Nole gdje mu je i mjesto: Povratak u Top 10

Autori mondo.ba Autori mondo.rs

Najbolji srpski teniser osvajanjem titule na Vimbldonu napravio skok od 11 mjesta na ATP listi i vratio se u "elitu"

Novak Đoković je ponovo na stazi stare slave. Osvojio je četvrti vimbldonski trofej, ukupno 13. grend slem u karijeri i vratio se među 10 najboljih na ATP listi.

U London je stigao kao 21. igrač svijeta, a napustio ga je kao 10. na ATP listi.

Posljednji put u top 10 bio je u oktobru prošle godine, u vrijeme kada je pauzirao zbog povrede. Napravio je skok od 11. pozicija i ima sada 3.355 bodova.

Najbolji srpski teniser osvojio je pehar u Londonu prikazavši partije koje su podsjetile na najbolje dane njegove karijere, a budući da do kraja godine ne brani bodove, jer je 2017. završio sezonu baš na Vimbldonu zbog povrede lakta, za očekivati je da još napreduje.

Poslije odigravanja trećeg grend slema sezone na listi je bilo još promjena.

Prvi reket Bosne i Hercegovine Damir Džumhur zadržao je 23. mjesto na ATP listi kao i prethodne sedmice sa 1.665 bodova.

Mirza Bašić nazadovao je šest pozicija u odnosu na prošlu listu i sada zauzima 84. poziciju, dok su Tomislav Brkić i Aldin Šetkić napredovali šest, odnosno 15 pozicija.

Finalista Kevin Anderson stigao je do najboljeg renkinga u karijeri, petog mjesta na svjetskoj listi, dok je Marin Čilić, koji je doživio šokantan poraz u ranoj fazi turnira, pao za dvije pozicije i sada je sedmi.

U samom vrhu nije bilo promjena. Rafael Nadal i dalje je prvi igrač svijeta, ispred Rodžera Federera, Aleksandera Zvereva i Huana Martina del Potra.

Srbija u top 100, uz Đokovića ima samo još tri igrača. Viktor Troicki nije više član tog društva, jer je od ove nedjelje 102. igrač svijeta sa 572 boda.

Filip Krajinović je na 31. poziciji sa osvojenih 1.419 bodova, Dušan Lajović je 66. na svijetu, što je za osam pozicija lošiji plasman nego prije starta Vimbldona (825), dok je pad od 10 mesta doživio i Laslo Đere i sada je tačno 100. na ATP listi sa osvojenih 578 bodova.