SA PENALA NA TRON: SRBIJA JE PRVAK EVROPE!!!

Srpski vaterpolisti posle peteraca odbranili titulu i postali šampioni četvrti put uzastopno!

SA PENALA NA TRON: SRBIJA JE PRVAK EVROPE!!! Izvor: MN PRESS

2012, 2014, 2016, pa 2018! Srpski vaterpolisti ponovo su uspeli - i dalje su najbolji u Evropi!

Izabranici Dejana Savića potvrdili su i u subotu pred ponoć da je tron njihov!

Bilo je teško u Barseloni, Španci su pokazali da su sa debelim razlogom ušli u finale, ali su "delfini" ostali prisebni kad je bilo teško, prvi put poveli u poslednjoj četvrtini i u petercima odbranili titulu!

Jedan za drugim, golove iz penala postigli su Filipović, Prlainović, Aleksić, Mandić i Ćuk, koji je svojim hicem zapoćeo veliko slavlje! U međuvremenu je pred odličnim Branislavom Mitrovićem (devet odbrana!) zadrhtala ruka Fernandezu i to je bio uvod u poraz domaćina i u veliki trijumf našeg tima.

Dramatičnim trijumfom u finalu protiv domaćina Evropskog prvenstva, "delfini" su osvojili četvrtu titulu šampiona Evrope u nizu, a petu od kada igraju samo pod imenom Srbije i uz himnu "Bože pravde".

Zvuci i reči te pesme odzvanjali su ove večeri dva puta u Barseloni. Prvi put da dočekaju olimpijske šampione i branioce titule, a drugi put da u završnoj ceremoniji zaokruže još jedan ogroman uspeh najuspešnijeg tima u modernoj istoriji vaterpola, a verovatno i srpskog reprezentativnog sporta!

Srbija - Španija 7:7 (0:1, 3:3, 3:2, 1:1), penalima 5:4!

Kada im je Hrvatska prošlog leta u Budimpešti izbila iz ruku pehar prvaka sveta i kada su potom ostali i bez trofeja Svetske lige, mnogi su se ponadali da je definitivno prekinuta dominacija našeg tima svetskim bazenima.

I posle tri uzastopna poraza od Hrvatske, "delfini" su ostali tihi, mirno ovog leta otišli na Evropsko prvenstvo i tamo još jednom postavili stvari na svoje mesto!

U četvrtfinalnoj pobedi protiv Mađarske i u gladijatorskoj borbi protiv Hrvata svet se još jednom uverio koji tim je najbolji u ovom sportu. To je potvrđeno i u finalu, koje nije prošlo bez velike borbe i velike simbolike.

Poslednji korak ka još jednoj evropskoj tituli "delfini" su napravili protiv Španije, koju su 2009. pobedili u finalu Svetskog prvenstva u Rimu, u čuvenoj utakmici koja je označila dolazak još jedne, velike, najveće generacije srpskih vaterpolista!

I pre devet godina i večeras odlučili su peterci!

Strelci u finalu

SRBIJA: Mandić 1, Ćuk 1, Aleksić 1, Jakšić 1, Prlainović 2, Stefan Mitrović 1, Branislav Mitrović devet odbrana. ŠPANIJA: Munariz 1, Granados 1, Del Toro 1, Perone 2, Maljarah 2, Danijel Pinedo 10 odbrana.

Te rimske večeri na podijum su se popela šestorica igrača aktuelnog sastava, koji nas je u poslednjih devet godina potpuno razmazio, ušao u srca celoj naciji i zavladao Evropom i svetom kao što niko nije!

Šampioni Evrope 2018. godine u Barseloni postali su: Gojko Pijetlović, Dušan Mandić, Viktor Rašović, Sava Ranđelović, Miloš Ćuk, Duško Pijetlović, Nemanja Vico, Milan Aleksić, Nikola Jakšić, Filip Filipović, Andrija Prlainović, Stefan Mitrović i Branislav Mitrović.

Vladavina srpske reprezentacije Evropom započeta je 2012. i trajaće bar do početka olimpijske, 2020!

Filip Filipović, dugogodišnja "desetka" reprezentacije, večeras je prvi put kao kapiten podigao pehar na najvećim takmičenjima!

Bravo Fićo, bravo Deki, bravo delfini!

Srbija, koja se pod svojom trobojkom takmiči od 2006, za samo 12 godina se sa pet osvojenih zlata izjednačila na večnoj listi sa Sovjetskim savezom! Uspešnija je samo Mađarska sa 12 titula prvaka Evrope, od kojih je osam osvojila od 1926. do 1962. godine.

TOK UTAKMICE:

- PETERCI -

5. MILOŠ ĆUK DAJE GOL, SRBIJA JE PRVAK EVROPE!

4. serija - 4:3: Mandić "cepa" mrežu, Larumbe ostaje miran.

3. serija - 3:2!: Aleksić pogađa žabicom, Fernandez pogađa stativu!

2. serija - 2:2: Prlainović daje gol, precizan je i Munariz.

1. serija - 1:1: Filipović daje gol, pogađa i Perone.

- ČETVRTA ČETVRTINA, 1:1 -

8' Nekoliko nedosuđenih faulova na Prlainoviću, ali sudije ništa ne dosuđuju. Odlučiće penali!

8' Odlična odbrana Srbije, Španci nisu ni šutnuli. Na 13 sekundi pre kraja Savić traži tajm-aut. Posle toga - napad imaju "delfini".

8' Maljarah šutira, Mitrović brani! Ipak, korner i Španci će imati novi napad.

7' Prlainović ostaje sam protiv jačeg Tahulja i pravi faul za isključenje. Minut i sedam sekundi pre kraja, Španci imaju napad sa igračem više. Pre toga, tajm-aut.

7' Sudije dosuđuju faul "delfina" u napadu, minut i po pre kraja.

7' Aleksić je pod ogromnim opterećenjem jer je ostao bez Ranđelovića i Jakšića, a ima dve llične greške. Gađao je za vođstvo, ali je Pinedo i to odbranio.

6' Mandić šutira za vođstvo, Pinedo brani. Pijetlović je pokušao da ugura loptu u mrežu, ali je Španac opet bio na mestu.

6' Pijetlović je iznudio igrača više...

5' Odlična odbrana Prlainovića! Igra na poziciji beka i omogućio je novi napad "delfinima"!

5' Aleksić šutira sa leđima na vodi i pogađa prečku. Nije mogao da asistira Pijetloviću...

4' Španci odmah izjednačuju - 7:7. Maljarah je iskoristio igrača više.

4' Jakšić je dobio treće isključenje i neće se više vraćati. Prethodno je tri lične greške dobio i Ranđelović i on je završio finale.

3' JAKŠIĆ! SRBIJA OPET VODI! 7:6! Bio je na "drugoj" stativi pri igraču više i ostvario ono što je Savić i tražio na tajm-autu.

3' Sudije isključuju Granada, Filipović gađa za još jedno vođstvo, ali Lopez brani.

3' Perone šutira, Mitrović brani! Kakvo finale!

2' Šteta... Ćuk je dodao Jakšiću pred gol, on je šutirao iz okreta i prebacio gol.

1' Prvi napad Španaca i isključenje. Ranđelović je morao van terena, ali su se "delfini" odbranili. Filipović je "pokrio" Peronea u važnom trenutku.

- TREĆA ČETVRTINA, 3:3 -

8' Munariz postiže dosad najlepši gol finala, 6:6. Lobovao je Mitrovića, pogodio prečku i lopta prelazi crtu.

8' UŠLA JE! PRLAINOVIĆ! 6:5! Gađao je sa leve strane i "ugurao" loptu preko crte! Srbija prvi put vodi!

8' Pijetlović je iznudio igrača više...

8' Neprijatno, ali i dobro završeno za "delfine". Bustos je gađao sa distance, ispod ruke, i pogodio stativu. Savić zove tajm-aut.

7' Isključen je Milan Aleksić, ali je Filipović na krilu blokirao udarac Španaca. "Delfini" idu po vođstvo...

6' DUŠAN MANDIĆ! IZJEDNAČENJE! Evo ga Kotoranin! Iz teške situacije je gađao, preko dvojice Španaca.

6' Odbranili su se "delfini"! I sa igračem manje i u igri "šest na šest". Sada u napad!

5' Dušan Mandić je isključen zbog zadržavanja protivnika, a Španci traže tajm-aut.

5' Prlainović je našao Vica samog pred golom, srpski centar je krenuo da upliva, ali su mu Španci oduzeli loptu.

4' I ponovo - Bane! Filipović je potom počeo da organizuje napad, ali su mu sudije dosudile prekršaj u napadu. Treća izgubljena lopta "delfina".

3' Bane Mitrović zaustavlja kontru Španaca. Odlična reakcija srpskog golmana.

2' Ćuk gađa da izjednači, ali Lopez Pinedo je bio na mestu. Šutirao je ispod ruke... Mingelj je prethodno bio isključen u plivanju ka svojoj polovini bazena.

2' MILOŠ ĆUK! 4:5! Važan gol prvog strelca Srbije na Evropskom prvenstvu. Ovo je bio njegov deseti pogodak na turniru.

1' Na početku treće deonice - Del Toro pogađa za "plus 2". Ostao je Španac u napadu protiv Milana Aleksića i savladao Mitrovića.

- DRUGA ČETVRTINA, 3:3 -

8' Gol Španaca uz zvuk sirene, 4:3. Igrač više za domaćina i precizan šut Felipea Peronea. "Delfini" su se bunili, ali su sudije ipak pokazale da je gađao pre nego što se oglasila sirena.

8' OD RUKE DO RUKE, 3:3! Lopta je u četiri poteza završila kod Stefana Mitrovića, a on je sa svoje strane šutirao snažno i zatresao mrežu.

8' Duško Pijetlović je iznudio igrača više, 38 sekundi pre poluvremena.

8' Maljarah hoće da iznenadi Mitrovića, ali srpski golman mirno brani šut. Savić zove tajm-aut i "crta" igračima sledeći napad.

7' Jakšić opet pokušava, ali Pinedo četvrtom odbranom zaustavlja ovaj udarac.

6' Dobra odbrana "delfina", pa šut Jakšića sa distance, koji Španci ipak blokiraju.

6' MILAN ALEKSIĆ! 2:3! Bek "delfina" čekao je, gledao situaciju, šutirao i pogodio!

5' Domaćin vodi 3:1. Brza kontra Španaca, asistencija Fernadneza, šut Peronea i gol.

4' Rašović zaustavlja Peronea, veteran pokušava da lobuje Mitrovića i prebacuje prečku.

4' Mandić se odmah iskupio za malo kašnjenje u odbrani, doneo igrača više, ali je Jakšić sa svoje pozicije pogodio okvir gola.

4' Španci opet vode, 2:1. Alvaro Granados je drugi koji je savladao Mitrovića, u situaciji sa igračem više.

3' Filipović gađa četvrti put, iz teške situacije, ali su se Španci odbranili. Ćuk je prethodno video Pijetlovića u pravom trenutku, dodao mu loptu i ta novosadska kombinacija iznudila je igrača više.

2' Munariz šutira, ali nema gola! Sada je Aleksić bio isključen.

1' GOL, KONAČNO! 1:1! Andrija Prlainović je zakucao loptu u mrežu! Del Toro, španski centar, prethodno je isključen jer je povlačio Aleksića.

- PRVA ČETVRTINA, 0:1 -

8' Španci šutiraju predpauzu, Fernandez Miranda gađa sa leve strane i pogađa stativu.

8' Mandić je proigrao Pijetlovića, centar se okrenuo, ali nije iznudio faul.

8' Odličan blok Vica da zaustavi akciju Španije sa igračem više. Dejan Savić poziva tajm-aut i daje dve smernice igračima, sa akcentom na igrača više.

7' Fernandez šutira za 2:0, Mitrović brani. Na drugoj strani dvojica zaustavljaju Mandića.

6' Šteta! Prlainović pogađa prečku. Nemanja Vico doneo je igrača više. Opet je posle toga pokušao Andrija, ali su se Španci opet odbranili.

5' Španija vodi 1:0. Ovog igrača više su iskoristili, udarcem levorukog Maljaraha.

5' Miloš Ćuk je isključen jer se nije pomerio sa mesta faula, a španska klupa je pozvala tajm-aut. Nervozan početak meča.

5' Bane Mitrović je upisao prvu odbranu, ali na drugoj strani i dalje nema gola. Pijetlović je dobio isključenje zbog duela sa rivalom.

4' Šteta... Filipović je opet pokušao, ali su se Španci opet odbranili. Munariz Eganja je blokirao ovaj udarac.

3' Sava Ranđelović napravio je prekršaj i dobio isključenje, ali su se "delfini" odbranili. Nažalost, Mandić je potom pomerio loptu i on je takođe morao van terena. Srećom, srpska odbrana je počela odlično.

2' Duško Pijetlović doneo je igrača više, prvog na utakmici. Španci su se ipak odbranili, jer je Filipovićev udarac blokiran.

1' Filipović je prvi šutirao, preko španske odbrane, ali je Pinedo odbranio.

- Dejan Savić, po običaju, ljubi sve svoje igrače dok odlaze ka bazenu, da uskoče u meč za titulu.

Finale Evropskog prvenstva (EP) u vaterpolu (22.15 časova) daće ime prvaka Starog kontinenta, na čijem tronu "delfini" sede već šest godina.

Posle uzbudljivih mečeva protiv Mađarske u četvrtfinalu, pa Hrvatske u polufinalu, izabranici Dejana Savića večeras će igrati za zlato protiv domaćina turnira, koji je prvi put u finalu EP još od 1991. godine (izgubio od SFR Jugoslavije) i koji se vratio u veliko finale posle devet godina.

Poslednji put Španci su se borili za neku od najvećih titula u Rimu 2009, kada ih je upravo Srbija zaustavila u finalu, golom Milana Aleksića za zlato i najavu blistave decenije srpske reprezentacije.

Duel počinje u 22.15 časova i možete ga pratiti u tekstualnom prenosu na MONDU.