Veliki korak Sarajeva ka dvomeču sa Fiorentinom

U prvom meču prvog kola kvalifikacija za Ligu Evrope, "bordo" tim slavio 2:1 u Jerevanu protiv domaćeg Banantsa, te stekao veliku prednost pred revanš na "Koševu" 19. jula.

Banants - Sarajevo 1:2 Liga Evrope 2018 prvo kolo kvalifikacija Izvor: MONDO/Samir Cacan

Evropski put fudbaleri Sarajeva započeli su u dalekom Jerevanu, odakle se tim Husrefa Musemića vraća trijumfalno.

"Bordo" ekipa u paklenoj atmosferi (prije utakmice izmjerena 42 stepena Celzijusa), savladala je domaći Banants 2:1, te tako napravila odličnu uvertiru pred revanš 19. jula na "Koševu" (20.15) i stigla na korak od plasmana u drugo kolo kvalifikacija, gdje ih vjerovatno očekuje duel sa italijanskom Fiorentinom.

BANANTS - SARAJEVO 1:2 (1:2)

Sve vrijedno pomena na stadionu Banantsa viđeno je u prvom poluvremenu, kada su viđena sve tri pogotka.

Obje ekipe otvoreno su ušle u meč, a prvi su se radovali gosti. Iskusni golgeter Mersudin Ahmetović u 16. minutu ispratio je prodor i centaršut Dušana Hodžića sa lijeve strane, te glavom pospremio loptu u mrežu domaćina.

Samo pet minuta kasnije, na semaforu je već 0:2. Bila je to tečna akcija gostiju, Krste Velkoski i Ahmetović dva puta izmijenili su dupli pas, lopta je zatim stigla do Emira Halilovića, koji precizno pogađa sa ruba šesnaesterca i poduplava vođstvo bh. tima.

SEMAFOR

16. Ahmetović (0:1)

21. Halilović (0:2)

34. Ajvazjan (1:2)

Ipak, do odlaska na odmor fudbaleri Banantsa uspjeli su da smanje zaostatak. Kapiten Vahan Ajvazjan odlično je šutirao iz slobodnog udarca sa preko 35 minuta, golman Sarajlija Bojan Pavlović loše je reagova, pa mu je lopta završila iza leđa.

U nastavku nije bilo mnogo prilika. Najbolju je imao ponovo Ajvazjan, kada je još jednom pokušao iz prekida, ali ovaj put stativa je bila Pavlovićev saveznik.

...
Izvor: Dailymotion/Videomotion

Da nije bilo greške Pavlovića, mogao je Musemićev tim i do ubjedljivijeg trijumfa u prestonici Jermenije, ali, prema danas prikazanom, Sarajevo ne bi smjelo imati problema oko plasmana u narednu rundu kvalifikacija za Ligu Evrope.

Kao što je poznato, italijanski predstavnik u kvalifikacijama za Ligu Evrope trebalo je da bude Atalanta, ali s obzirom da je UEFA izbacila Milan iz međunarodnih takmičenja na dvije godine, mjesto tima iz Bergama popunila je Fiorentina, dok je umjesto Milana u grupnoj fazi završila Atalanta.

Iako se tim sa "San Sira" žalio na ovu odluku UEFA, sve je izvjesnije da "rosonere" nećemo gledati u Evropi ove i naredne godine, samim tim potencijalni rival Sarajlija u drugom kolu biće Fiorentina, a ne Atalanta.

BANANTS: Ajrapetjan, Jovanović, Baregamjan, Krasić (67. Melkonjan), Peltije (89. Santos), Kpodo, Udo, Ajvazjan, Stanojević (85. Val), Petrosjan, Sibo. Trener: Aram Voskanjan.

SARAJEVO: Pavlović, Hebibović, Adukor, Mujakić, Hodžić (73. Šabanović), Stanojević (79. Mustafić), Ramhanović, Šišić (82. Handžić), Velkoski, Halilović, Ahmetović. Trener: Husref Musemić.

Izvor: MONDO/Samir Cacan

TOK UTAKMICE:

- KRAJ -

90 - Finiš utakmice, nema uzbuđenja.

85 - Brazilac Val mijenja Igora Stanojevića u redovima Banantsa.

82 - U finišu utakmice još dvije izmjene u gostujućem sastavu. Miloša Stanojevića zamijenio je mladi, 19-godišnjih Alen Mustafić, dok je povratnik u redove "bordo" tima Haris Handžić u igri umjesto Aladina Šišića.

73 - Izmjenu je izvršio i Husref Musemić. Umjesto Dušana Hodžića, u igri je sada Halid Šabanović.

69 - Još jednom prijeti Peltije, ali Pavlović je sada siguran.

67 - Prva izmjena na utakmici. U redovima Banantsa Krasića je zamijenio Melkonjan.

64 - I Sibo je "požutio". Prva javna opomena za domaćina.

61 - Velika gužva ispred gola jermenskog tima nakon kornera, ali nisu fudbaleri Sarajeva uspjeli šutirati.

58 - Nakon prijetnje domaćih, period mirne igre, uglavnom između dva šesnaesterca.

51 - Sjajan pokušaj Ajvazjana, ali ovaj put sreća je na strani Sarajeva. Kapiten Banantsa sada je iz slobodnog udarca pogodio stativu.

46 - Počelo je drugo poluvrijeme.

Sarajevo ima lijepu prednost nakon prvih 45 minuta, iako je ona mogla biti i ubjedljivija da nije bilo loše intervencije golmana Bojana Petrovića. Golovima Mersudina Ahmetovića i Emira Halilovića, "bordo" tim vodio je 2:0, ali je kapiten domaćih Vahan Ajvazjan udarcem sa preko 35 metara iz slobodnog udarca uspio da smanji zaostatak svog tima.

- kraj prvog poluvremena -

45+3 - Velika prilika za domaće da u nadoknadi dođu do izjednačenja, ali Peltije je ponovo neprecizan.

45 - Igraće se dva minuta nadoknade.

40 - Prijete domaći nakon kornera, dva puta, ali ostaje 1:2.

34 - GOOOL! Banants je uspio da prepolovi prednost Sarajeva.

Velika greška golmana Sarajeva Pavlovića. Kapiten domaćih Ajvazjan šutirao je iz velike udaljenosti iz slobodnog udarca, a Pavlović veoma loše reagovao i dozvolio da mu se lopta, nakon što se odbila od stative, nađe iza leđa.

,,,

33 - Mujakić je prvi igrač na utakmici sa žutim kartonom.

29 - Sudijski "tajm aut". Dozvolio je arbitar iz Norveške fudbalerima da se osvježe.

25 - Nova šansa za Peltijea, ali lopta odlazi pored Pavlovićevog gola.

21 - GOOOL! Već je 0:2!

Sjajna akcija napadačke linije Sarajeva. Ahmetović i Velkoski dva puta su izmijenili dupli pas, lopta je zatim stigla do Halilovića, koji preciznim udarcem poduplava prednost bh. tima.

...

20 - Sibo je iz drugog plana pokušao da iskoristi uspavanost odbrane Sarajeva, ali iz dobre pozicije nije uspio da stvori ozbiljniju prijetnju.

16 - GOOOL! Sarajevo vodi!

Sjajan prodor Hoždića po lijevoj strani, zatim je uslijedio centaršut, a Ahmetović odlično pogađa glavom, 0:1.

...

14 - Ekspresno uzvraćaju i domaćini, Peltije je zaprijetio, ali promjene rezultata nema.

13 - Rahmanović je pokušao sa 20-ak metara da postigne gol, ali je njegov udarac osujetio golman Banantsa Ajrapetjan.

9 - Brza kontra Sarajeva, ali Šišić nije uspio da uposli Ahmetovića na suprotnoj strani, iako je možda bio i fauliran na rubu kaznenog prostora jermenskog tima.

7 - Zaprijetili su i gosti. Šišić je pokušao da ugrozi gol Ajrapetjana, ali golman Banantsa sigurno brani šut upućen tačno po sredini gola.

6 - Prva opasnost po gol Sarajlija. Mujakić i Adukor su se spetljali, Peltije je pokušao da im ukrade loptu, ali je odbrana "bordo" tima uspjela da interveniše i izbaci loptu iz opasne zone.

1 - Počela je utakmica.

15.28 Sve je spremno za početak meča u Jerevanu.

Izvor: Mondo/Stefan Stojanović

NAJAVA UTAKMICE:

- Fudbalere oba tima danas očekuju pakleni uslovi. Trenutna temperatura u Jerevanu je čak 42 stepena Celzijusa!

- Sarajevo danas igra 67. evropski meč (52. u Ligi Evrope/Kupu UEFA). Do sada je "bordo" tim ostvario 22 pobjede, 13 remija i 31 poraz, uz gol-razliku 94:116 (u LE/KU skor je 18-11-23, gol-razlika 75:97).

- Revanš je na programu 19. jula na "Koševu".