Bh. basketaši na Evropskom prvenstvu!

Na svom prvom nastupu na kvalifikacionom turniru, "zmajevi" savladali Švedsku, domaćina Rumuniju i Litvaniju.

Novoformirana reprezentacija BiH u basketu ostvarila je sjajan uspjeh na kvalifikacionom turniru u rumunskoj Konstanci, pobijedivši u obje utakmice grupne faze takmičenja, a zatim i u četvrtfinalu, čime je izboren plasman na Evropsko prvenstvo, koje će biti održano upravo u Rumuniji od 14. do 16. septembra.

Bh. basketaši prvo su savladali Švedsku 21:15, a zatim i domaćina turnira Rumuniju 20:13, čime su zauzeli prvo mjesto u grupi C. Zatim su u četvrtfinalu bili uspješniji od Litvanije 16:12, te se u polufinalu pridružili Srbiji, Poljskoj i Španiji, koji će igrati na EP.

BiH su na ovim mečevima predstavljali Aldin Delmo, Adi Bambur, Nedim Mustafica i Nikola Budić iz Kneževa, koji je bio najzaslužniji za plasman u finale, s obzirom da je u četvrtfinalnom duelu protiv Litvanaca postigao čak devet od 16 poena BiH.

Na ranijim turnirima u Andori i Francuskoj, uz domaćina EP Rumuniju, na završni turnir plasirali su se Slovenija, Mađarska i Švajcarska, te Rusija, Belgija, Letonija i Francuska.

Basket je sve popularniji sport, a vrijedi istaći da će od 2020. godine prvi put biti uključen na Olimpijske igre.