talić tvrdi da bi Salcburg mogao biti dobar primjer Banjaluci za...
U Banjaluci će 19 i 20. aprila biti održana druga Međunarodna konferencija turizma "Banjaluka 2019".
Policijska uprava Banjaluka saopštila je da su lokalizovani požari izazvani nemarnim ponašanjem vlasnika, pri čemu...
U BiH danas će biti sunčano, a krajem dana očekuje se naoblačenje.
Aleksandar Babić je doktor koji ima sasvim neobičnu životnu priču. On je fenomen jer mu je srce na desnoj strani...
U Prijedoru održana javna rasprava o naizgled običnoj temi koja je na vidjelo iznijela nesvakidašnje podatke i...
U cijeloj BiH danas će biti sunčano i toplo.
Institutu za javno zdravstvo Republike Srpske u posljednja tri dana prijavljeno je da su tri pacijenta preminula od...
Porodica Babić iz Gornje Slatine kod Šamca danas je dobila 2.000 KM za rođenje kćerke Ivane. Novac je donirao...
Gradski inspektori krenuli su danas u kontrolu farmi klaonica, mljekara i ribnjaka na području grada.
Sindikat doktora medicine i stomatologije Unsko-sanskog kantona jutros je stupio u generalni štrajk.
U cijeloj BiH danas će biti sunčano i toplo vrijeme za ovo doba godine.